18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokażemy wybitną wrocławską sztukę

Marta Wróbel
Z Dorotą Monkiewicz, dyrektorką Muzeum Współczesnego Wrocław, rozmawia Marta Wróbel

2 września w remontowanym właśnie bunkrze przy pl. Strzegomskim ruszy tymczasowa siedziba Muzeum Współczesnego Wrocław. Tydzień później Muzeum Narodowe otworzy Galerię Sztuki Współczesnej, a w 2013 r. w Pawilonie Czterech Kopuł będzie kolejne muzeum. Czym muzeum w schronie różni się od innych?
Działamy globalnie, ale myślimy lokalnie. Skupimy się na wrocławskiej tradycji artystycznej, szczególnie awangardowej. Wybitnej, a często niedocenianej. Ale nie tylko. Jako jedną z pierwszych pokażemy wystawę artystów konceptualnych, związanych z wybitnym teoretykiem sztuki Jerzym Ludwińskim, którego pisma były tłumaczone na język angielski. Ludwiński powinien być wizytówką Wrocławia, jak Grotowski i Tomaszewski.

W bunkrze nie będą pokazywane wyłącznie zbiory dolnośląskiej Zachęty?
Prace z tych zbiorów pokażemy na wystawach w muzeum raz do roku, ale wszystkie zbiory Zachęty, czyli około 400 eksponatów, zostaną przewiezione do schronu. W listopadzie planujemy we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej w Wiedniu ekspozycję prac Maksa Cieślaka - młodego,ale nagradzanego artysty, który zajmuje się sztuką wideo. Nie mogę zdradzić wszystkich planów, bo na temat poszczególnych wystaw trwają rozmowy. Na około 3,5 tys. mkw. powierzchni znajdą się też przestrzenie niekuratorowane, w które nie będę ingerować.

Chcecie pomagać młodym artystom?
Jedną z tych przestrzeni przeznaczymy właśnie dla nich. W kolejnej zaprezentują się streetartowcy. Wrocław jest bastionem sztuki miejskiej. Dowodem na to były wystawy "Artyści zewnętrzni. Out Of Sth", organizowane przez Galerie BWA. Natomiast w klubokawiarni, którą tworzy właśnie duet szwajcarskich artystów L/B, będą odbywać się koncerty i dyskusje.

Co stanie się ze schronem, kiedy w 2016 r. w sąsiedztwie Panoramy Racławickiej stanie właściwe muzeum?
Będzie oddziałem placówki, miejscem przyjaznym alternatywnej sztuce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pokażemy wybitną wrocławską sztukę - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska