Nowe Horyzonty: Z La Manchy do Wrocławia

  Nowe Horyzonty: Z La Manchy do Wrocławia

  Justyna Kościelna

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Jude Law w "Parnassusie". Powstanie filmu było zagrożone po śmierci Heatha Ledgera

  Jude Law w "Parnassusie". Powstanie filmu było zagrożone po śmierci Heatha Ledgera ©materiały prasowe

  Każe swoim bohaterom nago polować na chmury ("The Fisher King"), wysyła ich na dwór Wenus, a stamtąd do brzucha morskiego potwora ("Przygody barona Munchausena") i wyposaża w śmiercionośne dziurkacze i szpikulce do papieru, by walczyli z korporacyjną rzeczywistością ("Karmazynowe Ubezpieczenie Ostateczne").
  Jude Law w "Parnassusie". Powstanie filmu było zagrożone po śmierci Heatha Ledgera

  Jude Law w "Parnassusie". Powstanie filmu było zagrożone po śmierci Heatha Ledgera ©materiały prasowe

  Uwielbia surrealizm i absurd, chętnie zapożycza od innych ("Kradnę od architektów, od malarzy. Tak pracuję: ciąglę kradnę" - mówi), tworzy w swoich filmach alternatywne, wysmakowane estetycznie i przesycone magią światy, jest rozkochany w mitach, baśniach i średniowieczu. A od żony słyszy co chwilę, że ciągle kręci ten sam film, tylko zmieniając kostiumy.

  Terry Gilliam. Od 25 lipca amerykański reżyser, niegdyś latający z Cyrkiem Monty Pythona, gości na Nowych Horyzontach. W programie tegorocznej edycji znalazła się retrospektywa jego twórczości.
  Gilliam, niedoszły fizyk z dyplomem politologa, zaczynał jako twórca komiksów i zabawnych kolaży tworzonych z powycinanych zdjęć i uzupełnianych własnymi rysunkami.

  U Pythonów na początku pisał scenariusze, tworzył oprawę plastyczną i animowanie filmiki spinające poszczególne skecze. Później zaczął pojawiać się także na wizji (pamiętacie rycerza w zbroi, walącego inne postacie gumowym kurczakiem po głowie?). W 1975 r., do spółki z Terrym Jonesem zrobił film "Monty Python i święty Graal", a w pełni samodzielny debiut fabularny zaliczył dwa lata później ("Jabberwocky").

  Dziś na koncie obdarzonego niezwykłą wyobraźnią Gilliama jest kilkanaście filmów. Dużo projektów Amerykanin z brytyjskim paszportem ma "rozgrzebanych". Od wielu lat próbuje na przykład zrobić film życia - o Don Kichocie. O próbach ekranizacji dzieła Cervantesa powstał nawet dokument Keitha Fultona i Louis Pepe"Zagubiony w La Manchy". W filmie padają słowa: "W każdym swoim filmie Terry objawia się jako jeden z bohaterów. Don Kichot to on, człowiek, który walczy z wiatrakami".

  Gilliam po projekcjach swoich filmów chętnie dyskutuje z widzami. Jutro o godz. 19 na scenie letniej Teatru Lalek spotkanie z nim poprowadzi Paweł T. Felis, dziennikarz "Gazety Wyborczej".


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama