Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Tu powstaną nowe żłobki i przedszkola

Anna Gabińska
Wrocławski ratusz planuje budowę pięciu przedszkoli: w samodzielnych budynkach lub w zespołach szkolno-przedszkolnych. We wrześniu oddaje przedszkole przy ul. Pułaskiego na 125 małych osób i przedszkole w ZS-P nr 16 przy ul. Wietrznej na 150 dzieci. Następne to inwestycje na lata 2012-15: ul. Stanisławowska, Inflancka, Semaforowa, Zwycięska i Stabłowicka.

Żeby zwiększyć szanse swego dziecka na przedszkole (a także żłobek) prowadzone przez gminę, warto wiedzieć, co magistrat najbardziej punktuje podczas rekrutacji. I zawczasu się do tego przygotować. Warto złożyć zeznanie podatkowe w którymś urzędzie skarbowym we Wrocławiu. Jeśli zrobi to jeden z rodziców, maluch już ma więcej punktów w rekrutacji. Ale jeśli oboje - to wyraźnie ułatwi mu drogę do przedszkola/żłobka. Magistrat ma bowiem następującą filozofię: punktowane powinny być przede wszystkim te dzieci, których rodzice płacą podatki do kasy Wrocławia.

ZOBACZ

Wolne miejsca w prywatnych żłobkach i przedszkolach. Sprawdź ceny!
Więcej szans mają też dzieci mieszkające we Wrocławiu niż w ościennych gminach. Urzędnicy twierdzą, że najpierw miasto musi zaspokoić potrzeby mieszkańców.
Oczywiście, jak w całej Polsce, pierwszeństwo przy przyjęciu dziecka do przedszkola mają maluchy samotnych rodziców. Ale uwaga! Wrocław musiał wypracować sobie doprecyzowanie definicji samotnego rodzica. Coraz więcej par żyje bowiem w nieformalnych związkach, wychowując razem dzieci.

Po wrocławsku samotna matka/ojciec to osoba, która sama sprawuje rodzicielską opiekę, bo drugi rodzic dziecka:
* nie żyje;
* przebywa w więzieniu;
* jest pozbawiony praw rodzicielskich.

We Wrocławiu działa 14 gminnych żłobków - magistrat nie planuje budowy nowych. Remontuje pomieszczenia w istniejących placówkach i zamierza znaleźć miejsce w nowym roku szkolnym jeszcze dla setki dzieci. Poza tym, dzięki zmianie przepisów, ratusz organizuje konkurs na prywatne żłobki, kluby i opiekunów dziennych. Zamierza w ten sposób stworzyć dodatkowo dofinansowanych 650 miejsc, które rodziców mają kosztować podobnie jak żłobki\ prowadzone przez gminę.

We Wrocławiu, jeśli dziecko stanie do rekrutacji do żłobka lub przedszkola i dostanie się do wyższej grupy wiekowej, zostanie zapisane już bez problemu. Polityka magistratu pod tym względem jest taka, że dzieci po ukończeniu niższej grupy przechodzą automatycznie do wyższej wiekowo - bez dodatkowego naboru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska