Gdzie na grzyby. Sprawdź na mapach gdzie jest wysyp (MAPY)

Gdzie na grzyby. Sprawdź na mapach gdzie jest wysyp (MAPY)

Bogumiła Nehrebecka

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Gdzie na grzyby. Sprawdź na mapach gdzie jest wysyp (MAPY)
Jeśli nadejdą deszcze, grzyby wreszcie powinny się pojawić. Czekając na wysyp, zapytaliśmy dolnośląskich leśników, w których lasach ich szukać. Grzybne lasy będziemy pokazywać do końca października w sobotnim Magazynie Rodzinnym - dodatku do Gazety Wrocławskiej.
Gdzie na grzyby. Sprawdź na mapach gdzie jest wysyp (MAPY)
GDZIE NA GRZYBY 2014 - ZOBACZ - GDZIE JEST WYSYP GRZYBÓW 2014 - KLIKNIJ

GDZIE NA GRZYBY - MAPA 2013 - ZOBACZ


Mapka, którą przygotowaliśmy dla Państwa, powstała we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych we Wrocławiu. Szefowie sześciu nadleśnictw nie tylko zdradzili nam, w których lasach każdej jesieni jest najwięcej grzybów, ale i podpowiedzieli zmotoryzowanym grzybiarzom, gdzie na ich terenie mogą zostawić auto. Przypominają bowiem, że na teren lasów nie można wjeżdżać pojazdami mechanicznymi, nie wolno rozpalać ognisk, niszczyć roślinności, a przede wszystkim zaśmiecać lasu. - Jako leśnicy serdecznie zapraszamy na grzybobranie, bo las jest naszym wspólnym dobrem, ale pragniemy przypomnieć, że powinniśmy go wspólnie szanować. - mówi Adam Duchaczek, zastępca nadleśniczego z Pieńska.

GRZYBY JADALNE - PRZEWODNIK - ZOBACZ

NADLEŚNICTWO OLEŚNICA


Kliknij tutaj, by zobaczyć większą mapę
Lasy w miejscowości Ostrowina położone na trasie Oleśnica - Międzybórz. Znajdują się tam miejsca parkingowe dla samochodów przy leśniczówce Ostrowina. Przeważają lasy sosnowe i mieszane. W miejscowości Sokołowice znajduje się punkt gastronomiczny.

Lasy w miejscowości Gola Wielka - jest tam oznaczony parking leśny. Miejscowość ta położona jest na trasie Twardogóra - Drołtowice. Przeważają tam lasy mieszane bukowo-sosnowe.

Lasy położone na trasie Ludgierzowice - Złotów. Znajdują się tam oznaczone dwa parkingi leśne, przeważają lasy sosnowo-dębowe.

Lasy położone na trasie Zawonia - Czeszów. Znajdują się tam dwa parkingi leśne, w miejscowości Grochowa jest ścieżka edukacyjna, a w miejscowości Złotówek znajduje się Ośrodek Hodowli Zwierzyny Leśnej oraz Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych. Przeważają lasy sosnowe i mieszane dębowo-sosnowe. W miejscowości Czeszów znajduje się punkt gastronomiczny oraz hotel.

NADLEŚNICTWO ŻMIGRÓD


Kliknij tutaj, by zobaczyć większą mapę
Na trasie Trzebnica - Sułów - 2 miejsca postojowe (najbliższa miejscowość Gruszeczka).
Na trasie Gruszeczka - Pracze - 1 miejsce postojowe.
Na trasie Żmigród - Milicz przy miejscowości Łąki nad Stawami Milickimi na granicy Pole - Las.
Na trasie Wrocław - Poznań przy miejscowości Dębno naprzeciw stacji paliw.

NADLEŚNICTWO WOŁÓW


Kliknij tutaj, by zobaczyć większą mapę
Okolice miejscowości Rudno położonej przy trasie Wołów - Ścinawa. Przy drodze wiodącej z Wołowa do miejscowości Rudno zlokalizowane jest i oznaczone miejsce postoju, na którym umieszczona jest tablica edukacyjno-przyrodnicza o walorach danego terenu, jak również regulamin miejsca postoju. Teren szczególnie uczęszczany podczas grzybobrania ze względu na przebieg drogi wojewódzkiej 340.

Lasy w okolicy miejscowości Wodnica, położone również na trasie drogi wojewódzkiej Wołów - Ścinawa (340). W pobliżu oznakowane miejsce postoju z umieszczonymi tablicami informacyjnymi.

Kompleks leśny przy odcinku drogi wiodącej ze wsi Pełczyn do wsi Nieszkowice to przede wszystkim siedliska borowe. Przy drodze zlokalizowane jest miejsce postoju z tablicami informującymi odwiedzającego o prawidłowym zachowaniu się podczas pobytu w lesie.

Lasy położone w sąsiedztwie miejscowości Miłcz Leśny to drzewostany głównie sosnowe. Dogodny dojazd od miejscowości Garwół, jak również położone w sąsiedztwie miejscowości Miłcz Leśny miejsce postoju, gdzie można zostawić samochód, udać się na grzyby czy wypocząć w otoczeniu natury.

NADLEŚNICTWO MILICZ


Kliknij tutaj, by zobaczyć większą mapę
Okolice miejscowości Skoroszów. Miejsca postoju zlokalizowane są wzdłuż drogi krajowej nr 15 między miejscowościami Skoroszów a Lasowice.
Okolice miejscowości Stawiec. Miejsce postoju pojazdu zlokalizowane jest przy drodze krajowej nr 15 między miejscowościami

BORY DOLNOŚLĄSKIE I LASY CHOCIANOWSKIEKliknij tutaj, by otworzyć dużą mapę

NADLEŚNICTWO PIEŃSK
Miejsca atrakcyjne dla grzybiarzy to rejon pomiędzy miejscowością Pieńsk a wsią Jagodzin. Najbardziej dogodnym miejscem do zatrzymania się jest miejscowość Bielawa Dolna oraz parking na trasie Pieńsk - Ruszów, przy wieży przeciwpożarowej, a także Zielonka znajdująca się od strony południowo-wschodniej regionu. Teren południowy to zróżnicowany obszar leśny, położony na ponad 500 kompleksach leśnych. Rejonem, gdzie można zatrzymać się, jest parking zlokalizowany na trasie Zgorzelec - Lubań, w okolicy miejscowości Białogórze, przy cmentarzysku kurhanowym.

NADLEŚNICTWO WĘGLINIEC
Tu grzyby można zbierać w okolicach miejscowości: Węgliniec, Stary Węgliniec, Czerna, Zagajnik, Ołobok, Tomisław i Osiecznica. Postoje: jeden przy wyjeździe ze Starego Węglińca w kierunku Żagania i w Osiecznicy, przy trasie na Zebrzydową.

NADLEŚNICTWO BOLESŁAWIEC
Grzyby można znaleźć najszybciej w lasach wokół miejscowości: Kliczków, Brzeźnik, Krępnica. Postoje: Kliczków przy drodze nr 350 Bolesławiec - Osiecznica, oraz w Brzeźniku, przy drodze nr 297, Bolesławiec - Zgorzelec.

NADLEŚNICTWO ŚWIĘTOSZÓW
Najlepszymi miejscami do grzybobrania są okolice miejscowości: Parowa, Przejęsław i Ławszowa. Przy głównych drogach, między Osiecznicą a Parową oraz między Osiecznicą a Świętoszowem, istnieje kilka miejsc postoju pojazdów. - Prosimy o ostrożność na terenie byłego poligonu wojskowego, a także o nieprzekraczanie granicy czynnego poligonu wojskowego w Świętoszowie, na którym odbywają się regularne ćwiczenia wojsk, także z użyciem ostrej amunicji - ostrzega Wojciech Moskaluk, nadleśniczy ze Świętoszowa.

NADLEŚNICTWO PRZEMKÓW
Grzybów można szukać w lasach wokół miejscowości: Biernatów, Wilkocin, Piotrowice i Ostaszów. Postoje: parking leśny przy trasie Chocianów - Przemków i przy zajeździe w Piotrowicach oraz przy gospodarstwie agroturystycznym w Ostaszowie.

NADLEŚNICTWO CHOCIANÓW
Grzybowe lasy to te w okolicach miejscowości Trzebień oraz Stara Oleszna (dawne tereny poligonowe). Jest tam pięć miejsc postoju zlokalizowanych pomiędzy miejscowościami Golnice i Stara Oleszna, na trasie relacji Bolesławiec - Szprotawa (dwa miejsca pomiędzy wiaduktem nad autostradą A4 a miejscowością Trzebień, dwa w okolicach miejscowości Trzebień oraz jeden w okolicach stacji paliw za miejscowością Trzebień, w kierunku Starej Olesznej). Miejsca postoju są oznaczone, a na niektórych umieszczono tablice dydaktyczne, które mniej wprawnym amatorom grzybów pomogą w odróżnianiu grzybów jadalnych od trujących.
- Kolejny "grzybowy las" to okolice miejscowości Wierzbowa - podpowiada Paweł Pawłowski z Nadleśnictwa Chocianów.
-Jest to miejsce często uczęszczane przez grzybiarzy, ze względu na przecinającą kompleks leśny linię kolejową relacji Legnica - Żagań, która jest dobrym punktem orientacyjnym w terenie. W miejscowościach Wierzbowa oraz Pasternik są zlokalizowane dwa parkingi leśne.
Grzyby pojawiają się też w lasach wzdłuż drogi relacji Chocianów - Nowa Kuźnia. Zlokalizowano tam dwa parkingi leśne wraz z infrastrukturą.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Załączniki (2)

Komentarze (12)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
mam pytanie koledzy

mis (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Chej koledzy powiecie gdzie naj lepiej jechac na udane grzygobranie w miejscowości dolny śląsk na wielkie grzyby na prawdziwki

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hudy

mk (gość)

Zgłoś naruszenie treści

niema grzybuw

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Grzyby

Gośćka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 17 / 9

Witam wczoraj byłam w Węglińcu i tam nie ma grzybów.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
grzyby

poganka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 150 / 132

grzybów jest generalnie coraz mniej, bo coraz mniejsze lasy, coraz więcej w lasach samochodów i śmieci, coraz więcej grzybiarzy odcina tylko kapelusze (reszta gnije razem z grzybnią) do plastkowych...rozwiń całość

grzybów jest generalnie coraz mniej, bo coraz mniejsze lasy, coraz więcej w lasach samochodów i śmieci, coraz więcej grzybiarzy odcina tylko kapelusze (reszta gnije razem z grzybnią) do plastkowych wiaderek (brak możliwości rozsiewu owocników). Sami niszczymy to co lubimy. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Grzyby

jola (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 202 / 175

A są jeszcze w ogóle grzyby w lasach? W listopadzie?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
b.t.

m.r. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 246 / 183

Tydzień temu były jeszcze opieńki, a parę dni temu - kanie... Ale to było przed przymrozkami.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
grzyby

roro (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 163 / 162

Polecam okolice Brzegu Dolnego byliśMY przez 20 min i w tej chwili jeMY zapiekanke grzybowa

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Grzyby

Wyzbik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 269 / 260

Zapomnieliście napisań o Nadleśnictwie Brzeg, to też Dolny Śląsk, choć nie w obecnych granicach administracyjnych woj. dolnośląskiego!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
grzyby

Lucyna G. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 372 / 348

jeszcze nie ma,12.10.2011 byliśmy w lasach milickich przeszliśmy las od Gruszeczki do Sułowa i.....mamy 15 grzybów?! Co prawda były duże i zdrowe ale w czasie wysypu można było w jednym miejscu...rozwiń całość

jeszcze nie ma,12.10.2011 byliśmy w lasach milickich przeszliśmy las od Gruszeczki do Sułowa i.....mamy 15 grzybów?! Co prawda były duże i zdrowe ale w czasie wysypu można było w jednym miejscu tyle mieć. Cóż trzeba cierpliwie czekać aż się pojawią mimo wszystko warto się wyrwać do lasu odpocząć.....zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
grzyby

li (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 328 / 244

nie ma grzybów......

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
grzyby

ewa127 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 274 / 267

Tydzien temu bylam i uzbieralzm dużo w Kuznicy Zbąskiej. Daleko ale warto jechać.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kuźnica

MadMack (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 316 / 332

Zwłaszcza, że nad przemiłym jeziorem

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo