Ważne
  Pisząc na Piasku - Nasza Matka i róże dla Niej

  Pisząc na Piasku - Nasza Matka i róże dla Niej

  Ks. Roman E. Rogowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Pisząc na Piasku - Nasza Matka i róże dla Niej

  ©Polskapresse

  Juliusz Słowacki w "Hymnie" pisał: "Bogarodzico, Dziewico! Słuchaj nas, Matko Boża... Wolnego ludu śpiew Zanieś przed Boga tron". Piękne to i teologiczne!
  Pisząc na Piasku - Nasza Matka i róże dla Niej

  ©Polskapresse

  Aby jednak tej teologii maryjnej - czyli mariologii - było jak najwięcej w świadomości wiary chrześcijan znad Wisły i Odry, kilka refleksji mariologicznych, by z kolei spełniały się słowa Mickiewicza z jego "Dziadów": "Nie mieszam się do wszystkich świętych z litaniji, Lecz nie dozwolę bluźnić imienia Maryi".

  Wniebowzięta
  Autor Listu do Hebrajczyków podkreśla, że Jezus doświadczył wszystkiego "na nasze podobieństwo, z wyjątkiem grzechu" (Hbr 4,15). Otóż - "z wyjątkiem" także starości!
  Można przypuszczać, że tego trudnego okresu ludzkiego żywota doświadczyła Jego Matka, Maryja, a potem - jak głosi dogmat o Wniebowzięciu - "duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej". Lecz biorąc pod uwagę Boże zasady, należałoby stwierdzić, że Maryja ze swoim fizjologicznym ciałem nie mogła znaleźć się w niebie, a zatem musiała doznać w swoim ciele jakiegoś przebóstwienia lub po prostu zmartwychwstać. Lecz żeby zmartwychwstać - musiała umrzeć: wolna od konsekwencji grzechu pierworodnego umrzeć nie musiała, ale naśladując swojego Syna, mogła chcieć umrzeć - i zmartwychwstać jak On, i znaleźć się w niebie u swojego Syna.
  I tam wstawiać się za nami jako swoimi duchowymi dziećmi! I tam zanosi "wolnego ludu śpiew przed Boga tron!".

  Matka naszego życia i naszej śmierci
  Jezeli zatem Maryja umarła, by zmartwychwstać i być wzięta do nieba, to rzeczywiście może być i jest patronką naszej Dobrej Śmierci. Ale nie tylko - przede wszystkim jest patronką naszego życia, jest naszą matką, zgodnie z testamentem Syna: "Oto syn twój - oto matka twoja" (J 19,26-27).
  A jeśli jest naszą Matką, to jej rola realizuje się tak, jak każdej matki - kochać swoje dziecko i być z nim! Dlatego formuła pobożności maryjnej brzmi zgodnie z Objawieniami tak: "Z Maryją, Matką Jezusa, przez Syna do Ojca, w Duchu Świętym" (por. Dz 1,14).

  Matka wszystkich ludzi
  Jako matka jest Maryja Matką wszystkich ludzi i wszystkiego, co ludzkie, dlatego jest wzywana różnymi imionami: "Matka Boża Nieustającej Pomocy", "Matka Dobrej Rady", "Matka Boża Kazańska", "Matka Boża Kwietniowa" jak u Mickiewicza, "Matka Boża Częstochowska" i "Matka Boża od Wina" jak u włoskich chrześcijan z Viterbo, "Matka Boża od Szczęśliwych Powrotów" jak znad Morskiego Oka lub "Matka Boża od Róż", bo niemal w każde jej święto zanosimy Jej najpiękniejsze kwiaty - róże, z myślą zawartą w wierszu "Ostatnia róża" Anny Achmatowej:
  "Wszystko mi odbierz, Panie, do ostatka,
  Tylko mi różę zostaw, bym znów zbierać
  Mogła jej świeżość z wilgotnego płatka".
  I byśmy znów mogli zanosić ją naszej Matce...

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DOBRY BLEFF I JUŻ KASA URZĘDNIKÓW KOŚCIELNYCH PEŁNA...

   BRUNO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

   A CZY TA MARYJA PATRONKA DOBREJ ŚMIERCI JAK JĄ NAZYWA URZĘDNIK PANA BOGA , TEŻ PATRONOWAŁA ZAMORDOWANYM NASZYM SŁOWIAŃSKIM PRZODKOM O KTÓRYCH ZAPISANO W NAJSTARSZYCH KRONIKACH , ŻE SŁOWIANIE...rozwiń całość

   A CZY TA MARYJA PATRONKA DOBREJ ŚMIERCI JAK JĄ NAZYWA URZĘDNIK PANA BOGA , TEŻ PATRONOWAŁA ZAMORDOWANYM NASZYM SŁOWIAŃSKIM PRZODKOM O KTÓRYCH ZAPISANO W NAJSTARSZYCH KRONIKACH , ŻE SŁOWIANIE KTÓRZY ODMAWIALI PRZYJĘCIA NOWEJ CHRZEŚCIJAŃSKIEJ WIARY GINĘLI W MĘKACH , PRZYWIĄZYWANO IM DO SZYI KAMIENIE I W IMIĘ BOGA I MARYJI TOPIONO ICH W RZEKACH I JEZIORACH . KTO WYPŁACIŁBY RODZINOM POMORDOWANYCH PRZEZ KOŚCIÓŁ LUDZI ODSZKODOWANIE, JEŚLI NAJNOWOCZEŚNIEJSZA TECHNIKA KRYMINALISTYCZNA I DNA BĘDZIE MOGŁA UDOWODNIĆ ZWYKŁĄ SZALBIERCZĄ ZBRODNIE ZE STRONY PAPISTÓW.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wniebowzięcie czy wjazd w kosmos?

   dyzio marzyciel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 13

   Faktycznie to wszystko z tym niby wniebowzięciem strasznie zagmatwane. Te mitologiczne opowiastki o wjeździe (wstąpieniu) do nieba chyba po to, by wodę robić z mózgu tym wszystkim wierzącym, którzy...rozwiń całość

   Faktycznie to wszystko z tym niby wniebowzięciem strasznie zagmatwane. Te mitologiczne opowiastki o wjeździe (wstąpieniu) do nieba chyba po to, by wodę robić z mózgu tym wszystkim wierzącym, którzy nie czytają o wszechświecie i nie oglądają audycji popularnonaukowych na dobrych kanałach TV. Czy Matkę Boską do nieba unosiły anioły, czy zassała trąba powietrzna, czy jakieś siłne pola magnetyczne lub latające UFO? Czy dostała się ze szkieletem a więc ciałem, czy tylko duchowo? Kto był świadkiem wędrówki z matki ziemi w kosmos matki Chrystusa? A jeśli odeszła w kosmos duchowo, to nikt ducha nie wypatrzy! Gdzie potwierdzenia w źródłach pisanych rzymskich z tamtego okresu? Czy tylko na podstawie Biblii można wszystko przyjąć za prawdę bez naukowych dowodów?
   Siedzę i myślę ,myślę i wątpię w to wszystko ;-(zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Strasznie to zagmatwane - żyć nie umierać.

   Człowiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 11

   Bóg Ojciec otoczony jest tyloma świętymi, zasłużonymi, męczennikami, papieżami, cudami... - że Go już nie słychać ani nie widać. Gdzie jest Bóg?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo