Jerzy Hoffman uczy patriotyzmu widzów filmu "1920 Bitwa...

  Jerzy Hoffman uczy patriotyzmu widzów filmu "1920 Bitwa Warszawska"

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  - My, Polacy, jesteśmy specjalistami od niszczenia własnych legend - powiedział na premierze Jerzy Hoffman

  - My, Polacy, jesteśmy specjalistami od niszczenia własnych legend - powiedział na premierze Jerzy Hoffman ©Janusz Wójtowicz

  - Myślę, że stworzyłem film taki, o jakim marzyłem, dzięki ogromnemu entuzjazmowi i fachowości młodych ludzi - mówił reżyser Jerzy Hoffman na piątkowej (30 września) premierze filmu "1920 Bitwa Warszawska" we wrocławskim kinie Helios.
  - My, Polacy, jesteśmy specjalistami od niszczenia własnych legend - powiedział na premierze Jerzy Hoffman

  - My, Polacy, jesteśmy specjalistami od niszczenia własnych legend - powiedział na premierze Jerzy Hoffman ©Janusz Wójtowicz

  Własnego młodzieńczego ducha zaprezentował, wyrażając nadzieje związane z użytą technologią 3D. - To rewolucja w historii kina - stwierdził. A zapytany o rolę reżysera w produkcji filmu w nowatorskiej technologii, powiedział: - Czy orkiestra symfoniczna składa się z dwudziestu, czy osiemdziesięciu muzyków, dyrygent jest jeden. Film to sztuka kolektywna, a jak każda sztuka nie znosi demokracji. Z aktorem pracuje się tak samo, wizja całości jest taka sama - mówił.

  I dodał, że żyjemy w przejściowym okresie, nowoczesne sale kinowe są zwykle za duże na 3D, a okulary potrzebne do oglądania filmu w tej technologii zapewne wkrótce będą wmontowane w ekrany, a nie wręczane widzom przy wejściu.

  Jerzy Hoffman powiedział, że aktorów, którzy zagrali w filmie, widział rolach już na etapie pisania scenariusza razem z Jarosławem Sokołem.

  - Borys Szyc ma w sobie odpowiednią dawkę "szaleństwa" i od razu zobaczyłem go w roli Jana Krynickiego - stwierdził. - Oczywiste było dla nas, że Piłsudskiego zagra Daniel Olbrychski. Nataszę Urbańską zobaczyłem w telewizji, jak pięknie przegrywa z Anną Muchą, ma talent, znakomicie śpiewa i tańczy i w wyobraźni widziałem ją jako Olę, narzeczoną, a potem żonę Jana Krynickiego - opowiadał.

  - Wiedziałem też, że powinien zagrać u mnie Michał Żebrowski (premier Władysław Grabski - przyp. red.), Aleksander Domogarow (Kryszkin - przyp. red.), Ewa Wiśniewska (Ada - przyp. red.), bo oni wszyscy grali wcześniej w moich filmach - wyliczał.

  Dlaczego "1920 Bitwa Warszawska" to ważny film? - My, Polacy, jesteśmy specjalistami od niszczenia własnych legend. W czasie okupacji Niemcy spalili Lidice - jedną czeską wieś, wiedział o tym cały świat. O Powstaniu Warszawskim wiedziano bardzo niewiele. Gdyby w innym kraju powstrzymano pochód bolszewizmu, byłoby o tym głośno w historii, a w Polsce nie. Symbolem upadku komunizmu jest zburzenie muru berlińskiego, nie "Solidarność", bo nazwisko Lecha Wałęsy samiśmy obsrali - mówił wzburzony.

  - Dziś patriotyzm jest wstydliwy, bo imieniem Polski wyciera sobie usta każdy polityk - dodał. - Sam pochodzę z pokolenia wychowanego na Trylogii Sienkiewicza, podobnie jak Polacy uczestniczący w bitwie 1920 roku czy Powstania Warszawskiego. Nie ma się co wstydzić uczuć i szlachetności - dodał.

  O produkcji opowiadał Jerzy Michaluk, współproducent filmu. - Ten film kosztował niecałe 10 mln dolarów, amerykańskie wielkie produkcje mają budżet 150-200 mln dolarów. - mówił. - Ale możemy dorównać najlepszym, nasz film jest atrakcyjny w formie, prosty, ma zainteresować widza, także bardzo młodego, który dzięki niemu być może sięgnie do pisanej historii Polski - stwierdził.

  Film grany jest od dziś na 300 ekranach kinowych w Polsce. 6 października planowana jest premiera w Wielkiej Brytanii. Wkrótce będzie można zobaczyć "1920 Bitwę Warszawską" także w technologii 2D, a do miejscowości, w których nie ma kina cyfrowego, film trafi w kopiach na tradycyjnej taśmie filmowej.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zabraklo Lwowa

   Lwowianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 37

   Witam!!!! Niestety w filmie padło tylko jedno slowo o Lwowie..... A przecież gdyby Polacy nie rozbili Armię Budionnego pod Lwowem (w Zadwórzu) to Cud nad Wisłą by się nie powiodł..... W filmie...rozwiń całość

   Witam!!!! Niestety w filmie padło tylko jedno slowo o Lwowie..... A przecież gdyby Polacy nie rozbili Armię Budionnego pod Lwowem (w Zadwórzu) to Cud nad Wisłą by się nie powiodł..... W filmie brakło informacji o tej heroicznej bitwie..... Przez to mam nie dosyt do scenariuszu......zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obsada

   Kazik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 36

   Niedługo otworzę szafę i wyskoczy natasza urbańska.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O Panu Jerzym,o filmie.Omdlenie,duma i rozkosz.

   Aleksander Z. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 44

   Szanowny Panie Jerzy.Z utęsknieniem czekałem na ten film.Jest Pan Wielki.Wielki i odważny.Klękam przed Panem.Tym filmem złożył Pan hołd mojemu dziadkowi.Wychowałem się na kolanach mojego...rozwiń całość

   Szanowny Panie Jerzy.Z utęsknieniem czekałem na ten film.Jest Pan Wielki.Wielki i odważny.Klękam przed Panem.Tym filmem złożył Pan hołd mojemu dziadkowi.Wychowałem się na kolanach mojego dziadka.Komendant był dla niego Bogiem.No i dla mnie oczywiście też.Wszystko jest w tym filmie tak jak opowiadał dziadek.To mrowie bolszewików,Lenin,poświęcenie młodych i Ukochany Komendant.Żebym mógł zachować Pana jeszcze parę lat dla Ojczyzny (jako reżysera i pompy patriotycznej) chętnie bym oddał swoich parę lat,choć jestem też w porze jesiennej.Życzę Panu wszelkich łask,wytrwałości i zdrowia.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama