Masz dwójkę dzieci? Masz szansę na więcej wolnego w pracy!

  Masz dwójkę dzieci? Masz szansę na więcej wolnego w pracy!

  Kamil Pawłowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  - Dwa dni to za mało, żeby zatroszczyć się o chore dziecko - mówi Joanna Smalec

  - Dwa dni to za mało, żeby zatroszczyć się o chore dziecko - mówi Joanna Smalec ©Piotr Warczak

  Pracujący rodzice z co najmniej dwójką dzieci do 14 lat mogą otrzymać dodatkowe dni wolne od pracy. Wszystko zależy od tego, jak na pismo rzecznika praw dziecka Marka Michalaka zareaguje minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.
  - Dwa dni to za mało, żeby zatroszczyć się o chore dziecko - mówi Joanna Smalec

  - Dwa dni to za mało, żeby zatroszczyć się o chore dziecko - mówi Joanna Smalec ©Piotr Warczak

  Rzecznik wystosował 28 lip-ca specjalne pismo do minister Fedak w sprawie zwiększenia liczby wolnych dni dla pracujących rodziców, którzy mają więcej niż jedno dziecko poniżej 14. roku życia. Obecnie, nawet jeżeli dwoje rodziców pracuje, to i tak tylko jedno z nich może skorzystać z limitu dwóch płatnych dni opieki. Tyle samo wolnego może wziąć matka jedynaka, jak i dziesięciorga pociech.

  - Z obecnie obowiązującego art.
  188 kodeksu pracy wynika, że taką samą liczbę dni tytułem zwolnienia od pracy mają wszyscy rodzice i opiekunowie. Zarówno ci wychowujący jedno dziecko do 14 lat, jak i z większą liczbą dzieci. Wywoływało to u tych ostatnich poczucie nie-sprawiedliwego traktowania - tłumaczy Marek Michalak. - Ma to również wymiar praktyczny. Więcej spraw do załatwienia, wizyt lekarskich, spotkań z nauczycielami w szkole czy przedszkolu ma rodzic wychowujący np. czwórkę dzieci - dodaje rzecznik.

  Zapytaliśmy wrocławian, jak oceniają inicjatywę rzecznika praw dziecka. Większość przyjęła ją z aprobatą.

  - To zdecydowanie dobry pomysł - przyznaje pani Joanna Smalec, matka dwóch trzyletnich bliźniaków: Igora i Wiktora.

  Na razie nie wiadomo, kiedy minister odpowie na tę inicjatywę. Biuro Prasowe Rzecznika Praw Dziecka ocenia, że można się tego spodziewać w ciągu miesiąca od złożenia wystąpienia, czyli pod koniec sierpnia.

  - Moim zadaniem jest sygnalizowanie problemów i spraw, w których dobro i prawa dziecka nie są należycie chronione. Sposób rozwiązania leży w gestii ministra pracy i polityki społecznej. Czekam na odpowiedź pani minister na moje wystąpienie - podsumowuje Michalak.

  Wystąpienie można przeczytać na stronie Rzecznika Praw Dziecka w internecie: www.brpd.gov.pl.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wyjątkowo nieuczciwy konkurs "Gazety Wrocławskiej" !!!

   MW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 21

   Na stronie "Gazety Wrocławskiej" ( www.gazetawroclawska.pl/miss/ ) trwa konkurs na miss wrocławskiej komunikacji miejskiej. Od jakiegoś czasu niektóre dziewczyny same nabijają sobie punkty, nawet...rozwiń całość

   Na stronie "Gazety Wrocławskiej" ( www.gazetawroclawska.pl/miss/ ) trwa konkurs na miss wrocławskiej komunikacji miejskiej. Od jakiegoś czasu niektóre dziewczyny same nabijają sobie punkty, nawet po kilka tysięcy dziennie. Nieuczciwa redakcja gazety świadomie i z premedytacją toleruje ten stan rzeczy, pomimo licznych protestów ze strony czytelników. Co więcej, z tego właśnie powodu zlikwidowano możliwość dodawania komentarzy, gdyż były one bardzo nieprzyjemne dla redakcji. Celem pracowników "Gazety Wrocławskiej" jest, jak widać, tylko jak największa sprzedaż gazety, nawet kosztem dziewczyn, które przedstawiają się z imienia i nazwiska. Właśnie z powodu nieuczciwości redakcji gazety część kandydatek wycofała się z konkursu.

   Również usunięto mój komentarz, w którym zwróciłam uwagę na fakt, że jedna z kandydatek, Joanna Hajkiewicz, w ciągu jednej nocy nabiła sobie ponad 2 tys. (!) głosów (z nieco ponad 17 tys. do prawie 19,5 tys.), podczas gdy dwóm pozostałym kandydatkom przybyło w tym czasie kilkanaście, góra kilkadziesiąt punktów ( www.gazetawroclawska.pl/miss/431208,wroclaw-wybierz-miss-komunikacji-1,id,t.html ). Oczywiście zawiadomienie o oszustwie zignorowano, zamiast tego wycięto mój wpis. Jak więc widać, w konkursie wygrywa nie uroda kandydatek, tylko nieuczciwość - w tym przede wszystkim redakcji "Gazety Wrocławskiej".

   Wielki wstyd dla redakcji i dziennikarzy gazety, którzy potwierdzili tylko w ten sposób fakt, że pod względem moralnym są zerem. Widząc, jakim szmatławcem stała się w ostatnim czasie "Gazeta Wrocławska", oświadczam, że rezygnuję z jej kupowania i czytania. Życzę redakcji, aby w podobny sposób postąpili również inni stali czytelnicy tej gazety.

   Do niedawna stała czytelniczka "Gazety Wrocławskiej", Małgorzata Wiącek
   -----------zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bzdura

   Galeon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 19

   Pracodawca, który będzie się zastanawiał nad wyborem pracownicy, która ma małe dzieci i taka, która ich nie ma wybierze bezdzietną, ponieważ obliczy sobie, że pracownica z małym dzieckiem będzie na...rozwiń całość

   Pracodawca, który będzie się zastanawiał nad wyborem pracownicy, która ma małe dzieci i taka, która ich nie ma wybierze bezdzietną, ponieważ obliczy sobie, że pracownica z małym dzieckiem będzie na kolejnym wolnym za które on będzie musiał zapłacićzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Popieram

   Kasia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 23

   Ten przepis jest chory. Jestem za zmianą.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dyskryminacja rodziców i dzieci

   Kejt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 25

   Wszyscy którzy posiadają dzieci są dyskryminowani w pracy...
   A o wolnym na dziecko nie ma mowy !!!
   Trzeba brac dodatkowe urlopy lub zwolnienia zeby cos załatwic !!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy na pewno?

   rozważam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 16

   W wakacje też? Kiedy 'dzietni' dostają urlopy, a 'bezdzietnym' mówi się, że nie mają dzieci, które mają wakacje, więc nie mogą wziąć urlopu w wakacje? :-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Masz dwójkę dzieci ? Masz szansę na więcej wolnego w pracy (sic!).

   Gusiek460 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 33

   Żadnej szansy na pracę i , tym bardziej na utrzymanie dwójki dzieci w tym kraju.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama