Ważne
  Na Kuźniczej będzie ciaśniej

  Na Kuźniczej będzie ciaśniej

  Marta Gołebiowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Już teraz trudno się chodzi remontowaną ulicą Kuźniczą. Aż strach pomyśleć, co się tam będzie działo od 1 października, gdy do Wrocławia wrócą studenci. To przecież tamtędy chodzą z Rynku na zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim. Teraz mają do dyspozycji wąskie, zakurzone i zaśmiecone ścieżki. I tak będzie jeszcze co najmniej przez 8 miesięcy.
  Na Kuźniczej będzie ciaśniej
  Pracownice supermarketu EKO przy ul. Kuźniczej mówią, że mają serdecznie dość bałaganu. Chciałyby, by roboty posuwały się szybciej, bo mają problem z dotarciem do pracy i dużo mniej klientów. Ale Bartłomiej Szatko, który przychodzi tam z synem oglądać pracujące koparki, mówi, że remont jest uciążliwy, ale potrzebny. - Trudno się tędy przedostać wózkiem lub rowerem. Ale jak to przecierpimy, będziemy mieć dużo lepiej - przyznaje wrocławianin.

  W wielu miejscach nie mieszczą się nawet dwie osoby idące w przeciwnych kierunkach. Jedna z nich musi przepuścić drugą. Z Rynku wchodzimy na ulicę tylko po lewej stronie, ale od wysokości salonu bilardowego można spacerować po obu stronach. Niestety, sporą część trasy pokonujemy nie chodnikami, tylko po ziemi i drewnianych mostkach. Nie warto wkładać butów na obcasach, a najlepiej wybrać po prostu okrężną drogę.

  Przemysław Filar z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia mówi, że remont jest potrzebny, ale organizacja dróg zastępczych nie bierze pod uwagę pieszych i pasażerów komunikacji. - Po raz kolejny okazuje się, jakim błędem jest brak drugiego toru tramwajowego na ul. Szewskiej. Należy jak najszybciej zrobić tymczasowy przystanek na ulicy Grodzkiej dla tramwajów i autobusów - tłumaczy Filar. Tym bardziej że nawet 110 tysięcy żaków, którzy lada dzień rozpoczną zajęcia, to osoby spoza Wrocławia. Tyle ludzi przyjedzie do naszego miasta w najbliższych dniach.

  Miasto zamienia Kuźniczą i plac Uniwersytecki w deptak. To znaczy, że od maja przyszłego roku, bo tyle ma potrwać przebudowa ulicy, nie będą mogły tamtędy jeździć samochody. Auta przecinać ją będą tylko przecznicami, czyli Kotlarską, Nożowniczą i Uniwersytecką. Przynajmniej w teorii, bo na przykładzie ul. Szewskiej widzimy, że kierowcy lekceważą zakazy i dopóki straż miejska nie założy im blokady na koło, parkują, gdzie chcą.

  Koszt prac, które rozpoczęły się w grudniu 2010 roku, wyniesie prawie 18,4 mln zł. Ich wykonawcą jest firma Bickhardt Bau - ta sama, która przebudowała między innymi ulice Świdnicką, Szewską, Marii Magdaleny, Oławską i Grodzką. Nawierzchnia ulicy będzie odtworzona w kamieniu, w formie pasażu. Obniżone krawężniki będą zaznaczone, ale zatopione w chodniku. Jezdnia będzie miała 5 metrów szerokości.

  Projekt zakłada też montaż okrągłych siedzisk i klombów w miejscach, gdzie już rosną drzewa i krzewy. Po zmroku będą one podświetlane lampami wyposażonymi w ruchome, kierunkowe źródła światła.

  Ewa Mazur, rzeczniczka Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, tłumaczy, że głównym celem prac jest utworzenie reprezentacyjnego deptaka, którego nie powstydzimy się przed turystami. - Ma on tworzyć spójną całość z resztą odrestaurowanej starówki - mówi Mazur. Dodaje, że warto uzbroić się w cierpliwość, bo efekt na pewno będzie dla mieszkańców satysfakcjonujący.

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nawierzcnia ul.Kuźniczej

   j (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

   Co to oznacza, że nawierzchnia ulicy będzie odtworzona w kamieniu w formie pasazu ? Czy to będzie nierówna kostka brukowa na której można sobie wytknąć nogę ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WTF?

   Co za jeb... artykuł... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 12

   Nie można jedną ulicę wcześniej przejść?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...kolejny bzdetny artykulik ..zapewne na rozkaz "niepełnosprytnych"....LOL

   CBA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 10

   w celu dania/rozpalenia wk....nym ludzikom nadziei ...od dawna nic się tam nie dzieje ...i tak zostanie ..bo "niepełnosprytni" nie płacą wykonawcom - czarować to My Was ..nie Wy nas...WYBORY BĘDĄ...rozwiń całość

   w celu dania/rozpalenia wk....nym ludzikom nadziei ...od dawna nic się tam nie dzieje ...i tak zostanie ..bo "niepełnosprytni" nie płacą wykonawcom - czarować to My Was ..nie Wy nas...WYBORY BĘDĄ !!!..hy hy hy...i wtedy zobaczymy...;-)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bessęsó

   bessęsó (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 12

   Jeszcze nie widziałem żeby pracowały tam więcej niż trzy osoby. Na zdjęciu u góry tez jakoś pustawo za barierką. Słyszałem też że rózni podwykonawcy od różnych mediów mają w zakresie robór...rozwiń całość

   Jeszcze nie widziałem żeby pracowały tam więcej niż trzy osoby. Na zdjęciu u góry tez jakoś pustawo za barierką. Słyszałem też że rózni podwykonawcy od różnych mediów mają w zakresie robór zakopywanie i odkopywanie wykopu - mam nadzieję że to żarty tylko. To jeden z najbardziej irytujących remontów właśnie w związku z popularnością i znaczeniem tego ciągu dla pieszych. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 13

   No przecież przed wakacjami było to samo i jakoś chodzili - więc po co szukacie problemu tam gdzie nikt inny go nie widzi?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do antystudent

   jrk1974 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

   Piszemy "maminsynki" i nie trzeba studiować, żeby to wiedzieć. Wystarczyłoby, gdybyś skończył podstawówkę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No dramat

   czytelnik tracący wiarę (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 10

   i do tego żadnej obwodnicy, czy objazdu, świetny materiał, czekam na ciąg dalszy, jakieś kilkugodzinne zatory, kolizje i awantury... wrocławska mistrzem jest

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mami synki

   antystudent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 13

   Mami synki się nauczą tam chodzić.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo