Posłowie sprawdzają inwestycje

  Posłowie sprawdzają inwestycje

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Parlamentarzyści z podkomisji ds. inwestycji wieloletnich kontrolowali w czwartek zaawansowanie prac przy budowie Biblioteki Uniwersyteckiej, szpitala przy ul. Borowskiej, a także autostradowej obwodnicy Wrocławia.

  - Te inwestycje budzą nasze wątpliwości. Ciągną się latami i wciąż potrzebują dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa - tłumaczył poseł Paweł Arndt z PO.

  Żeby je dokończyć, potrzeba ponad mld zł. Ale dodatkowe pieniądze na obwodnicę mają być. W połowie sierpnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie dała gwarancję przyznania kwoty ekstra.

  Pod znakiem zapytania stoi jednak zakończenie budowy nowego gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Inwestycję zatrzymały afery z przetargami. W efekcie uczelnia zerwała kontrakt z wykonawcą. Uniwersytet potrzebuje teraz 90 mln zł, żeby bibliotekę dokończyć.
  Większe potrzeby ma wrocławska Akademia Medyczna, której też brakuje środków, by na ul. Borowską przenieść oddziały ze starych budynków swoich klinik. Ryszard Andrzejak, rektor akademii liczy na 200 mln zł z publicznych finansów.

  Z tym może być problem. Poseł Paweł Arndt wskazuje, że szpital i biblioteka nie zostały wpisane do projektu budżetu państwa na przyszły rok. Czy zostaną, to się dopiero okaże.
  - Decyzja należy do posłów. Ja nie mam wątpliwości, że obie te inwestycje są ważne - tłumaczy poseł.
  Ale Akademia Medyczna być może dołoży coś od siebie.
  - Mamy budynek przy ulicy Poniatowskiego, który może być sprzedany - wskazuje Jerzy Rudnicki, prorektor AM.

  Na to jednak musi się zgodzić senat uczelni. Gdyby tak się stało, akademia ze sprzedaży tej nieruchomości mogłaby dostać 18 mln zł. Ale na razie akademia czeka jednak na rozwój sytuacji i na decyzję, którą podejmą posłowie.
  Z optymizmem zakładają, że gdyby uczelnia dostała 200 mln zł, szpital przy ul. Borowskiej ze wszystkimi oddziałami byłby gotów do pracy w 2011 roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama