Są ostateczne wyniki matur. XIV LO bezkonkurencyjne

  Są ostateczne wyniki matur. XIV LO bezkonkurencyjne

  Marek Zoellner

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Są ostateczne wyniki matur. XIV LO bezkonkurencyjne
  1/4
  przejdź do galerii
  Okręgowa Komisja Egzaminacyjna ostatecznie podsumowała wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych. W zestawieniu znalazły się informacje o każdej z wrocławskich szkół średnich, dotyczące poszczególnych przedmiotów (w skali do 100 procent) a także zdawalność. Obok prezentujemy wyniki dwóch typów szkół: liceum ogólnokształcącego i technikum. Podajemy dane dotyczące egzaminów pisemnych z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.
  W czołówce, już tradycyjnie, znalazła się czternastka. Tam maturę zdali wszyscy. Jeśli chodzi o egzaminy pisemne z przedmiotów obowiązkowych (jęz. polski napisany na 73,3 proc., matematyka 92 proc., jęz. angielski 96,4 proc), ustępuje tylko V LO, które jest nieco lepsze z polskiego (74,5 proc.). W tyle nie zostały także inne szkoły. Wszyscy zdali również m.in. w jedynce, trójce, czy siódemce.

  Dolny Śląsk: Wyniki matur w powiatach

  Gorzej poszło w zespołach szkół i technikach. Swój egzamin dojrzałości oblało np. 20 spośród 68 zdających uczniów XVI LO przy ul. Kiełczowskiej. Co ciekawe, rok temu zdawalność wyniosła tam 97 proc. - Jesteśmy zaskoczeni, szukamy przyczyny - powiedziała nam Barbara Oleszek, dyrektor LZN. Dodaje, że w tym zespole działa także Technikum nr 6 i jego uczniowie spisali się w tym roku o wiele lepiej.  Dyrektorzy szkół już tradycyjnie krzywią się, gdy pytamy ich o komentarze do wyników, publikowanych przez OKE. Tym razem jest podobnie. - Nie można zderzać wyników technikum i liceum. To krzywdzące - wzdycha Elżbieta Wachowska - Karaśkiewicz, wicedyrektor zespołu szkół nr 18.
  To w tym zespole przy ul. Młodych Techników działa Technikum nr 3. Maturę zdawały tam zaledwie 34 osoby. Udało się tylko 13.

  - Dlatego trudno o tym mówić i porównywać. Trzeba też spojrzeć na wyniki egzaminów zawodowych. To na nie kładziemy nacisk, bo przecież uczy-my przede wszystkim zawodu - tłumaczy Elżbieta Wachowska - Karaśkiewicz. Jej zdaniem, szkoły techniczne, które we Wrocławiu wracają do łask, potrzebują jeszcze czasu.  - Licea profilowane okazały się pomyłką. Na szczęście są już wygaszane. Uczniowie technikum, którzy do nas przyszli, byli bardzo słabi, ale w ciągu tych czterech lat znacznie się podciągnęli. Moim zdaniem będzie coraz lepiej - dodaje wicedyrektor Technikum nr 3.

  Dodajmy, że żadne z wrocławskich techników nie może się pochwalić 100-procentową zdawalnością. Najlepiej maturę napisali uczniowie Technikum nr 10 przy ul. Braniborskiej (95,9 proc). Skuteczność powyżej 90 proc. ma też Technikum nr 7 przy ul. Haukego-Bosaka (91,1).

  Opublikowane przez OKE wyniki pokazują, że maturzystom opłaciły się sierpniowe poprawki. W maju zdawalność na całym Dolnym Śląsku wyniosła 79 proc. Po dogrywce jest to już 84,6 proc.
  Ze statystyk wynika jednak, że ta zdawalność, niestety, spada w porównaniu do lat ubiegłych. W 2009 roku świadectwo maturalne zdobyło 95,7 proc. licealistów, w ubiegłym roku 93,4 proc., a w tym roku 92,6 proc. Technikum to kolejno: 79,9 proc., 74,4 proc., 75 proc. Najsłabiej wygląda to w zanikających liceach profilowanych: 68 proc., 62,3 proc., 56,4 proc.

  Czytaj także

   Komentarze (20)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Manipulacja

   Oki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Bardzo dziwny tekst redaktora. Pisze o XIV i tu ok ale po LO XIV wymienia piątkę. Tymczasem są licea, które wypadły lepiej. O co chodzi?????

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co tam u byłego dyrektora czternastki?

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 26

   Pytam z ciekawości...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wrocław - pępek świata?

   Thobi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 30

   Dlaczego nie ma analizy całego dolnego śląska? przydałoby się sprawdzić, jak radzą sobie maturzyści poza wrocławiem...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A gdzie XII ?

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 14

   Po analizie:
   Polski - XII-najlepszy wynik
   Matematyka - czwarty wynik
   Angielski - drugi wynik

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jesteśmy najlepsi!

   14.lo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 37

   Świetnie, że jakaś gazeta pokazała w końcu, która szkoła ma najlepsze wyniki maturalne na Dolnym Śląsku. Na pewno nie dowiesz się tego z gie-wu. Tam usłyszysz o wspaniałej trójce, ich konkurs na...rozwiń całość

   Świetnie, że jakaś gazeta pokazała w końcu, która szkoła ma najlepsze wyniki maturalne na Dolnym Śląsku. Na pewno nie dowiesz się tego z gie-wu. Tam usłyszysz o wspaniałej trójce, ich konkurs na Wrocławskiego Licealistę wygra uczeń z trójki a w kontekście czternastki pojawi się artykuł o krzyżach.
   Nie za bardzo rozumiem której szkoły dotyczyła wypowiedź Eu07. Jeśli zrobimy pomiar (czekam na metodę) systemu wartości to czternastka zapewne też wygra! . Przegramy natomiast w wyścigu szczurów, bo tego u nas nie doświadczysz. Gratulacje dla tegorocznych absolwentów naszej szkoły.
   Czternastka to najlepsze wyniki wszystkich uczniów z matury a do tego jeszcze jedne z najlepszych w Polsce wyniki z olimpiad. Rzeczywiście czternastka jest bezkonkurencyjna - tytuł jest adekwatny.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uderz w stół, a odezwą się...

   Eu07 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 26

   Czy ja pisałem na temat III, albo XIV LO?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przypomnienie.

   14.lo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 19

   Pisałeś na temat artykułu XIV LO jest bezkonkurencyjne. Wyluzuj.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wiedza, umiejętności umysłowe to jedno. A co z wychowaniem, systemem wartości?

   Eu07 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 60

   Jeśli ktoś nie będzie myślał jak człowiek, tylko szczur tresowany do wyścigu szczurów, to w dorosłym życiu mentalność "szczura" mu zostanie.

   Bo czy chcemy mieć intelektualistów, humanistów,...rozwiń całość

   Jeśli ktoś nie będzie myślał jak człowiek, tylko szczur tresowany do wyścigu szczurów, to w dorosłym życiu mentalność "szczura" mu zostanie.

   Bo czy chcemy mieć intelektualistów, humanistów, inżynierów - erudytów, czy bandę karierowiczów, roszczeniowych prostytutek intelektualnych, aroganckich cwaniaków - co z tego, że inteligentnych i z jakimś zasobem wiedzy?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a inne LO w okolicach WRC ?

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 19

   wiele osób mieszka teraz pod Wrocławiem i zastanawia się , czy dzieckopowinno dojeżdżać do Wrocławia czy może lepiej bliżej na miejscu - Trzebnica, Oborniki etc. Dlaczego gazeta w rankingu nie...rozwiń całość

   wiele osób mieszka teraz pod Wrocławiem i zastanawia się , czy dzieckopowinno dojeżdżać do Wrocławia czy może lepiej bliżej na miejscu - Trzebnica, Oborniki etc. Dlaczego gazeta w rankingu nie podaje LO także z sąsiednich gmin lub ewentulanie osobna tabelka dla podwrocławskich gmin ? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   XIV vs III

   fan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 56

   No to porównajmy - czternastka 75,9 a trójka przywołane przez Ciebie 69,1 na poziomie rozszerzonym z matematyki. Czy tu już uznasz różnicę za istotną? Przypominam, że w czternastce tylko połowa...rozwiń całość

   No to porównajmy - czternastka 75,9 a trójka przywołane przez Ciebie 69,1 na poziomie rozszerzonym z matematyki. Czy tu już uznasz różnicę za istotną? Przypominam, że w czternastce tylko połowa klas ma rozszerzoną matematykę a w trójce wszystkie. Co do liczby olimpijczyków - czternastka miała o WIELE więcej olimpijczyków w finałach niż trójka - nie oszukuj się. W olimpiadach tzw. ważnych jak i niszowych. Trójka ma ich kilkunastu a czternastka kilkudziesięciu. Różnica jest bardzo istotna. Nie ma mowy o gonieniu czternastki. Trójka zawsze będzie miała drugie miejsce w rankingach ponieważ taka ma filozofię nicnierobienia. No chyba, że to będzie ranking wybiórczej, która czternastki nie cierpi od jakiegoś czasu z powodu krzyży.
   Brawo czternastka!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poziom rozszerzony

   p. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 84 / 37

   Jeśli już chcesz porównywać matematykę to poziom rozszerzony (różnica 0,6% powyżej 90% jest praktycznie nieistotna). W tym roku III miała 69,1% (średnia wrocławska 46,4). Nie mogę znaleźć XIV, ale...rozwiń całość

   Jeśli już chcesz porównywać matematykę to poziom rozszerzony (różnica 0,6% powyżej 90% jest praktycznie nieistotna). W tym roku III miała 69,1% (średnia wrocławska 46,4). Nie mogę znaleźć XIV, ale w ostatnich latach III zawsze była lepsza.
   Prawda jest taka, że III zaczęła ostro gonić XIV w rankingach, szczególnie gdy zaczęto uwzględniać EWD (III ma jedną z najwyższych w Polsce). W tym roku III miała praktycznie tyle samo olimpijczyków (z najważniejszych olimpiad) w finałach co XIV.
   Niestety pozostałe licea wyraźnie odstają od III i XIV- przynajmniej w naukach ścisłych.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brawo czternastka

   fan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 30

   W trójce wszystkie klasy w tym roku miały rozszerzoną matematykę a w czternastce tylko trzy. I pomimo tego wynik czternastki jest lepszy od wyniku trójki. Biorąc jeszcze pod uwagę fakt, że trójka...rozwiń całość

   W trójce wszystkie klasy w tym roku miały rozszerzoną matematykę a w czternastce tylko trzy. I pomimo tego wynik czternastki jest lepszy od wyniku trójki. Biorąc jeszcze pod uwagę fakt, że trójka ma lepszy nabór, wyższe progi rekrutacyjne, to uzasadnione jest stwierdzenie że wynik czternastki jest bezkonkurencyjny. Z innych przedmiotów podobnie. Ponadto przy bardzo dobrych wynikach wszystkich uczniów XIV LO nie marnuje talentów, tak jak to się dzieje w innych liceach. Brawo uczniowie czternastki! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Droga do dobrych wyników z matmy?

   taa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   CEZARY URBAN :D

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama