Reklama zasłoniła kamienicę w centrum

  Reklama zasłoniła kamienicę w centrum

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Po co remontowano elewację, skoro zasłoniła ją reklama?

  Po co remontowano elewację, skoro zasłoniła ją reklama? ©Janusz Wójtowicz

  Wyremontowana kamienica przy ul. Kazimierza Wielkiego 25 powinna czarować wrocławian i turystów. Niestety, od kilku dni czaruje nas reklama, która zasłania kamienicę wpisaną do rejestru zabytków. Czy to zgodne z prawem?
  Po co remontowano elewację, skoro zasłoniła ją reklama?

  Po co remontowano elewację, skoro zasłoniła ją reklama? ©Janusz Wójtowicz

  Budynek w ścisłym centrum miasta, na rogu Kazimierza Wielkiego i Krupniczej, od tego roku ma odnowioną elewację. Magistrat dołożył mieszkańcom na ten cel prawie 250 tys. złotych. Pieniądze poszły ze specjalnego programu, który dotyczy budynków wpisanych do rejestru zabytków. Rzeczywiście, po przeprowadzonym remoncie budynek robił wrażenie, ale tylko przez kilka tygodni. Teraz nie możemy nawet zobaczyć, co się kryje pod wielką reklamą, która zawisła na całej elewacji narożnej kamienicy, zarówno od Krupniczej, jak i od Kazimierza Wielkiego.


  - Na pewno tej sprawy tak nie zostawimy - zapewnia Paweł Czuma z magistratu i informuje, że miasto będzie sprawdzać, czy firma, która powiesiła reklamę, miała na to jakiekolwiek przy-zwolenie miejskich jednostek. - Bardzo w to wątpię, ponieważ prezydent Rafał Dutkiewicz jest stanowczym przeciwnikiem wieszania reklam na zabyt-kowych obiektach - dodaje Czuma.

  Co grozi firmie, jeśli okaże się, że reklama wisi na budynku nielegalnie? Niestety, konserwatorzy zabytków, choć w teorii mają wydawać zgodę na wieszanie reklam na zabytkowych budynkach, w praktyce nie mają na to wielkiego wpływu. Powodem są niedoskonałe przepisy prawa. Oczywiście, magistrat może się sądzić z firmą, która złamała przepisy, ale w praktyce wygranie takiej sprawy nie jest z góry przesądzone i sprawę może wygrać ten, kogo będzie stać na lepszego prawnika. A jak wiadomo, firmy zajmujące się reklamą biedne nie są.

  Co na to sami mieszkańcy budynku przy Kazmierza Wielkiego? Oficjalnie odsyłają nas do zarządcy. Nieoficjalnie przyznają, że reklama na ich kamienicy kompletnie im nie przeszkadza. Co więcej, twierdzą, że co miesiąc mają dzięki niej około 15 tys. złotych dochodu. A jest im potrzebny każdy grosz, bo zbierają pieniądze na remont klatki schodowej. Dziś, mimo że samą elewację odnowiono, budynek w środku wygląda koszmarnie. Na klatce schodowej śmierdzi moczem, a farba schodzi ze ścian. Zdaniem mieszkańców dzięki temu, że reklama będzie wisieć przez kilka miesięcy, uda się zabrać kwotę potrzebną na remont wewnątrz kamienicy.

  Budynkiem zarządza firma Wro-dom. - Tak podejrzewałam, że będzie pan pytał o tę kamienicę - wita nas prezes Elżbieta Sieradzka. - Rzeczywiście, mamy tu pewien problem, który właśnie próbujemy rozwiązać. Też stanęliśmy przed faktem dokonanym, czyli przed reklamą powieszoną na budynku - tłumaczy pani prezes. Jak tłumaczy, firma, która ją powiesiła, zapewniła zarządcę, że zgłosiła ten fakt w urzędzie miejskim. Spółka Wro-dom będzie sprawdzała, czy wszystkie formalności zostały dotrzymane.

  Jest jeszcze jeden problem natury prawnej. Dwa lata temu minister infrastruktury wydał rozporządzenie, w myśl którego nie można wieszać reklam na ścianach budynków mieszkalnych z oknami. Argumentacja była między innymi taka, że wielkie płachty zasłaniają dostęp światła do mieszkań. Jednak w przypadku wrocławskim mieszkańcom kompletnie nie przeszkadza wspomniana reklama. Jak twierdzi zarządca, firma, która ją zawiesiła, przedstawiła ekspertyzy, z których wynika, że powieszone reklamy są zrobione z takiego materiału, który nie ogranicza dostępu światła do mieszkań w kamienicy.

  Do dziś, mimo że rozporządzenie teoretycznie funkcjonuje, nie bardzo wiadomo, kto miałby ścigać firmy za łamanie prawa. Czy miastu uda się wygrać tę walkę? W końcu to z naszych pieniędzy dopłacono do remontu kamienicy, której dziś nawet nie widzimy.

  Czytaj także

   Komentarze (22)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   exe24 zapraszam

   moj podpis xd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7


   Zapraszam na http://exe24.eu/index.php przyłącz się do gry z nami ;). Wejdź i zobacz najlepszy serwer SAMP.

   Posiadamy nie zwykłe rozrywki , mapę i wspaniałych graczy :)
   Na naszym Serwerze...rozwiń całość


   Zapraszam na http://exe24.eu/index.php przyłącz się do gry z nami ;). Wejdź i zobacz najlepszy serwer SAMP.

   Posiadamy nie zwykłe rozrywki , mapę i wspaniałych graczy :)
   Na naszym Serwerze jest
   -> 2 Head Adminów;
   -> 1 Vice Head Admin;
   -> 5 Adminów;

   Zapraszam do gry :)


   IP Serwera: 89.231.6.6:7784zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zapraszam Na Forum Wielotematyczne

   Cybuch (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   Zapraszam na Forum www.generalthame.pun.pl dopiero zaczyna swoja droge ale jak pomozecie rozwinac to forum to bedzie na wysokim poziomie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   iSPOT skorzystał

   Ewinka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 10

   W sumie iSPOT ma dzięki temu tekstowi, oprócz reklamy na Kazimierza, do tego darmową reklamę w Internecie ;-)))) Tłumy gwarantowane, wrzesień, sprzęt komputerowy pora kupić naszych pociechom ;-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   IDĘ DO iSPOTU BO POTRZEBUJĘ LAPTOPU !!!

   Tommy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 18

   Nie wypowiadam się na temat reklamy. Mi osobiście ona nie przeszkadza. Wiem jedno. Jutro będę w okolicach i odwiedzę ów iSPOT celem zakupienia laptopika ;-))

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polacy to debile

   Weredyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

   ...ilez to roboty w nocy pociac to albo podpalic?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skandal

   Fe reklama (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 3

   Wg mnie to skandal!! Powinni sciągnąc tą reklamę jak najszybciej!!

   Gdzie jest prawo w polskim kraju??!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   250 tyś ...

   Koza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Oddają pieniądze i sobie to coś wisi ! A i straż pożarna powinna się takimi reklamami zainteresować...!
   Gazeto!!! Napiętnujcie tą sprawę, a i urzędnicy też powinni zająć się tą sprawą pod tym kotem !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A mnie irytują reklamy na tramwajach - nic nie widać przez okno, oczy bolą.

   Precz z reklamami (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   Absurd - płacę za bilet i jeszcze oczy mnie bolą.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   właśnie

   wrodom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

   stawo73 napisał: "… gdy zaspokoimy juz swoje potrzeby materialne, to i większą uwagę zwrócimy na estetykę."

   To twierdzenie bardzo pasuje do … pani prezes Sieradzkiej !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   takie tam

   stawo73 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

   Istotą rzeczy jest to ,ze jesteśmy społeczeństwem na dorobku, i obecnie bardziej się liczą dla nas pieniądze niż względy estetyczne. To jest zrozumiałe i naturalne, bo w hierarchii ludzkich potrzeb...rozwiń całość

   Istotą rzeczy jest to ,ze jesteśmy społeczeństwem na dorobku, i obecnie bardziej się liczą dla nas pieniądze niż względy estetyczne. To jest zrozumiałe i naturalne, bo w hierarchii ludzkich potrzeb pieniądze, czyli bezpieczeństwo i dobrobyt, są ważniejsze niż estetyka. W przyszłości, w miarę bogacenia się, gdy zaspokoimy juz swoje potrzeby materialne, to i większą uwagę zwrócimy na estetykę i „problem” reklam sam się rozwiąże.

   Dzisiaj jednak problemem są zakompleksieni włodarze miasta(choć problem jest szerszy i dotyczy prawie całej klasy politycznej), którzy próbują przeskoczyć etap dorobkiewiczostwa i na siłę uczynić z Wrocławia „prawdziwie europejskie miasto”, by móc się czuć na europejskich salonach mniej burakami. Dla nich najważniejsza jest piękna elewacja, bo to zobaczą goście odwiedzający miasto, a to że po otwarciu bramy jest kompletna ruina i wali moczem, to już tylko problem gorszego, tubylczego społeczeństwa. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jesteśmy głupim społeczeństwem na dorobku

   Peter Schiff (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   Jedź za granicę, na Litwę, Łotwę do Estonii. Te kraje też sa na dorobku, ale nie ma tam zasłaniania kamienic reklamami jak w naszym kraju. Są mądrzejsi, mają lepsze prawo, a my jeżeli nie...rozwiń całość

   Jedź za granicę, na Litwę, Łotwę do Estonii. Te kraje też sa na dorobku, ale nie ma tam zasłaniania kamienic reklamami jak w naszym kraju. Są mądrzejsi, mają lepsze prawo, a my jeżeli nie zabierzemy się za tych te śmieci to nigdy nie będziemy normalnym społeczeństwem. Problem sam się nie rozwiąże.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama