Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrojewski na Kongresie: Pokazujemy Unii naszą kulturę

Małgorzata Matuszewska
komisarz Androulla Vassiliou i minister Bogdan Zdrojewski podczas konferencji prasowej w Hali Ludowej
komisarz Androulla Vassiliou i minister Bogdan Zdrojewski podczas konferencji prasowej w Hali Ludowej Danuta Matloch/ Ministerstwo Kultury i Diedzictwa Narodowego
O digitalizacji zasobów dziedzictwa narodowego rozmawiali ministrowie kultury państw członkowskich UE, w piątek w Hali Ludowej, podczas Europejskiego Kongresu Kultury.

- Uświadamiamy państwom, jak bardzo ważna jest digitalizacja. Bo co przekażemy przyszłym pokoleniom? - mówiła Androulla Vassiliou, unijna komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży. - Digitalizując dzieła, musimy być ostrożni, żeby szanować prawa twórców, bo ich wartość to wartość ich dzieł. Ważna więc jest walka z piractwem - mówiła.
Ministrowie rozmawiali o konieczności szacunku dla twórców, wyrażającym się w szacunku do praw autorskich, o tantiemach, o legislacyjnej stronie digitalizacji i prawach użytkowników domeny publicznej zasobów dziedzictwa narodowego.

Androulla Vassiliou, zapytana o cenę digitalizacji zasobów narodowych przyznała, że to kosztowna praca. - Większość państw członkowskich mierzy się z tym problemem, odpowiedzialność leży po ich stronie, ale Unia pomaga przez powstanie tzw. publicznej biblioteki. Unia pomaga w cyfryzacji kina. Mamy pieniądze na wspieranie małych kin, pokazujących produkcje europejskie i chcemy zapewnić ich przetrwanie - opowiadała Androulla Vassiliou.

Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, mówił o "sierocych" dziełach, czyli takich, których autorzy są nieznani lub nieznane jest miejsce pobytu autorów. - W Europie jest 129 tys. filmów i 3 mln książek traktowanych jako dzieła sieroce - wyliczył.
Zdrojewski podkreślił wagę kultury w polskiej prezydencji w radzie UE, trwającej od 1 lipca do 31 grudnia tego roku. - To 2,5 tysiąca wydarzeń artystycznych w Polsce i poza granicami kraju - powiedział.

- Celem prezydencji jest pokazanie innym państwom członkowskim kultury i tego, czym są sąsiednie państwa Unii, dlatego wydarzenia odbywają się w różnych miastach - tłumaczyła Androulla Vassiliou.

Bogdan Zdrojewski podkreślił, że polska kultura jest liderem absorpcji środków europejskich w kulturze. - Z rezerwy dostaliśmy blisko 80 mln euro, podzielimy je jesienią - dodał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska