Strzelanina obok hrabiego Fredry, czyli igraszki z historią

  Strzelanina obok hrabiego Fredry, czyli igraszki z historią

  Janusz Michalczyk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Nawet krótki urlop spędzony w leśnej głuszy sprawia, że człowiek traci zupełnie kontakt z rzeczywistością i przestaje rozumieć współczesny świat. Mnie po powrocie z wczasów rozłożyła na łopatki wiadomość, że w ostatnią niedzielę na wrocławskim Rynku urządzono rekonstrukcję powstania z 1944 roku.
  Strzelanina obok hrabiego Fredry, czyli igraszki z historią

  ©Polskapresse

  Wiadomo, że w czasie wolnym od pracy mózg człowieka się rozleniwia, więc wpadłem w panikę, bo za cholerę nie mogłem sobie przypomnieć, czyje to mianowicie bojówki zrobiły rewoltę w twierdzy Breslau podczas drugiej wojny światowej. Co gorsza, wcale nie odzyskałem spokoju, gdy uświadomiono mi, że chodzi o powstanie warszawskie, które - jak sama nazwa wskazuje - wydarzyło się w stolicy Polski.
  Dotychczas sądziłem, że jest jakiś sens w tym, że współcześni rycerze podążają na pola Grunwaldu, by jeszcze raz efektownie pokonać Krzyżaków. Po serii klęsk, jakie spadały na nas od XVIII wieku, bardzo lubimy cokolwiek wygrywać - Polak dopnie swego, nawet jeśli musi w tym celu cofnąć się 600 lat.


  Dodajmy, że na Dolnym Śląsku też mieliśmy już rekonstrukcje różnych bitew, i to z udziałem obcych wojsk - choćby w podlegnickich Warmątowicach, gdzie Francuzi starli się w 1813 roku z Prusakami i Rosjanami w bitwie nad Kaczawą.

  Organizatorzy powstania na wrocławskim bruku udowodnili, że przywiązanie do miejsca zdarzenia ogra-nicza wyobraźnię. Skoro można sobie fajnie postrzelać i powysadzać w powietrze, to dlaczego trzymać się sztywno ograniczeń lokalizacyjnych.

  Zastanawiam się tylko, co z tego wszystkiego zrozumieli niemieccy turyści oglądający niedzielne widowi-sko na Rynku. Choć z drugiej strony - żołnierze Wehrmachtu i czołgi Tygrys mogły w nich wywołać moc najróżniejszych skojarzeń. W sumie kupa śmiechu, jeśli na chwilę zapomnieć, że w 1944 roku zginęło ćwierć miliona warszawiaków.

  Trudno zaprzeczyć, że wszelkie przebieranki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności, i to nie tylko w naszym kraju. Skoro organizujemy Euro i będziemy Europejską Stolicą Kultury, to moglibyśmy niejako przy okazji zadziwić świat serią widowiskowych rekonstrukcji bitew i powstań. Dlaczego właściwie trup Ulricha von Jungingena nie może być wleczony przez dzikich Litwinów pod naszym pręgierzem? Sympatię Francuzów zyskamy bez wątpienia, wypuszczając na ulicę Świdnicką zastępy komunardów. Nie tylko Francuzi, ale też Brytyjczycy i Rosjanie, z uznaniem przyjmą zapewne rekonstrukcję Waterloo na Polach Marsowych. Dla Czechów można by odtworzyć na placu Solnym powstanie w Pradze, co nie będzie kłopotliwe, bo podobno spaliła się wówczas jedna kamienica. Węgrzy będą wdzięczni, gdy na murawie nowego stadionu pokażemy, jak nasz wspólny król Władysław Jagiellończyk, znany jako Warneńczyk, spadł z konia. Zaś Hiszpanie będą zachwyceni, gdy na Kozanowie przypomnimy im polską szarżę pod Somosierrą.

  Do diabła, idźmy na całość - dlaczego właściwie trup wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena nie może być wleczony przez dzikich Litwinów pod naszym pręgierzem?

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   imitacja czyli erzatz

   Aloiz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 17

   A może by tak bombardowanie Drezna? tylko skąd tyle samolotów

   A może Hiroshima na Strachowicach armia pożyczyłaby 1 CASĘ?

   A może upublicznić nazwisko autora tego powstania Warszawsko...rozwiń całość

   A może by tak bombardowanie Drezna? tylko skąd tyle samolotów

   A może Hiroshima na Strachowicach armia pożyczyłaby 1 CASĘ?

   A może upublicznić nazwisko autora tego powstania Warszawsko Wrocławskiego człek by wiedział przed kim się chować (gdyby owy autor się okazał uciekinierem z psychiatryka). zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   smutek tropikow...

   rjk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 27

   coz tu dodac?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama