Nie wszystkie żółwie ziewają, a chrząszcz zakochuje się w...

  Nie wszystkie żółwie ziewają, a chrząszcz zakochuje się w butelce

  Justyna Kościelna

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ziewająca żółwica Alexandra nie była dość przekonująca i nie zaraziła ziewaniem szóstki swoich kolegów i koleżanek. Za to badający ją biolodzy z Holandii, Wielkiej Brytanii i Austrii opisali to w tak przekonujący sposób, że otrzymali w nocy z czwartku na piątek tzw. anty-Nobla, czyli Ig Nobla w dziedzinie fizjologii. Za co? Za udowodnienie, że żółwie - w przeciwieństwie do człowieka - nie ziewają tylko dlatego, że obok nich ziewa osobnik tego samego gatunku.
  Nie wszystkie żółwie ziewają, a chrząszcz zakochuje się w butelce

  ©Janusz Wójtowicz

  Równie dużo trudu zadali sobie australijscy badacze owadów, którzy obserwowali brzydszą część populacji pewnego chrząszcza i doszli do wniosku, że często - zamiast z samicami - świntuszy on z... butelkami po piwie (Ig Nobel z dziedziny biologii).

  Bohaterami ceremonii byli też naukowcy z trzech różnych kontynentów badający zależność między pełnym pęcherzem a zdrowym rozsądkiem oraz prorocy, którym nie udało się przewidzieć końca świata.
  Laureatami w poprzednich latach byli m.in. argentyńscy naukowcy, którzy wykazali, że podróżujące samolotami chomiki po podaniu viagry lepiej znoszą zmianę strefy czasowej. Hiszpanom udało się udowodnić, że szczury nie rozróżniają osób mówiących wspak w językach obcych, Amerykanin pochylił się z troską nad brudem w pępku, a brytyjsko-amerykański duet analizował skutki uboczne połykania szabli.


  Niepokojący jest fakt, że na długiej liście laureatów anty-Nobli (rozdawane są od 1991 roku w kilku kategoriach), które przyznaje się za prace, które "najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia" oraz odkrycia, "które nie mogą lub nie powinny być powtarzane", rzadko można spotkać polskie nazwiska. A przecież - co wiadomo nie od dziś - Polak potrafi!

  Z okazji szeroko komentowanej w mediach premiery "Bitwy Warszawskiej" w reżyserii Jerzego Hoffmana Ig Nobla z dziedziny chemii mogłaby na przykład dostać Natasza Urbańska, która im więcej stara się, by świat ją pokochał, tym mniej chemii jest między nią a światem.

  Zbiorowy Ig Nobel z dziedziny lingwistyki powinien paść łupem jurorów polskich programów typu talent-show (X Factor, Mam Talent itp., itd.) za rozpropagowanie, a właściwie rozpropag słowa "wykon".
  Skoro Amerykanin został nagrodzony za badanie brudów z pępka, Edyta Górniak i Anna Samusionek śmiało mogłyby wyciągnąć ręce po anty-Nobla za umiejętne pranie brudów poza domem.

  Ig Nobel pokojowy powinien przypaść Adamowi "Nergalowi" Darskiemu. Uzasadnienie: zjednoczył, i to w przededniu wyborów, polską scenę polityczną - wszyscy, od prawa do lewa, mówią o nim.

  W kategorii higiena nie ma najmniejszych wątpliwości - laur należy się twórcom nieśmiertelnego "Klanu" i Ryśkowi Lubiczowi za niestrudzone propagowanie mycia rączek.

  Honorowy Ig Nobel za całokształt dokonań? Na przykład Michał Wiśniewski. Jego sukces spełnia, o dziwo, aż dwa warunki: "najpierw śmieszy, a później skłania do myślenia" oraz "nie może albo nie powinien być powtarzany".

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zółwie i inne ...

   Krokodyl Dundee (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 25

   Naprawdę ładna i fajnie pisze, bo zółwie i owady to miły temat, ale i tak najważniejszym zadaniem teraz jest, aby w najbliżsą niedzielę na zawsze wykopać tego podłego skur....syna, padalca...rozwiń całość

   Naprawdę ładna i fajnie pisze, bo zółwie i owady to miły temat, ale i tak najważniejszym zadaniem teraz jest, aby w najbliżsą niedzielę na zawsze wykopać tego podłego skur....syna, padalca j.kaczora i jego bandę; trzeba zdelegalizować tych politycznych bandziorów, a pisową dotację z budżetu państwa przeznaczyć właśnie na dalsze badania nad fauną i florą, owadami, żółwiami, ważkami czy innymi pszczółkamizwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fajna

   fajny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 19

   Ale ładna ta pani.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama