Jelenia Góra: Kamienice coraz piękniejsze

  Jelenia Góra: Kamienice coraz piękniejsze

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Pięknieją zaniedbane dotychczas dzielnice Jeleniej Góry. Tzw. trójkąt bermudzki, czyli obszar ulic Drzymały, Świętojańskiej i Złotniczej, zyskuje nowy wygląd. Dzięki unijnym pieniądzom remontowane są tam kolejne kamienice. W tej chwili na ukończeniu są już prace przy elewacjach budynku przy ul. Drzymały. Wreszcie znikają odrapane i brudne klatki schodowe.
  Remont ciągu kamienic przy ul. Złotniczej kosztował 830 tys. zł. Mieszkańcy na pokrycie swojej części wzięli kredyt

  Remont ciągu kamienic przy ul. Złotniczej kosztował 830 tys. zł. Mieszkańcy na pokrycie swojej części wzięli kredyt ©fot. Mariusz Junik

  - Planujemy zakończyć roboty w połowie października - mówi Adam Zając z jeleniogórskiej firmy Domcell.
  Wcześniej wyremontowano kamienice przy ul. Flisaków, Kilińskiego i Złotniczej. Odnowiono również kompleksy budynków socjalnych przy ul. Weigla, Lwóweckiej i Powstańców Śląskich.
  - Już zaczynałem wątpić, że tego dożyję - śmieje się Cezary Misiuk z ul. Kilińskiego w Jeleniej Górze. Kamienica, w której mieszka, była wytypowana do modernizacji w pierwszej kolejności.

  Z zewnątrz odnowione kamienice prezentują się pięknie. Wszystkie mają nowe elewacje.
  - W środku też jest nieźle. Wyremontowaliśmy m.in. klatki schodowe - mówi Zygmunt Komar z ul. Złotniczej.
  Ludzie się cieszą, bo kamienic nie remontowano od wojny. Teraz było to możliwe tylko dzięki pomocy Unii Europejskiej, która pokryła 60 proc. kosztów każdej modernizacji. Resztę płaci wspólnota mieszkaniowa, czyli każdy z lokatorów proporcjonalnie do powierzchni posiadanego mieszkania. Część kosztów ponosiło również miasto, bowiem w każdej kamienicy są jeszcze niewykupione lokale komunalne.

  - Wspólnoty na pokrycie kosztów remontów wzięły kredyty. Nie było z tym problemów - mówi Zofia Janocha, naczelnik Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej w Urzędzie Miasta.
  Kamienic do remontu jest w Jeleniej Górze mnóstwo. Większość budynków w mieście pamięta czasy sprzed wojny. Dopiero teraz, dzięki dotacjom z Unii, jest szansa, że zostaną odnowione. Jelenia Góra wystąpiła o blisko 3,5 mln zł dofinansowania na remonty. Prace w wytypowanych budynkach mają kosztować prawie 5 mln zł. W ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji remontowane będą kolejne. Wiosną 2012 r. rozpoczną się roboty na budynku przy ul. Osiedle Robotnicze 11-13-15.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama