Artyści nie wiążą końca z końcem

  Artyści nie wiążą końca z końcem

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Z artystą Arkiem Pasożytem rozmawia Marta Wróbel
  Artyści nie wiążą końca z końcem

  ©materiały prasowe

  Artysta z pasożytem w nazwisku organizuje we wrocławskiej Galerii Studio BWA "Casting na samicę artysty-pasożyta". Jaki jest cel castingu?
  Chodzi o próbę stworzenia związku pasożytującego na instytucji kultury. Tak jak "artysta - pasożyt" jest tworem kultury, bo tak postrzegam swoje działanie, tak i ten związek będzie nim. Chociaż we Wrocławiu będzie trwać tylko miesiąc (5 października - 5 listopada 2011 r.), to nie oznacza, że musi się skończyć w tym czasie. Zależeć to będzie od wielu kwestii. Tak jak w przypadku każdej innej relacji damsko-męskiej.

  To nie pierwsza taka Pana akcja - wcześniej mieszkał Pan kilka miesięcy wspólnie z wyłonioną w "castingu" partnerką m.in. w toruńskiej Galerii nad Wisłą. Czy nazywanie samego siebie "pasożytem" to prowokacja, która ma zwrócić uwagę na los młodych artystów w Polsce, którzy po skończeniu wyższych szkół artystycznych często ledwo wiążą koniec z końcem?

  Tutaj się pani myli. Chociaż żyłem już w galeriach, to nigdy wcześniej nie organizowałem castingu na "samicę pasożyta" i w Studiu BWA we Wrocławiu będzie to pierwsza odsłona tego działania. Pasożyt to uniwersalne pojęcie, łatwo przyswajalne i dobitnie określające pewną postawę, którą można zaobserwować wokół. Doszedłem do wniosku, że trzeba jasno i konkretnie zdefiniować swoje zamiary, a termin biologiczny idealnie się do tego nadaje. Jeśli chodzi o absolwentów akademii sztuk pięknych, większość po prostu nie wiąże końca z końcem, przez co, jak to określiłem w swoim manifeście, umierają jako twórcy.

  Skoro artysta jest "pasożytem", kim jest "samica", której Pan szuka, i na czym ma polegać wasze wspólne mieszkanie w galerii?
  W kwestii naszego wspólnego mieszkania jest spora przestrzeń do manewru. I nie mówię tu o około 300 mkw. Studia BWA, które będzie naszym żywicielem. Sam nie wiem, jak będzie układał się nam czas, co się wydarzy w ciągu tego miesiąca, jaka zostanie lub nie zostanie zbudowana relacja. Nie ma żadnego planu. Czy wie pani, jak się potoczy znajomość z nowo poznanym mężczyzną? Ja (chyba) nie zakładam żadnych granic.

  Na czym polega casting i czy może wziąć w nim udział każda chętna do zamieszkania z Panem niewiasta?
  "Samica" musi być pełnoletnia. "Proces" castingowy trwa do 1 października i zaczyna się po wysyłaniu e-maila na adres: pasożyt@gnoje.com wraz ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem, wiekiem, telefonem kontaktowym i tekstem - kilka słów o sobie i opisu motywacji, czyli dlaczego kandydatka chce wziąć udział w "Castingu na samicę pasożyta". Po przesłaniu takiego zgłoszenia, podejmuję z kandydatką korespondencję. Następnie zapraszam wybrane panie na prywatną rozmowę i na koniec telefonicznie poinformuję zwyciężczynię o ewentualnej wygranej. Czy to nie piękne, że sztuka może podsuwać takie możliwości?

  _____________
  Arek Pasożyt
  Ma 25 lat. W 2010 roku napisał "Manifest Pasożytnictwa" i od tego czasu zajmuje się ideą pasożytnictwa. Głównym jego projektem jest utrzymywanie się kosztem instytucji lub osób związanych z kulturą. Zdobywca nagrody "Artluka" za rok 2010.

  Prowadzi internetowy dziennik: www.pasozyt.blogspot. com

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do sejmu - to jest żywiciel!!!

   Anoda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 15

   Ta akcja powinna odbywać się w sejmie - artyści wystawiający swoje artystyczne produkcje w BWA coś potrafią, a w sejmie grasują pasożyty bez żadnych umiejętności, oprócz wyżerania (dużo większej)...rozwiń całość

   Ta akcja powinna odbywać się w sejmie - artyści wystawiający swoje artystyczne produkcje w BWA coś potrafią, a w sejmie grasują pasożyty bez żadnych umiejętności, oprócz wyżerania (dużo większej) publicznej kasy! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do sejmu

   cd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 13

   zresztą widać jak się teraz kłębią i gryzą walcząc o przetrwanie na następnych kilka lat.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak zapalić światło to uciekają

   podpis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 11

   http://biznes.onet.pl/ruszyla-przedwyborcza-karuzela-stanowisk,18493,4859789,4851901,319,1,news-detal

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fajny!

   zazaza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 13

   Zdecydowanie fajny pomysł. Powodzenia!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fajny!

   zazaza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 15

   Zdecydowanie fajny pomysł. Powodzenia!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama