Deszcz deszczem deszczy i może deszczyć

  Deszcz deszczem deszczy i może deszczyć

  Barbara Wrona

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Deszcz deszczem deszczy i może deszczyć

  ©Polskapresse

  Z Barbarą Wroną, dyżurnym synoptykiem metereologii IMGW we Wrocławiu, rozmawia Hanna Wieczorek
  Deszcz deszczem deszczy i może deszczyć

  ©Polskapresse

  Lato nam gdzieś zniknęło, gdzie mamy go szukać?
  Niestety, nie we Wrocławiu. W tej chwili na wschodzie Polski. W piątek w Terespolu były 24 stopnie Celsjusza, we Włodawie - 25 stopni. Choć również przejściowo chmurzyło się.

  Na Dolnym Śląsku powinniśmy wyciągnąć kurtki z szaf?
  Weekend będzie zimny i deszczowy. Jeszcze wczoraj w czasie przejaśnień temperatura sięgała 21-24 stopni Celsjusza.
  Obecnie od zachodu na wschód wolno nadciąga strefa opadów, szczególnie w nocy. W dzień, we Wrocławiu powinno być 15-16 stopni Celsjusza, ale już w Sudetach może być tylko 13 stopni. Wiatr będzie umiarkowany, choć w porywach może być porywisty.

  To znaczy?
  Sięgać 40-50 kilometrów na godzinę.

  Maj i czerwiec był bardzo ciepły...
  Naprawdę? Ja tego tak nie odczułam. Nie zapamiętałam, żeby maj i czerwiec był szczególnie upalny.

  Dla mnie temperatury były bardzo wysokie. Ale chciałam zapytać, czy to normalne, że w lipcu na okrągło pada i jest tak zimno.
  Jak sięgam pamięcią, to tegoroczny lipiec wcale nie jest najgorszy. Kilka lat temu było tak chłodno i deszczowo, że siedziałam na okrągło w domu i grałam w szachy. Ale generalnie lipiec jest deszczowym miesiącem. Ma najwyższe normy opadów w całym roku. Może nam się wydawać, że tegoroczny jest szczególnie mokry, ponieważ opady były rozłożone dość równomiernie. Bywa jednak tak, że miesięczna norma opadów jest "wyrabiana" w ciągu dwóch-trzech dni, kiedy pada naprawdę solidnie. Teraz nie mogę jeszcze na 100 procent powiedzieć, że tegoroczny lipiec nie odbiega od normy. To będzie wiadomo dopiero po weekendzie, kiedy dostaniemy miesięczną ocenę.

  W weekend na basen się nie wybierzemy, chyba że będzie to kryta pływalnia. Czy w sierpniu mamy szansę wygrzać się na słońcu?Lipiec to obok sierpnia najbardziej deszczowy miesiąc w roku. Tegoroczny nie odbiega więc od normy
  Szansa jest - 50 procent na 50. Poważnie mówiąc, nie jestem w stanie odpowiedzieć na takie pytanie. Nie mam szklanej kuli i nie wróżę. Zanosi się natomiast na to, że początek sierpnia - powinien być cieplejszy niż końcówka lipca. To dobra informacja.

  Od kiedy? I czy dużo cieplejszy?
  Po takim weekendzie nawet niewielka poprawa jest odbierana jako spore ocieplenie. Wszystko wskazuje na to, że temperatura na Dolnym Śląsku we Wrocławiu i okolicach będzie oscylowała między 24 a 25 stopni Celscjusza.

  I nie będzie padało?
  Siepień, podobnie jak lipiec, jest miesiącem, który ma najwyższe normy opadów. Nie ma się co dziwić, bo są to też najcieplejsze miesiące w roku. Nie mogę więc zagwarantować, że sierpień nie będzie deszczowy.

  Żadnej próby prognozy długofalowej?
  Co będzie dalej, wiedzą tylko górale. Ja się nie odważę prognozować.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama