Ważne
  Wrocław: Rusza festiwal Forum Musicum

  Wrocław: Rusza festiwal Forum Musicum

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławska Kapela Zdrowie Pięknych Pań zagra "Oberki w Mleczarni"

  Wrocławska Kapela Zdrowie Pięknych Pań zagra "Oberki w Mleczarni" ©fot. materiały prasowe

  Dudy, piszczałki jednoręczne, bębenki, gęśle basowe, suka, flety proste i trzcinowe oraz inne stare instrumenty wystąpią w roli gwiazd na rozpoczynającym się w piątek wrocławskim festiwalu Forum Musicum.
  Wrocławska Kapela Zdrowie Pięknych Pań zagra "Oberki w Mleczarni"

  Wrocławska Kapela Zdrowie Pięknych Pań zagra "Oberki w Mleczarni" ©fot. materiały prasowe

  Ósma już edycja letniej imprezy potrwa do 27 sierpnia. Sześć koncertów usłyszymy na dziedzińcu Ossolineum, w ratuszu, Auli Leopoldyńskiej, Oratorium Marianum i w Mleczarni.

  - Festiwal w tym roku jest poświęcony wpływom narodowych i ludowych tradycji muzycznych na muzykę artystyczną dawnych epok - mówi Tomasz Dobrzański, dyrektor artystyczny Forum Musicum.
  - Od wieków muzyka tradycyjna i dworska przenikały się, a efekt wzajemnej penetracji to świetne pole do popisu dla wykonawców i muzykologów - dodaje.


  Podczas piątkowego koncertu na dziedzińcu Ossolineum wystąpi Orkiestra Czasów Zarazy, rekonstruująca muzykę polskiej karczmy początku XVIII wieku, na podstawie zapisów niemieckiego kompozytora Georga Philippa Telemanna. W czasie niedzielnego koncertu "Oberki w Mleczarni" co prawda nie będą tańczyć wykonawczynie, czyli Kapela Zdrowie Pięknych Pań z Wrocławia, ale może ich interpretacje porwą w tan widzów.

  W programie festiwalu także koncert Poula Hoxbro, absolwenta Carl Nielsen Academy of Music w Odense, wybitnego wykonawcy gry na piszczałce jednoręcznej i bębenku. - Tak grano m.in. muzykę taneczną aż do XVI wieku - opowiada Tomasz Dobrzański.Festiwal Forum Musicum łączy dawną muzykę artystyczną i muzykę ludową - Jeden muzyk obsługiwał dwa instrumenty, co było trudne. A w średniowiecznej ikonografii przedstawiającej muzyków i muzyczne sceny zespół grający na fidelu i piszczałce jednoręcznej z bębenkiem pojawia się bardzo często - opowiada Dobrzański. Poula Hoxbro usłyszymy 27 sierpnia w koncercie "Muzyka średniowieczna i tradycyjna". Towarzyszyć mu będzie Susanne Ansorg, jedna z najbardziej znanych na świecie fidelistek, koncertująca od Europy po Australię. Tomasz Dobrzański, piewca starych instrumentów, zagra na piszczałce jednoręcznej, bębenku i dudach oraz na instrumencie nazywanym citola (to instrument szarpany, podobny do gitary) 23 sierpnia w Oratorium Marianum, w koncercie "Mistrz i uczeń", razem z młodzieżowymi zespołami, najlepszymi w Polsce.

  Karnet kosztuje 50 zł, bilety 10-15 zł, do Ossolineum i Mleczarni wstęp wolny.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo