Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy sezon w Biurze Literackim pod znakiem premier

Małgorzata Matuszewska
Pod koniec listopada Biuro Literackie wyda tom "Rozmowy z Tadeuszem Różewiczem"
Pod koniec listopada Biuro Literackie wyda tom "Rozmowy z Tadeuszem Różewiczem"
W Biurze Literackim początek wyjątkowo ciekawego sezonu

Najciekawsze bywają rozmowy prowadzone podczas zwykłych, codziennych czynności. Jedną z nich, przy śniadaniu, prowadzili niegdyś Tadeusz Różewicz i prof. Mieczysław Porębski - historyk sztuki, nazywany przyjacielem artystów i poetów. Panowie rozmawiali o tym, jak się przygotowuje jajko na miękko. I o Holokauście. Fragmenty tej rozmowy znalazły się w poemacie "Nożyk profesora" Tadeusza Różewicza.

To jedna z dwóch szczególnych rozmów, które zawierać będzie tom "Rozmowy z Tadeuszem Różewiczem. Wbrew sobie" pod redakcją Jana Stolarczyka, który ukaże się 24 listopada nakładem Biura Literackiego. Drugim ważkim dialogiem jest ten, który Tadeusz Różewicz przeprowadził z Henrykiem Tomaszewskim. - W tomie znajdą się wywiady i rozmowy, prowadzone od 1950 roku po dziś - opowiada Jan Stolarczyk.

- Wiele z nich rzuca ciekawe światło na twórczość Tadeusza Różewicza, bo jest wnikliwym komentarzem utworów - dodaje. - Tadeusz Różewicz unika gadulstwa, apeluje zawsze: "czytajcie mnie dokładnie", stąd w tytule znalazło się sformułowanie "wbrew sobie" - dodaje.

W grudniu ukaże się pierwszy tom utworów zebranych Tymoteusza Karpowicza, "poety zapomnianego", jak określa go Jan Stolarczyk, znakomitego twórcy poezji lingwistycznej. Utwory zebrane obejmą poezję, dramat, publicystykę i prozę zmarłego w 2005 roku wrocławskiego twórcy.

Już od kilku dni w sprzedaży jest tom wywiadów z Bohdanem Zadurą "Klasyk na luzie", a 22 września ukaże się "Fuga (1955-2010)", tom wierszy zebranych Urszuli Kozioł, tegorocznej laureatki Silesiusa za całokształt twórczości. Spotkanie z Urszulą Kozioł i Bohdanem Zadurą zaczyna cykl "Port Literacki po godzinach", a z poetami będzie można porozmawiać 22 września o godz. 18 w Przejściu Garncarskim 2.

W tym sezonie Biuro zaprasza też do udziału w konkursie "Nakręć wiersz". Uczestnicy zilustrują etiudą filmową wybrany przez siebie wiersz Krystyny Miłobędzkiej i powalczą o 10 tys. zł. Codziennie na stronie biuroliterackie.pl, w zakładce Nakręć wiersz, pojawiać się będzie lista dostępnych utworów.

O rezerwacji zdecyduje kolejność zgłoszeń. Pokaz finałowy 20 kwietnia. Filmy ocenią: szef Biura Artur Burszta, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński, reżyser Jan Komasa i operator Jarosław Szoda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska