Wrocławska śpiewaczka błyszczy w operze

  Wrocławska śpiewaczka błyszczy w operze

  Magdalena Talik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jako dziecko marzyła o balecie, potem chciała zostać skrzypaczką, ale miała głos, który zmienił jej życie. Dziś sopranistka Aleksandra Kurzak może poszczycić się występami w nowojorskiej Metropolitan Opera i londyńskiej Covent Garden.W tym tygodniu zadebiutowała w wiedeńskiej Staatsoper.
  Aleksandra Kurzak to obecnie, obok tenora Piotra Beczały, i barytona Mariusza Kwietnia, najbardziej rozpoznawalny polski głos na światowych scenach operowych. Do niedawna można ją było oglądać w hamburskiej Staatsoper, od roku pracuje jako wolny strzelec.

  O swoją przyszłość Aleksandra Kurzak już dziś może być spokojna. Regularnie pojawia się na scenie Royal Opera House Covent Garden czy legendarnej Metropolitan Opera. Niedawno dyrekcja nowojorskiego teatru operowego zaproponowała jej, by zaśpiewała w "Łucji z Lamermoor" Gaetano Donizettiego podczas inauguracji sezonu 2008/2009. Miała zastąpić niedysponowaną Annę Netrebko, obecnie najwyżej notowaną śpiewaczkę na świecie.


  - Niestety, nie mogłam przyjąć tej propozycji, bo termin spektaklu okazał się zbieżny z londyńską premierą "Matyldy de Shabran" Gioacchino Rossiniego, gdzie śpiewam tytułową rolę - wyjaśnia Kurzak. - Trochę żałuję, bo bardzo chciałam przygotować partię Łucji, zwłaszcza na taką okazję - dodaje.

  Sztuka wyboru jest wpisana w jej życiowe decyzje od samego początku.
  W dzieciństwie Ola chciała koniecznie być baletnicą.
  - Rodzice przestrzegli mnie jednak, że wiąże się z tym naprawdę ciężka praca i krótka sceniczna kariera - opowiada śpiewaczka. Doskonale wiedzieli, co mówią, bo matką artystki jest Jolanta Żmurko, sopranistka Opery Wrocławskiej, a ojcem Ryszard Kurzak, waltornista w orkiestrze tego teatru.

  O tym, że ma wyjątkowy głos, Aleksandra Kurzak przekonała wszystkich już jako kilkuletnie dziecko, kiedy pojechała z mamą na Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju. Dyrygent Stefan Rachoń był bardzo zaskoczony, kiedy usłyszał, jak mała Ola rewelacyjnie naśladuje rozśpiewującą się przed koncertem mamę. Natychmiast zaproponował, że nagra z nią płytę. Rodzice nie zgodzili się.
  - Nie chcieli mnie niepotrzebnie stresować - uśmiecha się sopranistka. W ramach nagrody pocieszenia dziewczynka dostała czekoladę i czerwoną różę.

  Śpiew był obecny w jej życiu zawsze. Po szkole często podglądała spektakle w Operze Wrocławskiej. - Tam się właściwie wychowałam, tam nasiąkłam muzyką - przyznaje.
  Dziś, choć jest gwiazdą, wraca czasem na chwilę na rodzimą scenę, gdzie śpiewała przez jeden sezon 2000/2001. Ostatnio można ja było zobaczyć w ubiegłym roku w "Rigoletcie" Giuseppe Verdiego.

  W grudniu znowu pojawi się w Operze Wrocławskiej w "Weselu Figara" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Co prawda tylko na dwóch spektaklach, ale jej fani już nie mogą się doczekać.
  Przy tak wielkich sukcesach zaskakuje fakt, że zamiast arii operowych na zajęciach szkolnych Aleksandra Kurzak ćwiczyła grę na skrzypcach i aż do matury była przekonana, że czeka ją kariera wiolinistyczna. Niektórzy do dziś wspominają, jak pięknie grała koncert Camille'a Saint-Saënsa na egzaminie dyplomowym w liceum muzycznym.

  Decyzję, by zdawać na studia wokalne, podjęła w ostatniej chwili, ale od tamtej pory skoncentrowała się już tylko na kształceniu swojego głosu.
  Pierwsze sukcesy przyszły szybko. Najpierw I nagroda i aż siedem dodatkowych wyróżnień na konkursie imienia Stanisława Moniuszki w 1998 roku. Nagrodę im. Jana Kiepury wręczała jej wdowa po wielkim tenorze, Martha Eggert. To był szczęśliwy znak. Dzięki stypendium przyznanemu po konkursie przez Aleksandra Gudzowatego trafiła do Akademii Muzycznej w Hamburgu.
  - Tam dowiedziałam się o egzaminie do studia operowego przy hamburskiej Staatsoper i postanowiłam spróbować szczęścia - opowiada Aleksandra Kurzak.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama