Więcej od wrocławian zarabiają tylko w Warszawie?

  Więcej od wrocławian zarabiają tylko w Warszawie?

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Więcej od wrocławian zarabiają tylko w Warszawie?
  1/2
  przejdź do galerii
  1800 zł brutto miesięcznie dostaje na konto wrocławski sprzedawca w sklepie. O 300 zł brutto więcej ten pracujący w Warszawie - tak wynika z badań firmy Sedlak & Sedlak, która porównała zarobki w największych miastach Polski.
  Okazuje się, że w stolicy Dolnego Śląska nie mamy na co narzekać, bo zarabiamy nieźle. Uplasowaliśmy się na drugim miejscu, zaraz po stolicy Polski, gdzie średnia pensja to 5000 zł brutto. Podobnie jak u nas zarabiają też mieszkańcy Trójmiasta.

  - To inwestycje, których we Wrocławiu jest sporo, kreują nowe miejsca pracy i zarobki - mówi Zbigniew Sebastian, prezes Dolnośląskiej Izby Gospodarczej. Wskazuje także na to, że na rynku pracy już brakuje specjalistów: informatyków, elektroników czy mechaników.
  W ofertach mogą przebierać i jednocześnie dyktować swoje warunki wynagrodzenia. W Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrocławiu czekają na nich ogłoszenia m.in. z branży IT czy budownictwa. Ale chętnych nie ma.

  - Żaden ze specjalistów, począwszy od inżyniera, technika, po specjalistę z wykształceniem zawodowym i doświadczeniem, nie jest u nas zarejestrowany - wskazuje Iwona Mamczak, kierownik pośrednictwa pracy we wrocławskim PUP. - Firmy jednak ukrywają wynagrodzenie, jakie są im skłonne zaoferować. Piszą tylko, że zagwarantują średnią krajową, a ta dzisiaj wynosi... 1386 zł. Na takie pieniądze nie spojrzy np. żaden programista. We Wrocławiu dostaje on średnio 5500 zł, o 500 zł mniej niż ten z Warszawy. Wrocławianin ma jednak więcej niż krakowianin, który zarabia 5200 zł brutto.

  O takich zarobkach mogą pomarzyć wrocławianie, którzy kończyli administrację i na życie zarabiają w urzędach jako referenci. We Wrocławiu ma on trochę ponad 2200 zł brutto. Lepiej ma ten z Łodzi, bo na konto wpływa mu prawie 100 zł więcej.

  Dla nikogo nie jest dzisiaj tajemnicą, że najniższe płace są w sektorze publicznym, służbie zdrowia, kulturze i szkolnictwie. Pielęgniarka zarabia dziś około 2200 zł, a sekretarka ok. 2400 zł. - Ale - podkreśla Zbigniew Sebastian - sytuacja zmienia się w służbie zdrowia, np. dla lekarzy radiologów. Mimo że mieszkają i pracują we Wrocławiu, dostają weekendowe kontrakty za granicą: w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji.

  Wrocławianka Magdalena Sacała szuka pracy od trzech miesięcy. Z poprzedniej firmy zrezygnowała sama, bo jako pracownik biurowy miała 1800 zł na rękę. - Moja pensja nie była proporcjonalna do obowiązków - przyznaje Magdalena Sacała, która zawiesiła sobie nową poprzeczkę i chce znaleźć taką firmę, która zaoferuje jej o kilkaset złotych więcej. Może sobie pozwolić na szukanie ofert z ogłoszeń czy przez znajomych. Ma pracującego partnera, który pomaga jej finansowo. Nie musi rejestrować się jako bezrobotna.

  W 700-tysięcznej stolicy Dolnego Śląska w swoich rejestrach Powiatowy Urząd Pracy ma ponad 19,5 tys. osób, co daje 5,1 proc. wszystkich poszukujących zatrudnienia.

  - Na polskim rynku pracy Wrocław wyróżnia się tym, że dla pracowników ważniejsza jest renoma firmy, w której pracują, a potem wysokość pensji - zauważa Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service. Dodaje, że poszukujących pracy interesuje najpierw pozycja firmy na rynku, tytuł stanowiska, które obejmą, formy szkoleń oraz możliwości awan-su. Widzą oni swój rozwój w zdobywaniu doświadczenia, współpracując z firmą, która da im perspektywy na przyszłość, więc potem wyższe miesięczne wpływy na konto.

  Największe dysproporcje w dużych miastach Polski dotyczą płac prezesów i ich zastępców oraz dyrektorów. Obowiązuje tu jedna zasada - im wyższy szczebel, tym większa rozpiętość płac.
  I tak np. dyrektor w stolicy ma średnio 17 000 zł pensji, 12 000 zł we Wrocławiu, a tylko 10 000 zł w Krakowie.

  Czytaj także

   Komentarze (15)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   srednia krajowa

   newsted (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 28

   pomyliliscie srednia krajowa z minimum socjalnym.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   5000 zł i to ma być nieźle???

   GJ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 78 / 42

   i jeszcze nie narzekać, jak ktoś by mi tyle płacił to chyba bym 1h dziennie programował max

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 33

   1800 brutto jako sprzedawca w sklepie? Na rękę to jest ok 1300 zł, to takie piękne? Tyle to może zarabiać dorabiający na swoje wydatki student który częściowo siedzi na garnuszku rodziców, ale jak...rozwiń całość

   1800 brutto jako sprzedawca w sklepie? Na rękę to jest ok 1300 zł, to takie piękne? Tyle to może zarabiać dorabiający na swoje wydatki student który częściowo siedzi na garnuszku rodziców, ale jak tu myśleć o samodzielnym życiu...?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To jest chore

   Wojciech P. z Wrocławia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 74 / 33

   W UK zarabiałem Ł1900 miesięcznie, na życie ze wszelkimi opłatami + dwa pełne baki paliwa wydawałem Ł600-650 i dalej zostawało mi tyle, aby odłożyć sobie i kupić, to co mi się podoba i jeszcze mi...rozwiń całość

   W UK zarabiałem Ł1900 miesięcznie, na życie ze wszelkimi opłatami + dwa pełne baki paliwa wydawałem Ł600-650 i dalej zostawało mi tyle, aby odłożyć sobie i kupić, to co mi się podoba i jeszcze mi zostawało. A w Polsce, we Wrocławiu, szukałem pracy 8 miesięcy i teraz mam 2200zł brutto.... no bo jestem reemigrantem i powinienem dostać nauczkę, że przez 5 lat zarabiałem więcej.......... jeszcze tylko kilka miesięcy i znowu wyjadę, bo po co się ścierać z Managerami, którzy wchodzą w tyłek każdemu zagranicznemu szefowi, a taki szef przy piwie, śmieje się i opowiada, jakie to grzeczne pieski jesteśmy. A przecież powinniśmy się szanować, walczyć o wyższe zarobki - tak jak w innych krajach. Tam ludzie solidarnie przeciwstawiają się niskim zarobkom, a u Nas.... zawsze się znajdzie czarna owca, co i za darmo będzie pracować, wyda kolegów, podłoży świnię. Dziwie się Polakom, młodym ludziom, że godzą się na tylko samą egzystencję, a gdzie realizacja marzeń, ambicji, czas dla rodziny, wakacje na drugim końcu świata i własny dom..... Jeszcze kilka lat, niech tylko euro wejdzie, to przekonamy się, że z cenami wyższymi niż w UK i zarobkami z 3 świata nie da się normalnie żyć. Wrocław jest jeszcze moim miastem, ale niebawem zostanie tylko jednym z setek miejsc wypadowych na mojej turystycznej mapie... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   IT

   Lukasz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 75 / 62

   Dobry stek bzdur z zarobkami w Informatyce.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nieprawda

   tm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 33

   Nieprawda. Da się tyle zarobić, tylko trzeba coś umieć. ;) Sam papierek PWr nie wystarczy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nieprawda

   tm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 25

   Nieprawda. Da się tyle zarobić, tylko trzeba coś umieć. ;) Sam papierek PWr nie wystarczy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   nest (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 78 / 33

   dokładnie...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nic z tego nie rozumiem

   macnow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 75 / 58

   "1800 zł brutto miesięcznie dostaje na konto wrocławski sprzedawca w sklepie"
   To w końcu brutto czy na konto?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaka średnia?

   Tyfus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 78 / 27

   Średnia krajowa? Toż to minimalna. Byk wstydliwy, rogaty.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   troszkę nieprawdy jak zawsze, średnia nie oddaje realiów

   wew (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 78 / 22

   referent ma ponad 2200 brutto??to akurat bzdura..........2200 brutto to ma starszy referent i to z premia więc nie ściemniajmy bo w urzędach jest lipa, to spółki wrocławskie nabijają średnią, tam...rozwiń całość

   referent ma ponad 2200 brutto??to akurat bzdura..........2200 brutto to ma starszy referent i to z premia więc nie ściemniajmy bo w urzędach jest lipa, to spółki wrocławskie nabijają średnią, tam są zarobki, miejska kasa leci na pensje dla lanserówzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   haha

   kreola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 25

   Niezła bujda, pracowałam 4 lata w sektorze publicznym za 1800 zł brutto. Szczerze? wszyscy pracownicy wokół mnie prócz kierownica byli studentami.
   Nie da się utrzymywać rodziny za takie pieniądze!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w

   w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 91 / 25

   we wrocku dobrze sie zarabia? kiedy najtanszy samochod kosztuje ok 30 tys zl, a wynajem najmniejszej kawalerki w dalekiej dzielnicy minimum 1000zl miesiecznie, a pracownik dostaje 1800brutto = ok...rozwiń całość

   we wrocku dobrze sie zarabia? kiedy najtanszy samochod kosztuje ok 30 tys zl, a wynajem najmniejszej kawalerki w dalekiej dzielnicy minimum 1000zl miesiecznie, a pracownik dostaje 1800brutto = ok 1300zl na konto. Benzyna 5.40 :/

   pogratulować dobrych zarobków, jestesmy jak 3 swiat, w Niemczech za te 300 euro miesiecznie nikt by nie przezyl. tak samo w grecji, hiszpanii. tam strajkuja bo uwazaja to za uwlaczajace ze zarabiaja 1000 euro miesiecznie.

   dziennikarz debilwzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pani redaktor sprawdzi ile wynosi średnia krajowa

   abc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 24

   "Piszą tylko, że zagwarantują średnią krajową, a ta dzisiaj wynosi... 1386 zł."

   skoro 1386, to przyjmując, że liczona jest medianą, połowa polaków zarabia mniej niż 1386...
   i jak ja mam ufać...rozwiń całość

   "Piszą tylko, że zagwarantują średnią krajową, a ta dzisiaj wynosi... 1386 zł."

   skoro 1386, to przyjmując, że liczona jest medianą, połowa polaków zarabia mniej niż 1386...
   i jak ja mam ufać pozostałym liczbom w artykule?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama