Ludzie Europejskiego Kongresu Kultury

  Ludzie Europejskiego Kongresu Kultury

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jedni dadzą wykłady, będą jurorami w konkursach, pokażą swoje najnowsze dzieła, a inni za pomocą gry miejskiej zechcą opanować stolicę Dolnego Śląska. Przedstawiamy wybranych ludzi Kongresu

  Zygmunt Bauman


  Światowej sławy socjolog i filozof, Jest emerytowanym profesorem uniwersytetu w Leeds. Ma 83 lata. Urodził się w Poznaniu w rodzinie polsko-żydowskiej. Brał udział w II wojnie światowej (zdobywał Berlin), był oficerem w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Do 1968 r. był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Jego książka "Kultura w płynnych czasach" wyznacza intelektualne ramy Kongresu. A profesora możemy wysłuchać w czwartek o godz. 17.30 w Hali Ludowej.


  Mirosław Bałka


  Gwiazda współczesnej sztuki. Rzeźbiarz, twórca działań przestrzennych, artysta wideo. Ma 53 lata, mieszka w Otwocku, Jego prace znajdują się w największych międzynarodowych kolekcjach sztuki. W twórczości zmaga się z tematami pamięci, przemijania, utraty i ocalenia w wymiarach indywidualnym, zbiorowym i kulturowym. Bałka zainauguruje Trickster 2011 projektem "Wege zur Behandung von Schmerzen"w Pawilonie Czterech Kopuł 8 września, godz. 20, a 9, 10 i 11 września od godz. 10-22.


  Brian Eno


  Twierdzi, że nie jest muzykiem, choć świat zna go jako kompozytora, producenta muzycznego i artystę rockowego, który grał m.in. z Roxy Music, U2, Davidem Bowie. Ma 66 lat, mieszka w Wielkiej Brytanii. Jest miłośnikiem urządzeń elektronicznych i komputerowych. Nigdy nie czyta instrukcji, dlatego sam wynajduje nowe zastosowania dla różnych sprzętów. Podczas kongresu zobaczymy jego rzeźbę multimedialną na powierzchni wody. Mowa, oczywiście, o pokazie wrocławskiej fontanny.


  Vaclav Havel


  Jest fanem Franka Zappy i Velvet Underground. Ma 75 lat, mieszka w Pradze. Większość pamięta go jako opozycjonistę i prezydenta Czech. Jednak zanim stał się politykiem, był poetą i dramatopisarzem, autorem m.in. takich jednoaktówek, jak "Audiencja", "Wernisaż" i "Protest", których bohaterem jest Ferdynand Waniek - dysydent otoczony przez zaprzedanych władzy tchórzy. Havel jest Honorowym Obywatelem Wrocławia. Członek Komitetu Honorowego Europejskiego Kongresu Kultury.


  Krystian Lupa


  Początkowo studiował fizykę. Dziś jest uważany za jednego z najwybitniejszych reżyserów teatralnych w Europie. Zasłynął scenicznymi realizacjami wielkiej prozy europejskiej. Ma 68 lat, mieszka w Jastrzębiu-Zdroju. Mało kto pamięta, że po studiach związał się z Teatrem im. Norwida w Jeleniej Górze. We wrocławskim Teatrze Polskim wystawił m.in. "Prezydentki" i "Kuszenie cichej Weroniki". W trakcie kongresu odbędą się premierowe pokazy jego spektaklu "Poczekalnia.0". Teatr Polski, 8-10 września.

  Wszystko o Europejskim Kongresie Kultury


  Alan Parker


  Umieszczany jest na liście stu najbardziej wpływowych ludzi kina. Ma 67 lat, mieszka w Londynie. Mówi, że nie rozumie, dlaczego reżyser ma przez całe życie kręcić dwadzieścia wersji tego samego filmu. Ma w dorobku różne obrazy - z elementami kryminału, komedie, filmy muzyczne (ekranizacja musicalu "Fame"), także animowane. Jest dowodem na to, że sztuka uszlachetnia - za osiągnięcia otrzymał tytuł szlachecki. Członek Komitetu Honorowego Europejskiego Kongresu Kultury.


  Tadeusz Różewicz


  We Wrocławiu nie trzeba go nikomu przedstawiać, przecież mieszka tu od 30 lat. Jego twórczość cechuje ascetyczna prostota, esencjonalność, posługiwanie się skrótem. Jego książki ukazały się w wielu językach, m.in. po angielsku, francusku, niemiecku, serbsku, szwedzku, duńsku i fińsku. Otrzymał dziesiątki nagród, wyróżnień i odznaczeń. Ma 82 lata. Jest Honorowym Obywatelem Wrocławia i członkiem Komitetu Honorowego Europejskiego Kongresu Kultury.


  Zbigniew Rybczyński


  Zdobywca Oscara za film "Tango". Ma 62 lata, od niedawna mieszka we Wrocławiu. Reżyser filmowy, operator, artysta multimedialny. Współtwórca Wrocławskich Studiów Technologii Wizualnych w Wytwórni Filmów Fabularnych. To unikatowy w skali światowej ośrodek edukacyjny i w dziedzinie multimediów. Będzie specjalizować się w produkcji filmowych efektów specjalnych. Rybczyński będzie oprowadzać chętnych po wytwórni 10 września o godz. 17.


  Wilhelm Sasnal


  Jego obrazy mają w swoich zbiorach m.in. muzeum Tate Modern w Londynie, paryskie Centrum Pompidou i Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Ma 40 lat, mieszka w Krakowie. Obok tematów zaczerpniętych z codzienności w twórczości Sasnala pojawiają się wątki polityczne ("Ekwipunek terrorysty"), związane z wojną (seria "Partyzanci"), Holocaustem i historią Polski ("Narutowicz", "Wyszyński"). Podczas kongresu pokaże swój film "Świniopas".


  Andrzej Wajda


  Był senatorem RP, ufundował krakowskie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Ma 85 lat, mieszka w Warszawie. Reżyser filmowy ("Kanał", "Popiół i diament", "Wesele", "Ziemia obiecana", "Człowiek z żelaza"), autor spektakli teatralnych, m.in. słynnych adaptacji prozy Dostojewskiego, scenarzysta i scenograf. Ma w dorobku Oscara, Złote Lwy i Złotego Niedźwiedzia. Honorowy Obywatel Wrocławia i członek Komitetu Honorowego Europejskiego Kongresu Kultury.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy Polska nie ma na prawdę wybitnych Ludzi Kultury?

   krytyk kulturalny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 30

   Jacy "geniusze kultury" taki kongres".
   Szkoda pieniędzy na takie badziewstwa.
   Prawdziwą kulturę to można jeszcze zobaczyć na jakichś wiejskich dożynkach, albo w lokalnych świetlicach,ale w...rozwiń całość

   Jacy "geniusze kultury" taki kongres".
   Szkoda pieniędzy na takie badziewstwa.
   Prawdziwą kulturę to można jeszcze zobaczyć na jakichś wiejskich dożynkach, albo w lokalnych świetlicach,ale w mieście to już kpiny, to zwyczajne chałtury nie mające nic wspólnego z kulturą. To jest najzwyklejszy kicz.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama