"Tęczowa Trybuna" zamyka Teatr Polski

  "Tęczowa Trybuna" zamyka Teatr Polski

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Scena ze spektaklu. W środku Marcin Pempuś

  Scena ze spektaklu. W środku Marcin Pempuś ©Tomasz Hołod

  W czwartek wieczorem ostatni raz zapalą się światła na Scenie im. Grzegorzewskiego Teatru Polskiego przy ul. Zapolskiej.
  Scena ze spektaklu. W środku Marcin Pempuś

  Scena ze spektaklu. W środku Marcin Pempuś ©Tomasz Hołod

  Aktorzy pokażą "Tęczową Trybunę 2012" Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki. "Tęczowa Trybuna 2012" powstała na kanwie wydarzeń związanych z przygotowaniami do Euro. Duet Strzępka/Demirski zaprasza do dyskusji o komercjalizacji przestrzeni publicznej, a także rozmaitych dyskryminacjach i wykluczeniach, którym podlegamy w życiu. W spektaklu grają (choć sprawa dotyczy Euro, na scenie nie ma rozgrywek piłkarskich): Michał Majnicz, Marcin Pempuś, Adam Cywka, Katarzyna Strączek, Jolanta Zalewska, Agata Skowrońska, Mariusz Kiljan, Jakub Giel, Michał Chorosiński, Michał Opaliński, Michał Mrozek, Igor Kujawski - wszyscy są w dobrej formie. Początek spektaklu o godz. 19.

  Na przełomie września i października zaczyna się wielka modernizacja sceny, która po-trwa rok. Scena im. Grzegorzewskiego zostanie ponownie otwarta w sezonie artystycznym 2012/2013 roku. Sama scena nie była remontowana od 1945 roku. Oszczędził ją pożar, który zniszczył widownię i foyer w styczniu 1994 roku. Scenę uratowała żelazna kurtyna, która opadła i oddzieliła płonącą widownię. Kompleksowy remont sceny przygotowywany jest od czterech lat.

  Modernizacja obejmie mechanikę sceny, oświetlenie, akustykę. Urządzenia i systemy zostaną wymienione na nowe, o prawdziwych europejskich standardach. Na czas modernizacji zespół przeniesie się na Scenę na Świebodzkim i Scenę Kameralną, a z repertuaru wypadną na razie: "Kuszenie cichej Weroniki" w reż. Krystiana Lupy, "Lalka" w reż. Wiktora Rubina, "Pani z morza" Henryka Ibsena w reż. Piotra Chołodzińskiego. Być może w przyszłym roku spektakle będą pokazywane w Telewizji Polskiej przy ul. Karkonoskiej. Właśnie tam planowana jest najnowsza premiera, nad którą pracuje Jan Klata - to "Diabły" według scenariusza filmu "Diabeł" Andrzeja Żuławskiego. W filmie zagrała Iga Mayr, nieżyjąca już gwiazda Polskiego. W spektaklu Klaty wystąpi ok. czternastu aktorów, wśród nich prawdopodobnie Krzysztof Globisz, który trzydzieści lat temu grał na deskach wrocławskiego Teatru Polskiego.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama