Ważne
  W 1903 r. wielka woda zalała Breslau (1)

  W 1903 r. wielka woda zalała Breslau (1)

  Mariusz Kotkowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W 1903 r. wielka woda zalała Breslau (1)
  1/4
  przejdź do galerii

  ©wroclaw.hydral.com.pl

  Powódź tysiąclecia z lipca 1997 roku długo pozostanie w pamięci mieszkańców Wrocławia. Dziś niewielu wie, że w lipcu 1903 r. nasze miasto nawiedziła prawie tak samo duża katastrofa wodna, która była dla wrocławian traumatycznym przeżyciem - pisze Mariusz Kotkowski
  Wśród dzisiejszych wrocławian krąży sporo nieprawdziwych domysłów na temat ówczesnych wydarzeń, łącznie z informacją, że woda zalała Rynek, co jest nieprawdą. Przez cały czas trwania powodzi lokalne gazety bardzo szczegółowo informowały o jej przebiegu. Dlatego w tym i następnych numerach "Wieczoru Wrocławia" przyjrzymy się wydarzeniom, które rozgrywały się w naszym mieście w połowie lipca 1903 roku.

  Zanim fala powodziowa doszła do Wrocławia, wezbrana Odra oraz jej dopływy spowodowały duże straty na południu i wschodzie prowincji, zalewając m.in. Racibórz, Opole, Oławę, Nysę i inne miasta. Przyczyną były kilkudniowe ulewne opady deszczu na południu i wschodzie Śląska oraz w Czechach.

  W niedzielę nad ranem 12 lipca Odra na wysokości Wrocławia zaczęła szybko przybierać. Około godziny 18.00 rzeka w swoim dolnym odcinku (czyli od Kępy Mieszczańskiej do Osobowic) przekroczyła granicę dwóch metrów, czyli stan alarmowy i przybierała dalej w coraz większym tempie. Do wieczora znaczne połacie pól i łąk oraz nadodrzańskie drogi na wschód od miasta znalazły się pod wodą. W poniedziałek 13 lipca od wczesnych godzin rannych woda zaczęła zalewać m.in. Trestno, Opatowice, Nowy Dom, Bierdzany, Siedlec i Rakowiec. Do południa woda zalała także ulicę Na Grobli aż do mostu Oławskiego, uniemożliwiając kursowanie tramwaju elektrycznego.

  Wieczorem widok wschodnich przedmieść przedstawiał się niecodziennie. Wody Oławy i Odry, łącząc się, utworzyły jeden szeroki na kilka kilometrów nurt, ograniczony ulicami Traugutta, Wybrzeżem Słowackiego i wałami odrzańskimi. Jedynym śladem znajdujących się tam miejscowości były wystające z wody budynki i drzewa. Stan taki utrzymywał się przez kolejne dni. Tego dnia najbardziej gwałtowny atak powodzi nastąpił na Wyspie Piaskowej. Około godziny 9.00 rzeka przerwała murowane nadbrzeże na wysokości dzisiejszej promenady im. Piotra Własta i wdarła się do ogrodu, zagrażając zalaniem dalszej części wyspy i znajdującej się tam Biblioteki Uniwersyteckiej. Przybyła na miejsce straż pożarna dzielnie walczyła z nacierającą wodą. W ciągu kilku godzin Odra zalała jednak znaczne części sąsiednich wysp: Słodowej i Bielarskiej, które w tym czasie były gęsto zabudowane. Po południu woda przelała się również przez mur nadbrzeża przy Wzgórzu Holteia (dziś Wzgórze Polskie), zatopiła promenadę spacerową i zagroziła ul. Purkyniego.

  Podtopione zostały też leżące dalej w dół rzeki wsie Osobowice, Widawa i Swojczyce, a na zagrożony Rędzin do walki z żywiołem wysłano wojsko. Wieczorem doszło do przerwania wałów Starej Odry na wysokości ogrodu zoologicznego, co wymagało zbudowania nowej zapory z worków z piaskiem. Walka trwała prawie do godziny pierwszej w nocy. Znajdujące się niedaleko wejścia do zoo schody, prowadzące do przystani statków, zaczęły się osuwać i zagrażać spójności nadwyrężonego wału. W nocy poziom rzeki w dolnym odcinku przekroczył 5 metrów i nie przestawał wzrastać.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   powódź

   AgAp (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 34

   ta sama data i te samie miejsca- Ostrów Tumski, Pułaskiego, zoo
   wiadomo już, gdzie nie kupować mieszkań

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zdjęcia.

   Tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 64

   Więcej zdjęć:
   http://fotopolska.eu/Wroclaw/b12682,1903___Powodz_we_Wroclawiu.html

   http://wroclaw.hydral.com.pl/test.php?obiekt=000163&start=0&tend=20

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ulica Braci Gierymskich nazywała się Nimphen Weg (scieżka nimf)

   zbs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 64

   a Etablissement Wilhelmshafen to zatoczka koło AWF-u na Odrze? Wie ktoś?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale kozanowa nie zalało bo pasły sie tam krowy...

   długo_pis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 59

   poprosimy o mapke powodzi ktora istnieje z tamtych czasow zalania wrocławia

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   13 lipca 1903, 13 lipca 1997 - co za zbieg okolicznosci

   xxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 52

   Pamiętam dokładnie że woda zalewa Wrocław w 1997 od godzin porannych 13 lipca

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo