Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal żądnych wiedzy

Małgorzata Rabenda
Zeszłoroczna edycja imprezy przyciągnęła prawie 100 tys. osób. Zwłaszcza Park Wiedzy okazał się strzałem w dziesiątkę - najmłodsi z zapałem poznawali prawa świata przyrody
Zeszłoroczna edycja imprezy przyciągnęła prawie 100 tys. osób. Zwłaszcza Park Wiedzy okazał się strzałem w dziesiątkę - najmłodsi z zapałem poznawali prawa świata przyrody Janusz Wójtowicz
Jak samemu wydobyć DNA z liści? Czy musimy wierzyć w teorię ewolucji? Jak w języku migowym powiedzieć "Kocham cię"? Jak z włosa pozostawionego na miejscu zbrodni dowiedzieć się, kto zabił? Wszyscy ciekawscy, którzy chcą znać odpowiedzi na te i inne trudne pytania, powinni odwiedzić XI Dolnośląski Festiwal Nauki.

Zaczyna się w piątek i potrwa do środy 24 września. Festiwal opanuje cały Wrocław. W wykładach, prezentacjach i eksperymentach będzie można uczestniczyć w Teatrze Polskim, w salach Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej, w Muzeum Architektury i na Akademii Sztuk Pięknych.

Dla najmłodszych naukowców przygotowano Park Wiedzy. Na pl. Teatralnym, w Parku Staromiejskim za Teatrem Lalek, w sobotę i niedzielę dzieci będą mogły dowiedzieć się, dlaczego niebo jest niebieskie i czy istnieje UFO.
- Program jest tak bogaty, że trudno wybrać najciekawszą imprezę - zapewnia prof. Kazimiera Wilk z Politechniki Wrocławskiej, honorowa członkini Rady Programowej Festiwalu. Przez wiele lat była szefem tego przedsięwzięcia.

- Najbardziej interesujące wydaje mi się połączenie nauk ścisłych ze sztuką - mówi prof. Wilk. Przykład? Zastosowanie muzyki w leczeniu albo projektowanie samochodów.
- Prawa natury, które można opisać z pomocą fizyki czy chemii, są naprawdę niezwykle fascynujące - zachęca pani profesor. - A eksperymenty przeprowadzane na festiwalu z pewnością spodobają się i młodszym, i tym nieco starszym naukowcom - twierdzi.

W programie Festiwalu nawet humaniści znajdą coś dla siebie. Na zainteresowanych czekają warsztaty rysunku, wystawy obrazów i pokazy animacji. Nowością są wykłady w języku migowym.
- Ale nie ma obaw - każdy je zrozumie, bo będą tłumaczone przez lektora - wyjaśnia Justyna Kowal, jedna z organizatorów imprez "Odcienie świata ciszy".
Prof. Wilk cieszy się, że w tym roku w organizację Festiwalu zaangażowało się wielu doktorantów i studentów.
- Po raz pierwszy część imprez będzie odbywała się w szkołach podstawowych i gimnazjach - przypomina.

Dolnośląski Festiwal Nauki jest organizowany już od 11 lat. W tym roku jego motywem przewodnim ma być podróż w świat nauki i myśli.
Dokładny spis warsztatów i wykładów można znaleźć na stronie internetowej www.festiwal.wroc.pl.

Oswoić naukę
To już XI edycja Festiwalu Nauki. Organizatorzy chcą, by dzięki niemu nauka nie była postrzegana wyłącznie przez pryzmat niezrozumiałych wzorów i nudnych praw. Festiwal ma przybliżać praktyczne zastosowanie wiedzy i popularyzować najnowsze osiągnięcia techniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska