Dwie gwiazdy, jedno muzeum

  Dwie gwiazdy, jedno muzeum

  MW

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Obaj byli związani z Wrocławiem i obaj są uważani za wybitnych polskich współczesnych malarzy. Od środy (17 września) wrocławskie Muzeum Narodowe pokaże wystawy prac Eugeniusza Gepperta (obrazy olejne, rysunki i akwarele) i Alfonsa Mazurkiewicza (rysunki).
  Ekspozycja prac Gepperta pomoże prześledzić drogę artystyczną malarza i docenić jego wszechstronność. Wśród trzydziestu prac wrocławianina znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego jest m.in. "Portret ojca" (rysunek powstał w 1912 roku, w czasie, kiedy Geppert rozpoczynał studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Jacka Malczewskiego) czy obraz "Duży król", namalowany ponad 60 lat później.

  Na niektórych pracach pojawią się romantyczne motywy: sylwetki koni, jeźdźców, widoki pól i lasów. W malarstwie artysty widać wpływy sztuki ludowej i francuskiego postimpresjonizmu. Geppert był współzałożycielem i pierwszym rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu: od kwietnia tego roku wrocławska ASP nosi imię malarza.


  Alfons Mazurkiewicz też jest wyjątkową postacią w historii powojennej sztuki we Wrocławiu - malarz i pedagog, inicjator "Grupy Wrocławskiej" skupiającej w latach 60. i 70. środowisko artystyczne miasta. 150 jego obrazów to rysunki przedstawiające głównie geometryczne figury (inspirował się m.in. twórczością Konrada Jarodzkiego). W jego malarstwie dominowały abstrakcyjne formy. Na wystawie znalazło się też kalendarium z wypowiedziami malarza.

  Wernisaże wystaw prac obu artystów rozpoczną się w poniedziałek (15 września ) o godzinie 12. Można je oglądać od środy (17 września) do 12 października. Muzeum Narodowe mieści się przy ul. Powstańców Warszawy 5.

  Wstęp na wystawy jest bezpłatny.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama