Ważne
  Wrocławscy biznesmeni ustawiali wojskowe przetargi

  Wrocławscy biznesmeni ustawiali wojskowe przetargi

  AS

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławscy biznesmeni ustawiali wojskowe przetargi

  ©Dariusz Gdesz

  Agenci CBA zatrzymali trzech przedsiębiorców biorących udział w ustawianiu wojskowych przetargów. Dwóch z nich pochodziło z Wrocławia.
  Wrocławscy biznesmeni ustawiali wojskowe przetargi

  ©Dariusz Gdesz

  Przetargi dotyczyły m.in. sprzętu służącego na misjach w Afganistanie. grupę przestępczą udało się rozpracować dzięki współpracy CBA, Żandarmerii Wojskowej i Wojskowej Prokuratury Okręgowej z Poznania.

  Z dwoma wrocławskimi biznesmenami współpracował mężczyzna ze Świnoujścia. Wszyscy trzej trafili do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie usłyszeli przestępcze zarzuty.


  Jak podaje strona CBA "w wyniku śledztwa prowadzonego przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego ujawniono, że w ciągu ostatnich 4 lat na terenie kraju działała zorganizowana grupa przestępcza. W jej skład wchodzili wysocy rangą żołnierze, pracownicy cywilni wojska i prywatni przedsiębiorcy. Wszystko wskazuj na to, że grupa "ustawiała" zamówienia publiczne organizowane przez wojsko, które dotyczyły remontów pojazdów i urządzeń mechanicznych. Najwyraźniej wspólnie ustalano kto i jakie przetargi ma wygrywać."

  Naprawy sprzętu, który był wysyłany na misje, były fikcyjne dlatego co parę tygodni wracał on do ponownej naprawy. W ten sposób wyłudzano pieniądze z funduszy wojskowych.

  Przyczyną wszczęcia śledztwa były informacje o nieprawidłowościach przy realizacji umów dotyczących remontów pojazdów wojskowych, w tym sprzętu który wysyłany był na misje wojskowe do Afganistanu.

  19 osób usłyszało zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, kierowania grupą, przekroczenia uprawnień, poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz utrudniania przetargów.


  Źródło: CBA

  Czytaj także

   Komentarze (17)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   GROM, gen.Patalong - to samo przecież!

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

   Około roku temu była sprawa że GROM dziwnie kupuuje wszystko za 1 EUR mniej niż ustawa o przetargach nakazuje, przy okazji za jakieś głupie rękawice i gogle płacąc 3x tyle co kosztują w sklepie w...rozwiń całość

   Około roku temu była sprawa że GROM dziwnie kupuuje wszystko za 1 EUR mniej niż ustawa o przetargach nakazuje, przy okazji za jakieś głupie rękawice i gogle płacąc 3x tyle co kosztują w sklepie w detalu. TVN Superwizjer pokazali gen. Patalongowi dokument zamówień z jego podpisem a generał na to:
   " TAK - podpisałem ale nie musze dokładnie wiedzieć co podpisuję. To mi zostało przedstawione a ja ufam temu co to przygotowuje"

   To mówi wojskowy! Ludzie to jest hańba. Ostatnio już oficjalnie prokuratura wymienia tego generała jako podejrzanego o przewały i korupcjęzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bez pobłażania.

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 8

   Ufam, że Wysoki Sąd niedopatrzy się żadnych okoliczności łagodzących wobec tych, którzy dla własnych korzyści nie wahali się narażać zdrowie i życie naszych żołnierzy na misjach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ależ mi wielkie odrycie i sensacja....CBA i Żandarmerii

   głosuje na PiS nie będzie szachrajstwa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 12

   wszyscy w okół wiedzą jak działają przetargi a oni to po 20 latach odkryli, wiadomym jest że do ogłoszonego przetargu zgłaszane firmy są ze wskazanie od szczebla wyższego i to w tym łańcuszku...rozwiń całość

   wszyscy w okół wiedzą jak działają przetargi a oni to po 20 latach odkryli, wiadomym jest że do ogłoszonego przetargu zgłaszane firmy są ze wskazanie od szczebla wyższego i to w tym łańcuszku wskazujących może być sam najwyższy - "gospodarz" miasta lub jego vicki, a tu odkryli biznesmenów. To niech powiedzą teraz u kogo załatwiali "ustawkę.
   Podpowiedź

   Zarejestrowani jako TW
   „Carex”- Włodzimierz Cimoszewicz, „Ralf” Adam Rotfeld, „Must” –Andrzej Olechowski i „Buyer” –Dariusz Rosati - pod takimi pseudonimami figurują oni w dokumentach służb specjalnych PRL.

   Adam Rotfeld " Rauf" , :Ralf", "Serb" , "Rot" ( IPN 002082/291, IPN BU 002086/758, ) - szef MSZ w rządzie SLD, to wieloletni pracownik Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W 1956 r. był jednym z organizatorów komórki komunistycznej w Szkole Głównej Służby Zagranicznej aż do ukonstytuowania się ZMS, którego był członkiem. W okresie PRL zarejestrowany jako tajny współpracownik – kontakt operacyjny wywiadu PRL . W Szwajcarii kontaktował się z nim funkcjonariusz komunistycznej bezpieki Henryk Bosak, w III RP polityk SLD.

   Andrzej Olechowski "Tener" i "Must ( mikrofilm - J-7588, 81-06-25). – szef MSZ w rządzie Waldemara Pawlaka. W Latach 80. był pracownikiem Banku Światowego. W okresie pracy w instytucjach międzynarodowych jako tajny współpracowniku komunistycznego wywiadu miał on współpracować z komunistycznym wywiadem. Jak ujawnił historyk Sławomir Cenckiewicz, Olechowski był kontaktem operacyjnym funkcjonariusza komunistycznej bezpieki Gromosława Czempińskiego, późniejszego szefa UOP.

   Dariusz Rosati - „Buyer” ( IPN BU 001043/3344 )- jako polityk Sojuszu Lewicy Demokratycznej w latach 1995–1997 piastował stanowisko ministra spraw zagranicznych w czasie, gdy funkcję premiera sprawował Włodzimierz Cimoszewicz, który – według dokumentów IPN – był z kolei zarejestrowany jako TW „Carex”. Z archiwów Instytutu wynika, że Dariusz Rosati w 1968 r. został zarejestrowany przez Departament I MSW jako kandydat na tajnego współpracownika (kryptonim „Kajtek), w 1976 r. w kategorii „zabezpieczenie”, a w 1978 r. jako kontakt operacyjny ps. „Buyer (kupiec). Z kolei w 1985 r. został zarejestrowany w Departamencie II MSW (kontrwywiad) w kategorii „kandydat”, a listopadzie 1989 r. w kategorii „zabezpieczenie”.

   Włodzimierz Cimoszewicz „Carex ” ( IPN BU 01911/115)- zarejestrowany przez Wydział II Departamentu I MSW jako kontakt operacyjny przed dwuletnim wyjazdem do USA na stypendium Fullbrighta. W aktach zachowała się m.in. własnoręcznie pisana przez Cimoszewicza obszerna notatka. Sporządził ja podczas pobytu w USA. Opisał w niej wizytę, jaką złożyli mu pracownicy wywiadu amerykańskiego. Notatkę przekazał swojemu oficerowi prowadzącemu w USA, który pracował w misji przedstawicielskiej przy ONZ. Z tych dokumentów komunistycznej bezpieki wynika również, że Cimoszewicz utrzymywał kontakty z SB także po powrocie do Polski z USA w 1983 i 1984 roku.
   Teraz cala czwórka - jako byli szefowie MSZ postanowili zaprotestować.

   (…) Jako byli szefowie dyplomacji niepodległej RP czujemy się w obowiązku wyrazić głęboki sprzeciw wobec ostatnich wypowiedzi prezesa Jarosława Kaczyńskiego o stosunkach polsko-niemieckich.(…) – napisali w swoim liście Carex, Ralf, Must, Buyer i Władysław Bartoszewski.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @głosuje na PiS nie będzie szachrajstwa

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 3

   Bardzo dziękuję za ten komentarz, bo tuż przed wyborami pokazuje, że w razie wygranej PiS znów odżyją demony. Wymienione przez Pana/ią osoby - nawet jeśli faktycznie były współpracownikami tajnych...rozwiń całość

   Bardzo dziękuję za ten komentarz, bo tuż przed wyborami pokazuje, że w razie wygranej PiS znów odżyją demony. Wymienione przez Pana/ią osoby - nawet jeśli faktycznie były współpracownikami tajnych służb PRL - co mają wspólnego ze sprawą opisaną w artykule? Chyba nic, ale każda okazja do grzebania w sprawach sprzed ponad 20-, 30-, czy nawet 50-ciu lat jest dobra. Znów nieważna będzie gospodarka, oświata, zdrowie, przyszłość - tylko: rozliczenia, rozliczenia, rozliczenia...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Akceptujemy taki układ.

   pdf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 20

   Zaakceptowaliśmy przejście "aktywu robotniczo chłopskiego" na pozycje kapitalistów i biznesmenów (po uwłaszczeniu się na państwowych pieniądzach), to teraz się nie dziwmy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Państwowe pieniądze.

   inżynier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 6

   Tak się dzieje kiedy jest za dużo państwowych pieniędzy. Tylko ograniczanie podatków i zmniejszanie obszaru działania państwa może skutecznie zmienić sytuację. A teraz kolejne pieniądze państwowe...rozwiń całość

   Tak się dzieje kiedy jest za dużo państwowych pieniędzy. Tylko ograniczanie podatków i zmniejszanie obszaru działania państwa może skutecznie zmienić sytuację. A teraz kolejne pieniądze państwowe (czili te, które nam zabrano) pójdą na parę lat pracy prokuratury, później sfinansujemy kilka lat pracy sądu. A na koniec dwóch albo trzech dostanie 1,5 roku w zawieszeniu, oczywiście bez przepadku mienia, bo z pewnością wszystko mają na "ciocię". O ile lepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby rządzący dbali o bogacenie się obywateli na uczciwej pracy, a nie łupili ich podatkami!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   biznesmen

   lol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   oszustw i złodziej to teraz jest biznesmen

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A wojskowe emeryturki im odbiora? Czy beda zyc jak wszy na nas?

   Podpis? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 4

   pytam...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lodziarze

   antysystem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 3

   Klich taki zestrachany chodzi,koniecznie do senatu po immunitet....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   4 lata , kręcenia lodów...

   ucho-od-śledzia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 7

   a gdzie była Pani Pitera ze swoim ministerialnym stołkiem...Ministerstwa do Walki z Korupcją


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To chyba nie jest zasługa pisu że zostali zatrzymani?

   x_X_x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 10

   A przypomnij sobie dlaczego rząd Kalksteina upadł. Przypomnij sobie ministra Lipca. Przekupieni i Skorumpowani!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   z tą róznicą,że Lipiec siedzi...a Miro,Zdzicho,Grzechu nie

   ucho-od-śledzia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 21

   i sam o tym dobrze wiesz....
   ps:
   nie wspomnę o Sawickiej, która chciała kupić pół Helu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pani Pitera...

   Werdyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 2

   ....zajeta byla szukaniem dorsza i robieniem z siebie durnia, co jej swietnie w rezultacie wyszlo. Prosze sie wiec nie czepiac.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POwiązania

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 22

   No i zgadnijcie z jaką partią byli powiązani?
   Tak, tak! Z jedynie POsłuszną.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo