Tysiące gotyckich roślin

  Tysiące gotyckich roślin

  Arkadiusz Franas

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  NASZA AKCJA - wybieramy symbol Dolnego Śląska. Dziś Ogród Botaniczny we Wrocławiu.
  - Ogród Botaniczny we Wrocławiu to jedyne takie miejsce, nie tylko na Dolnym Śląsku, ale na świecie. Nigdzie nie widziałam tylu roślin, które by rosły w cieniu pobliskich świątyń. To idealne połączenie żywej przyrody i genialnego, chłodnego gotyku - twierdzi Maria Wąsik z Wołowa.

  Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego został założony (równocześnie z Uniwersytetem) w roku 1811 na terenie Ostrowa Tumskiego. Jego część znalazła się na terenie fortyfikacji miejskich, zburzonych na rozkaz Napoleona, oraz na zasypanej północnej odnodze Odry. Po tej odnodze pozostał w Ogrodzie niewielki staw.
  Położony jest między dzisiejszymi ulicami: Kanonią, Hlonda, Wyszyńskiego, Sienkiewicza i Świętokrzyską.


  Początkowo zajmował ok. 5 ha, a pierwszymi jego dyrektorami byli w latach 1811-1816 jego założyciele: prof. Heinrich Friedrich Link i profesor F. Heyde.
  W 1933 roku do Ogrodu włączono tereny po byłym cmentarzu przy dzisiejszych ulicach Hlonda i Wyszyńskiego.

  W 1945 roku, podczas oblężenia Festung Breslau przez Armię Czerwoną, całkowitemu zniszczeniu uległa kolekcja roślin szklarniowych i połowa drzewostanu. Niemcy ustawili tam stanowiska artylerii przeciwlotniczej, przyjmowali lotnicze zrzuty zaopatrzenia i zbudowali liczne schrony z amunicją.

  Przez pierwsze trzy lata po wojnie porządkowaniem terenu kierował botanik - prof. Stanisław Kulczyński, pierwszy rektor Uniwersytetu. W 1948 roku podjęto decyzję o ponownym uruchomieniu Ogrodu, powierzając to zadanie profesorom Henrykowi Teleżyńskiemu i Stefanowi Macce.

  Jak głosować?


  Co może być symbolem? Na pewno nie człowiek. Ale na przykład góra, zabytek lub jakieś wspaniałe miejsce. Nawet miasto, które zdaniem Państwa jest jednoznacznie kojarzone z naszym regionem. Jest chlubą Dolnego Śląska. Najkrócej mówiąc: obiekt, który kojarzymy z naszym regionem. W myśl zasady - myślę Dolny Śląsk, przed oczami mam... I tu wpisujemy nazwę.
  Głosować można na kuponie (drukujemy go w piątkowym wydaniu"Polski-Gazety Wrocławskiej"), albo esemesem o treści: gw.symbol.nazwa symbolu.imie nazwisko (bez polskich znaków) na numer 7101. Koszt: 1,22 zł z VAT.
  Co miesiąc do wygrania są nagrody.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama