Jest już kasa dla uczniów

  Jest już kasa dla uczniów

  Edyta Golisz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rząd rozesłał już pieniądze na podręczniki. Lada dzień będą na kontach szkół z Dolnego Śląska.
  Rząd dopłaca do szkolnych podręczników uczniom z najuboższych rodzin. W województwie dolnośląskim czeka na te pieniądze 25 tysięcy uczniów.

  Ich rodzice wypełniali odpowiednie dokumenty w szkołach jeszcze przed wakacjami. Dyrektorzy robili szacunkowe wyliczenia na podstawie poprzednich lat. W oparciu o te dane rząd wyliczył kwotę dla uczniów. Na konto Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły 2 miliony 617 tysięcy 616 złotych.

  Mamy też dobrą informację dla tych rodziców, którzy do tej pory nie złożyli dokumentów w szkołach. Rada Ministrów przewidziała korektę tej kwoty, więc kuratorium oświaty we Wrocławiu będzie jeszcze we wrześniu przyjmować wnioski od szkół. Oznacza to, że spóźnieni rodzice mogą je nadal składać w szkołach.
  - Niektórzy to po prostu przeoczyli, więc na przykład u mnie w szkole wnioski będziemy przyjmować do 20 września - mówi Stanisław Bednarek, dyrektor SP nr 4 w Legnicy.

  Rząd dofinansowuje zakup podręczników uczniom zerówek i klas I-III szkół podstawowych oraz muzycznych pierwszego stopnia. Dzieci muszą pochodzić z rodzin, gdzie dochód na osobę nie przekracza 351 złotych.

  Rada Ministrów wzięła się za sprawę nieco za późno i nie zdążyła z podzieleniem pieniędzy przed rozpoczęciem roku szkolnego. Udało się to zrobić we wrześniu.
  - Pieniądze przyszły kilka dni temu. Przekazaliśmy je już na rachunki wszystkich 169 dolnośląskich gmin - mówi Marzena Dziedziak, dyrektor Wydziału Finansów i Budżetu w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu.

  Jak sprawdziliśmy, pieniądze na gminnych kontach już są. Teraz wydziały oświaty czekają na pisemne potwierdzenie z kuratorium we Wrocławiu - taka jest bowiem procedura.
  Gdy potwierdzenie dotrze do gmin, pieniądze zostaną przelane na konta szkół i wypłacone rodzicom.

  - Pisma do gmin wyszły od nas w piątek, więc powinny lada dzień dotrzeć do adresatów - zapewnia Janina Jakubowska z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
  Dla dzieci z zerówki dofinansowanie wynosi 70 zł. Dla uczniów klas pierwszych - 130 zł, klas drugich - 150 zł, a klas trzecich - 170 zł.

  Każdy rodzic, który chce starać się o zwrot wydanych na książki pieniędzy, musi mieć fakturę potwierdzającą ich zakup.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama