Świetny debiut wrocławianina od dziś w kinach

  Świetny debiut wrocławianina od dziś w kinach

  JK

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Andrzej Chyra jako Jakub Goliński

  Andrzej Chyra jako Jakub Goliński ©materiały prasowe

  Debiutować filmem kostiumowym? Szaleństwo! Ale pochodzący z Wrocławia Adrian Panek, dyplomowany filmowiec z papierami architekta, zaszalał. I bardzo dobrze. Pokazywany na festiwalu filmów fabularnych w Gdyni i na wrocławskich Nowych Horyzontach "Daas" zebrał świetne recenzje. Od dziś film można oglądać na kinowych ekranach.
  Andrzej Chyra jako Jakub Goliński

  Andrzej Chyra jako Jakub Goliński ©materiały prasowe

  "Daas" opowiada o autentycznej postaci - Jakubie Franku (Olgierd Łukaszewicz), który w drugiej połowie osiemnastego wieku przybył do Polski i ogłosił się Bogiem.

  Film rozpoczyna się, gdy skargę na samozwańczego mesjasza odbiera niejaki Klein (Mariusz Bonaszewski), radca wiedeńskiej Kancelarii Nadwornej. Zażalenie wysyła były wyznawca Franka, Jakub Goliński (Andrzej Chyra).

  - Paradoksalnie, chciałem zrobić film współczesny, a nie koturnowy, kojarzony z wielkim historycznym kinem. Frank miał wielką charyzmę, spełnił oczekiwania polskich Żydów kabalistów, którzy na podstawie swoich tajemniczych wyliczeń uznali, że niebawem pojawi się mesjasz. On spełnił tę potrzebę. Urzekające jest to, że ta potrzeba nie dotyczy tylko tamtych czasów - opowiadał nam Adrian Panek.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama