Ważne
  Frank szwajcarski już po 4 zł! To rekord wszech czasów

  Frank szwajcarski już po 4 zł! To rekord wszech czasów

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Frank szwajcarski już po 4 zł! To rekord wszech czasów

  ©MadGeographer

  Cena franka szwajcarskiego bije wszelkie rekordy. Choć oficjalny kurs w Narodowym Banku Polskim wynosił wczoraj w samo południe 3,77 zł, taka cena to fikcja. W rzeczywistości posiadacze kredytów we frankach musieli płacić znacznie więcej, bo poszczególne banki dyktują swoje ceny.
  Frank szwajcarski już po 4 zł! To rekord wszech czasów

  ©MadGeographer

  Wrocławianie hurtowo, na zapas, kupują franki szwajcarskie w kantorach.

  - Kilka dni temu miałem 5 tys. franków do sprzedaży, zostało mi 400 - opowiada Jerzy Gidelski, który prowadzi kantor przy ul. Piłsudskiego we Wrocławiu. U niego kurs sprzedaży wynosił wczoraj 3,91 zł. Tylko jeśli ktoś kupował więcej niż 500 franków, to cena spadała do 3,88 zł. Tymczasem w 9 bankach pękła już bariera 4 zł. Kursy sprzedaży poszybowały wyżej.

  - Od czasu, gdy zaczęło się mówić o ustawie antyspreadowej, ludzie kupują u mnie po 1000, 1500, a nawet 2 tys. szwajcarów - wylicza Gidelski.

  Wczoraj prezydent Bronisław Komorowski podpisał tę ustawę. Wrześniową ratę kredytu zaciągniętego w obcej walucie będzie można spłacić po nowemu. Wystarczy poprosić o aneks do umowy (nie zapłacimy za niego ani złotówki) i bank będzie musiał przyjąć od nas franki lub euro kupione gdzie indziej. Pojawimy się w swoim banku z gotówką i wpłacimy ją do kasy bez prowizji. Lub przelejemy kwotę raty na konto. Bez żadnych opłat.

  Analitycy obliczają, że - przy kredycie w wysokości 300 tys. zł - zaoszczędzimy na racie 60-80 zł, gdy kupimy franka w banku, który będzie miał najtańszy kurs sprzedaży lub kantorze.

  Ustawa nie poprawi jednak sytuacji tych, którzy wpadli w pułapkę, bo wzięli kredyt we franku, gdy był bardzo tani, a teraz chcą sprzedać mieszkanie. W 2005 r. wrocławianka Agnieszka Borowiecka wzięła 270 tys. zł na działkę i budowę domu. Teraz ma 400 tys. zł długu. Sytuacja życiowa zmusza ją do sprzedaży domu. Byłaby bardzo szczęśliwa, gdyby pieniędzy z transakcji wystarczyło na spłatę kredytu.

  Justyna Wojtuń z Wrocławia nie czekała wcale na te rozwiązanie jak na zbawienie. W 2008 r. wzięła z mężem w banku Millennium 370 tys. zł kredytu we frankach przy kursie 2,20 zł. Teraz mają do spłaty ok. 600 tys. zł. Liczą jednak, że w ciągu 30 lat, bo tyle im jeszcze zostało do uwolnienia się od pożyczki, cena franka znacznie spadnie.

  - Obliczyliśmy, że kredyt we frankach przestanie być korzystniejszy od złotówkowego dopiero wtedy, gdy szwajcarska waluta przez dwa lata utrzyma się na poziomie 4 zł - mówi pani Justyna.

  Podpisała aneks do umowy z bankiem i kupuje franki przez internet w Deutsche Banku. Ma w nim dwa konta: złotówkowe i walutowe. Każdego dnia zagląda do tabeli kursu sprzedaży walut i kupuje wtedy, gdy frank jest najniżej. Potem przelewa (raz w miesiącu może za darmo) na konto do obsługi kredytu walutowego w Millennium - też za darmo. Oszczędza w ten sposób na miesięcznej racie nawet 100 zł. - Rodzice wolą chodzić po kantorach, ale często nie ma w nich takiej kwoty, jaka jest im potrzebna - mówi pani Justyna.

  Od dłuższego czasu właściciele kantorów we Wrocławiu więcej sprzedają franków szwajcarskich niż skupują. - Ludzie kupują hurtowe ilości, nawet po 2 tys. franków - opowiada Jerzy Gidelski, który prowadzi kantor przy ul. Piłsudskiego.

  Zdaniem Pawła Majtkowskiego, doradcy kredytowego z Expandera, to szaleństwo skończy się, gdy kurs franka zacznie spadać. - Aneksy do umów kredytowych o spłacanie kredytu w walucie można podpisywać od półtora roku. Zrobiło to jedynie 5 proc. kredytobiorców - podkreśla doradca.

  Różnica jest taka, że trzeba było zapłacić za tę operację od 50 do 300 zł, a dzięki nowej ustawie aneks będzie bezpłatny.

  Według Majtkowskiego, Polacy umieją przeliczać swój czas na pieniądze. O ile przy kredycie na 300 tys. zł zysk z kupowania tańszego franka w kantorze może wynieść od 60 do 80 zł miesięcznie, to przy 100 tys. zł - zaledwie 10 zł. - Gdy ktoś postoi w kolejce w banku 45 minut, to nie będzie chciał drugi raz przeprowadzać takiej operacji - zauważa.

  - Banki mogą też zażądać dodatkowych zabezpieczeń, a koszt polisy ubezpieczeniowej może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych w skali roku - tłumaczy Marcin Krasoń, doradca z Open Finance.

  We wtorek o godz. 16.00 powyżej 4 złotych frank kosztował w bankach:

  Alior Bank (4.0187 zł)
  PKO BP (4.0284 zł)
  Bank Pocztowy (4.0199 zł)
  Bank Millennium (4.0346 zł)
  Bank BPH (4.0311 zł)
  BNP Paribas Fortis (4.0230 zł)
  Nordea (4.0000 zł)
  Polbank (4.0452 zł)
  Idea Bank (4.0599 zł)

  Jak zmieniła się Twoja rata? Zapraszamy do dyskusji!

  Czytaj także

   Komentarze (15)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   apokalipsa

   killer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 7

   ja na szczęście te mieszkanie wynajmuje i place polowe kerdytu ale reszty mi szkoda :(

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   uuu kredyciarze

   mietek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 9

   lekko zaczynaja sr... po gaciach czas sprzedać apartamenta wracac do swoch wiosek i tam grunty uprawiać

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spokojne wyczekiwanie

   neron13 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 9

   Jak dojdzie do 4,50 to sprzedam domowe zaskórniaki. 1000 frankensteinów na rynku chyba pozwoli odwrócić tendencję?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stary artykuł

   greg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 16

   Bardzo proszę redakcję o odświeżenie i przypomnienie artykułu sprzed ok. 2 miesięcy mówiący o tym, że Wrocławianie boją się rosnącego franka. "Eksperci" z Expandera i innych takich firemek,...rozwiń całość

   Bardzo proszę redakcję o odświeżenie i przypomnienie artykułu sprzed ok. 2 miesięcy mówiący o tym, że Wrocławianie boją się rosnącego franka. "Eksperci" z Expandera i innych takich firemek, uspokajali wtedy, że kurs franka niebawem się ustabilizuje i zacznie spadać. Ciekaw jestem teraz ich opinii.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   znalazłem

   greg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 30

   Artykuł z 15-07-2011 r.

   cytat:
   Jarosław Sadowski, doradca finansowy z Expandera.
   - Za kilkanaście miesięcy frank nie będzie już tak popularny wśród inwestorów, więc jego kurs spadnie -...rozwiń całość

   Artykuł z 15-07-2011 r.

   cytat:
   Jarosław Sadowski, doradca finansowy z Expandera.
   - Za kilkanaście miesięcy frank nie będzie już tak popularny wśród inwestorów, więc jego kurs spadnie - pociesza.
   [...]
   Według Karola Wilczki z Comperii obecny kurs tej waluty uwzględnia już najgorsze scenariusze związane z sytuacją w krajach strefy euro.

   - Dlatego jego cena nie powinna już drastycznie rosnąć. Obecne poziomy są maksymalnymi w nadchodzących tygodniach - twierdzi. Wtóruje mu Jarosław Sadowski z Expandera: - W przyszłości najprawdopodobniej kurs spadnie poniżej 3 zł, ale nie w najbliższym czasie - podkreśla. Teraz można się spodziewać, że zatrzyma się na poziomie 3,20 zł.

   a tu link do artykułu:
   http://www.gazetawroclawska.pl/fakty24/427238,wroclawianie-przeklinaja-franka-i-marza-o-zlotowkach,id,t.html#material_1

   i co Panowie eksperci?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   frank

   nieszpory (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 4


   Bzdura, jest to świetna wiadomość dla kredytobiorców !! Sprzedadzą apartamenty, za ćwierć ceny i przeniosą się do teściowej na kozetkę. Ponieważ ta kozetka skrzypi, będą bzykać raz na tydzień,...rozwiń całość


   Bzdura, jest to świetna wiadomość dla kredytobiorców !! Sprzedadzą apartamenty, za ćwierć ceny i przeniosą się do teściowej na kozetkę. Ponieważ ta kozetka skrzypi, będą bzykać raz na tydzień, gdy teściowa będzie w kościólku na nieszporach !!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Następny przystanek 4,50 zł

   Malkontent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 4

   No to zapnijcie pasy. Zaczyna się jazda. :) Jaka piękna katastrofa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w

   w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 12

   dziennikarzu, rata nikomu nie skoczyla z 1000zl do 2000zl, bo jednoczesnie spadly mocno stopy procentowe. uogulniajac z 1000zl rata mogla skoczyc do maks 1300zl.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Millenium

   Roro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 26

   W Millenium 3,95 zł

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gratuluję!

   lubiejazz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 5

   Wygrali Państwo nagrodę za najbardziej panikarski sposób podania informacji.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Za dużo słuchasz Kalksteina - Kaczyńskiego

   xXx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 8

   a twój wpis nijak ma się do sytuacji na giełdach. Najlepiej nie zabierać głosu jeżeli chce się wyłącznie ujadać bo bo nie służy to niczemu oprócz siania zamętu (co akurat jest na rękę Kalksteinom,...rozwiń całość

   a twój wpis nijak ma się do sytuacji na giełdach. Najlepiej nie zabierać głosu jeżeli chce się wyłącznie ujadać bo bo nie służy to niczemu oprócz siania zamętu (co akurat jest na rękę Kalksteinom, Singerom i innym Wassermannom)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Za dużo oglądasz TVN-u i słuchasz Vincenta Rostowskiego i herr płemieła

   yXy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 7

   Kalkstein jest be, za to Szechter cacy?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OBAJ SĄ Z KACZYLANDII

   phymor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 4

   BO TUSK JEST DONALD, A KACZYŃSKI JAK SŁYCHAĆ.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo