Ważne
  Będzie dwa razy więcej wypożyczalni rowerów

  Będzie dwa razy więcej wypożyczalni rowerów

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Będzie dwa razy więcej wypożyczalni rowerów
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Infografika Maciej Dudzik

  Miejskie rowery w ciągu miesiąca zaleją ulice Wrocławia. Od 8 czerwca po mieście jeździło ok. 140 jednośladów, które mogliśmy wypożyczać w 17 miejscach. Ale okazuje się, że to była dopiero przygrywka do rowerowej rewolucji.
  - Cały czas zgłaszali się do nas kolejni chętni do wykupienia stacji wypożyczalni - przyznaje Grzegorz Gałuszka, dyrektor PR w firmie Nextbike Polska. - Właśnie podjęliśmy decyzję, że w sierpniu sukcesywnie będziemy uruchamiać kolejne stacje, tak by do końca miesiąca we Wrocławiu przybyło kolejnych 150 rowerów w 18 nowych punktach wypożyczeń - dodaje.

  Zobacz też:
  Jak wypożyczyć miejski rower (instrukcja)

  Dokąd na rowerze we Wrocławiu (mapa)  Dla miłośników dwóch kółek oznacza to, że liczba rowerów dostępnych do wypożyczenia zbliży się do 300 w całym Wrocławiu. Jednak, co wydaje się jeszcze ważniejsze dla popularyzacji tego środka transportu, stacje wyjdą ze ścisłego centrum. Dzieje się tak m.in. dzięki nowym sponsorom.
  Dolnośląska Szkoła Wyższa zdecydowała się sponsorować stację na dworcu Wrocław Mikołajów, Corte Verona przy ulicy Grabiszyńskiej, a Oporów Verona przy odległej Karmelkowej. Swoją stację przy siedzibach zapragnęły mieć także: aquapark, Hala Ludowa czy Pasaż Grunwaldzki.

  Ale poza sponsorami rozbudowę w różnych częściach miasta prowadzi sam operator. - Mamy jasno postawiony cel: by do turnieju Euro 2012 we Wrocławiu przekroczyć liczbę 100 stacji wypożyczalni rowerów - zdradza Grzegorz Gałuszka z Nextbike Polska. - I zapewniam, że nie są to tylko puste słowa, ale bardzo realne założenie.

  Trzeba przyznać, że rozbudowa systemu wypożyczalni odbywa się bardzo szybko. Przypomnijmy, że w umowie z wrocławskim magistratem operator miał 17 stacji. Wywiązał się z niej już w momencie uruchomienia systemu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca sierpnia liczba punktów wypożyczeń i rowerów miejskich będzie podwojona. Gdyby operator zrealizował swoje plany odnośnie Euro 2012 i czerwca przyszłego roku, Wrocław będzie mógł się okrzyknąć najbardziej rowerowym miastem w Polsce.

  Według jakiego klucza przybywa i będzie przybywać punktów wypożyczalni? Przedstawiciele firmy tłumaczą, że w przypadku sponsorów to do nich należy decyzja o lokalizacji. Część decyduje się na stację przy własnej siedzibie, inni wybierają widoczne miejsce w centrum, by lepiej się zareklamować.
  Z drugiej strony powstają stacje lokalizowane przez samego operatora. Zwykle ustawiane są w takim miejscu, by zapewnić dobre skomunikowanie z istniejącymi już wypożyczalniami. Chodzi o to, żeby można było z każdej stacji wypożyczyć rower i w ciągu kilkunastu minut dojechać do kolejnego punktu, w którym można go zwrócić i nie płacić za przejazd. Dzięki takiej możliwości ludzie przekonują się do całego systemu wypożyczalni.

  Co więcej, już wkrótce sami będziemy mieli wpływ na lokalizację kolejnych stacji wypożyczalni. Nextbike zapewnia, że chce poznać opinię wrocławian, gdzie widzieliby kolejne punkty wypożyczalni.
  W tym momencie trwają prace nad przygotowaniem specjalnej aplikacji, która będzie ułatwiać głosowanie. Powinna być dostępna już w sierpniu.

  Gdzie jeszcze uruchomić wypożyczalnie rowerów? Zapraszamy do dyskusji.

  Czytaj także

   Komentarze (224)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nowowiejska/Jedności

   bike (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 14

   Nowowiejska/Jedności

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stacja nr 2

   mic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 8

   Stacja nr 2 ma być przy Veronie przy Grabiszyńskiej (jak jest napisane), czy przy stadionie (jak jest narysowane)? W tym drugim przypadku jest wielkie prawdopodobieństwo, że zostanie szybko...rozwiń całość

   Stacja nr 2 ma być przy Veronie przy Grabiszyńskiej (jak jest napisane), czy przy stadionie (jak jest narysowane)? W tym drugim przypadku jest wielkie prawdopodobieństwo, że zostanie szybko zdemolowana podczas meczu. Zaś jeśli miałaby stanąć przy Veronie, to wydaje mi się,że lepszym miejscem jest skrzyżowanie Stalowej i Grabiszyńskiej - w okolicy jest dużo więcej mieszkańców, przystanków, sklepów.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oj tam

   marduk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 11

   Ewidentnie nie trzeba znać topografii miasta, żeby wykonywać grafiki dla gazety

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozwijanie a wierzytelności?

   qwerty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 10

   Smieszą mnie plany rozwoju, kiedy spółka zalega z płatnościami kontrahentom. Smieszą mnie słowa o wydaniu miliona złotych na inwestycje w całej Polsce, kiedy właściciele spółek nie są wiarygodnym...rozwiń całość

   Smieszą mnie plany rozwoju, kiedy spółka zalega z płatnościami kontrahentom. Smieszą mnie słowa o wydaniu miliona złotych na inwestycje w całej Polsce, kiedy właściciele spółek nie są wiarygodnym partnerem. Ale to kiedyś się zemści.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na miejscu Pasażu Grunwaldzkiego

   podpis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 17

   Na miejscu Pasażu Grunwaldzkiego wykupiłbym stacje naprzeciwko (nie za blisko ale na pewno, żeby było widoczne) Arkad Wrocławskich by powk... Czarneckiego swoimi reklamami.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W okolicach parków

   gośc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 19

   W okolicach parków, w tym przy Parku Zachodnim. Dobry punkt przy D.H. Astra na Horbaczewskiego lub hala targowa Tęcza (Bajana).

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szpital przy Borowskiej

   MTB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 13

   Szpital przy Borowskiej lub Centrum Ferio Gaj, Hala Orbita, oraz w okolicy Parku Południowego

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pl.Powstańców WLKP

   kamyk11 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 12

   koniecznie!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wrocław, to nie tylko rowerzyści

   Wrocławer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 14

   Medialnie wygląda to dobrze. We Wrocławiu mieszkają jednak nie tylko rowerzyści. Czy to nie dziwne, kiedy ścieżka rowerowa jest szersza od chodnika, na którym nie mogą się wyminąć dwie mamy z...rozwiń całość

   Medialnie wygląda to dobrze. We Wrocławiu mieszkają jednak nie tylko rowerzyści. Czy to nie dziwne, kiedy ścieżka rowerowa jest szersza od chodnika, na którym nie mogą się wyminąć dwie mamy z wózkami (np. na moście Szczytnickim, czy na Kochanowskiego w stronę pl. Grunwaldzkiego)?
   A może Wrocław przyjazny mieszkańcom? Wśród których są piesi, kierowcy i rowerzyści.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polecam się przeprowadzić

   marduk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 13

   w okolice świeżo wyremontowanego skrzyżowania Bardzka / Armii Krajowej - tu można uświadczyć np. chodnik o szerokości 3-5m i obok _jednokierunkową_ ścieżkę rowerową o szerokości coś koło 1m.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wszystkiemu winni masoni i cykliści

   perpedes (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 17

   Mama z wózkiem niech się wynosi na jezdnię, bo pan kierowca zostawił 30 cm miejsca na chodniku, bo tak mu wygodnie. Na Hubach, w pobliżu kościoła przy Bardzkiej ścieżka rowerowa odpicowana jak...rozwiń całość

   Mama z wózkiem niech się wynosi na jezdnię, bo pan kierowca zostawił 30 cm miejsca na chodniku, bo tak mu wygodnie. Na Hubach, w pobliżu kościoła przy Bardzkiej ścieżka rowerowa odpicowana jak dywan w Cannes, a na chodniku biegnącym równolegle - dziury i kałuże. Coś te władze miejskie nie potrafią znaleźć złotego środka i miotają się od ściany do ściany. Teraz mamy fascynację rowerami, poczekamy na kolejne propozycje. A swoją drogą strasznie nerwowi ci miłośnicy rowerów zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie dawać rowerów Kozanowom, Brochowom, Psim Poom!!!

   Muchoborzanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 13

   Rozkradną je w tydzień!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ....

   Muchoborzanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 15

   oczywiście Psim Polom :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co z pieszymi?

   perpedes (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 14

   Pilnie należy wytyczyć na jezdniach oddzielne pasy ruchu dla pieszych. Na chodnikach rowery i parkujące samochody, bezbronny piechur już nie ma się gdzie podziać. Wzdłuż ul. Powstańców Śląskich...rozwiń całość

   Pilnie należy wytyczyć na jezdniach oddzielne pasy ruchu dla pieszych. Na chodnikach rowery i parkujące samochody, bezbronny piechur już nie ma się gdzie podziać. Wzdłuż ul. Powstańców Śląskich jest ścieżka rowerowa na długim odcinku, ale kulturalny naród cyklistów zdecydowanie preferuje chodniki, a to co wyprawiają przy forsowaniu skrzyżowań przyprawia o dreszcze. Najwygodniej jechać po przekątnej nie bacząc na światła i przechodniów. Ani straż miejska ani policja najwyraźniej nie jest zainteresowana zachowaniem tego towarzystwa.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?????

   brak słów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

   następny idiota


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do kulturalnego

   perpedes (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 12

   najlepiej jest dyskutować ad personam a nie ad rem, o ile nieidiota rozumie te słowa


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślepy ten perpedes czy teges?

   benek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

   Ale jak z idiotą ad rem dyskutować ?
   Czy on ślepy że nie widzi ze od kilku lat ścieżka na Powstańców Sląskich jest rozkopana ?

   Niech lepiej zobaczy ilu pieszych od Wielkiej do Hallera chodzi...rozwiń całość

   Ale jak z idiotą ad rem dyskutować ?
   Czy on ślepy że nie widzi ze od kilku lat ścieżka na Powstańców Sląskich jest rozkopana ?

   Niech lepiej zobaczy ilu pieszych od Wielkiej do Hallera chodzi po drodze dla rowerów mimo, że wyraźnie widać że nie ma tam drogi dla pieszych (wzdłuż torowiska) a chodniki są tylko po obu stronach ulicy.

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo