Rozpoczęły się Dni Dziedzictwa

  Rozpoczęły się Dni Dziedzictwa

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wystawy, prezentacje multimedialne, pikniki, koncerty i spotkania: tak będą wyglądać rozpoczynające się w sobotę Europejskie Dni Dziedzictwa.
  49 państw Europy zaczęło je obchodzić 18 lat temu, w Polsce organizowane są już 16. raz. W tym roku pod hasłem: "Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny".

  Dolnoślązacy mogą wybrać się m.in. na sobotni XVII-wieczny piknik historyczny i wystawę o dziejach księstwa świdnicko-jaworskiego do Zamku w Bolkowie. W pałacu w Borowej koło Długołęki w sobotę trwać będzie "Piknik u Hrabiego", z koncertami muzyki XVIII i XIX wieku w wykonaniu kwartetu smyczkowego "Continuo".

  Gratką dla miłośników pocysterskiego opactwa w Lubiążu będzie w weekend możliwość wejścia na strychy, na co dzień niedostępne. O tym, że Środa Śląska słynie nie tylko ze swojego skarbu, ale także z wina, przekonają się ci, którzy przyjdą do Muzeum Regionalnego, gdzie w niedzielę o godz. 14 odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej tradycjom winiarskim.

  W sobotę i niedzielę trwać będą Dni Austrii w Domu Gerharta Hauptmanna (noblisty - dramaturga i powieściopisarza) w Jagniątkowie, oraz Dni Powiatu Wołowskiego, podczas których można obejrzeć m.in. makietę XVIII-wiecznego Wołowa w tamtejszym Zamku Piastowskim.

  We Wrocławiu warto wybrać się w weekend do Zamku w Leśnicy, którego historia zostanie pokazana w prezentacji multimedialnej, albo do Muzeum Poczty i Telekomunikacji na wystawę filatelistyczną pokazującą Lwów. Temat tegorocznego święta, jak twierdzą organizatorzy "zachęca do poszukiwania i odkrywania korzeni kultury polskiej, nawiązuje do idei wielokulturowego społeczeństwa oraz tolerancji".
  - Część mieszkańców przyjechała na Dolny Śląsk nie z wyboru. Łączenie ojcowizny i ojczyzny jest trudne - mówi Elżbieta Berendt z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, koordynatorka dolnośląskich wydarzeń. Dbałość o zachowanie tradycji zaczyna się od najprostszych spraw.

  - Piosenki, "powiedzonka" domowe i regionalne, smaki i kolory dzieciństwa zostają na całe życie. Jednak nie można zatrzymać się w miejscu. Znajomość historii własnej rodziny czy regionu pozwala na określenie własnej tożsamości - uważa Małgorzata Piszkiewicz z Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie, organizatorka Dni. Szczegółowy program imprez na stronie: www.edd.com.pl.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama