Jan Miodek: Pszenica, pszczoła, kształt, krzyk

  Jan Miodek: Pszenica, pszczoła, kształt, krzyk

  prof. Jan Miodek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wiemy, że po spółgłoskach z reguły następuje w piśmie "rz": brzoza, drzewo, grzech, krzak, umrzeć, przejście, trzask, wrzask itp. Jakie jest uzasadnienie ortograficznych wyjątków: [b]pszczoła, pszenica, kształt, kszyk[/b] (ptak)?" - pyta dociekliwie Pani Marta J. z Rybnika.
  Jan Miodek: Pszenica, pszczoła, kształt, krzyk
  Pszczoła w takim składzie głoskowym funkcjonuje dopiero od XVI wieku. Przedtem była to pczoła, a jeszcze wcześniej - bczoła, pochodząca od bęczenia, buczenia, należąca do tej samej rodziny wyrazowej co bąk. Jak zatem widać, w pierwotnej bczole doszło do ubezdźwięcznienia nagłosowego "b" (upodobnienia pod względem dźwięczności: dźwięcznego "b" do bezdźwięcznego "cz") i tak powstała wtórna pczoła. W niej z kolei między "p" i "cz" wstawiono dodatkowy dźwięk "sz".

  Czesi z kolei prymarną bczołę przekształcili na postać wczela. Miłośnicy twórczości Henryka Sienkiewicza niech tedy wiedzą, że herb szlachec-ki Wczele, który nosił Jan Onufry Zagłoba, nawiązuje do czeskiego odpowiednika naszej pszczoły. Bliższy polskiemu brzmieniu jest Pczelicz - morfologiczny wariant herbu Wczele.

  Ci sami Czesi słowo kształt piszą przez "r" z odwróconym daszkiem, będące odpowiednikiem naszego "rz". Polski zapis tego rzeczownika bliższy jest niemieckiemu oryginałowi Gestalt, od którego kształt pochodzi. Niemieckie ge- zawsze przechodzi u nas w g-, k-, że przywołam tu jeszcze takie formy, jak gmina - Gemeinde, gwałt - Gewalt, gwint - Gewinde, gwarek - Gewerk czy kszaft - Geschaeft (ten ostatni w dawnej polszczyźnie oznaczał "testament").

  Pisany przez "sz" ptak kszyk funkcjonował też w wariantywnej postaci ksyk. Oba te brzmienia - jak i rzadko już dziś używane czasowniki ksykać, kszykać, ksyknąć (z bólu) - tworzą rodzinę wyrazów dźwiękonaśladowczych, do której należą także puchacz (niem. Uhu), kukuł-ka (niem. Kuckuck) czy dudek.

  I wreszcie pszenica - stare słowiańskie słowo, wywiedzione od prasłowiańskiego pszen - z półsamogłoskami - jerami - po "p" i "n", znaczącego tyle, co "roztłuczony, rozgnieciony" (dawna ludowa pszeńca, kiedyś też psza i pszeno). Zboże nazwano więc od sposobu przetwarzania jego ziarna na surowiec do przyrządzania pokarmów. Dodajmy, że od pszenicy pochodzi bardzo stary Pszów - nazwa miejscowość koło Wodzisławia Śląskiego w województwie śląskim.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nspdh

   julian biowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   wszystko pisz2e sie bez sz

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama