Ważne
  Wrocław cieszy co piątego z nas. Przegrywamy z Gdynią,...

  Wrocław cieszy co piątego z nas. Przegrywamy z Gdynią, Słupskiem i Rzeszowem

  Marta Gołębiowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Lepiej niż w naszym mieście żyje się w Gdyni, Słupsku i Rzeszowie. Tak wynika z nowych badań. Dużo to czy mało? Oceny są zróżnicowane. Wiadomo za to, że w Krakowie i Warszawie osób zadowolonych jest mniej
  Wrocław cieszy co piątego z nas. Przegrywamy z Gdynią, Słupskiem i Rzeszowem

  ©Marta Gołębiowska

  Jedna piąta mieszkańców naszego miasta ( a dokładnie 21,5 procent) jest bardzo zadowolona z faktu, że żyje we Wrocławiu. Tak wynika z Diagnozy Społecznej 2011, przeprowadzonej przez profesora Janusza Czapińskiego. To o ponad 1,5 procent więcej niż dwa lata temu. Daje to stolicy Dolnego Śląska 4. miejsce wśród 32 miast.

  Na podium stanęły kolejno Gdynia (41,23 procent bardzo zadowolonych mieszkańców), Słupsk (25,07 procent) i Rzeszów (23,56 procent). Tuż za Wrocławiem uplasował się Kraków z wynikiem 20,93 procent (tu zanotowano spadek o ponad 2 punkty). Warszawa jest 9. (15,58 procent, co oznacza wzrost o 5,5 punktu).

  Czy taki wynik to powód do dumy, czy raczej nie?
  Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, przyznaje, że wyniki tych badań nie budzą w nim euforii. - Cieszę się, że wśród dużych miast powyżej pół miliona mieszkańców zajmujemy pierwsze miejsce, a zadowolenie wrocławian wzrasta. Ale wynik na poziomie 21 procent pokazuje, jak wiele mamy jeszcze do zrobienia - mówi.

  Socjolog, dr Piotr Mikiewicz z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, zwraca uwagę na brak wyników w odniesieniu do osób niezadowolonych.- Mimo to widać, że zadowolenie wrocławian z życia utrzymuje się, a czwarte miejsce to bardzo dobry wynik - komentuje Mikiewicz.

  Dodaje, że widocznie miejskie inwestycje, choć uciążliwe, dają mieszkańcom obietnicę poprawy jakości życia. - Jest taka reguła, że w miastach, w których prezydent ma wysokie poparcie, zadowolenie z życia też jest duże. Prawdopodobnie mieszkańcy czują, że miasto jest pod opieką dobrze zarządzającej nim osoby - tłumaczy socjolog.

  Jego zdaniem, tytuły takie jak gospodarz Euro 2012 i Europejska Stolica Kultury mogą wywoływać we wrocławianach poczucie dumy oraz przekonanie, że Wrocław liczy się na arenie ogólnopolskiej i w Europie.

  Dr Katarzyna Dojwa z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego zauważa natomiast, że Wrocław jest w dużej mierze miastem młodych ludzi. - Nic więc dziwnego, że jego mieszkańcy są ponadprzeciętnie optymistyczni - tłumaczy.

  Według Magdaleny Radu-chowskiej, studentki 3. roku muzykoterapii na Akademii Muzycznej, największy atut Wrocławia to jego tolerancja dla odmienności. - Ale już Urban Card to jedno wielkie zamieszanie. Miałam problem z samym jej zdobyciem. Kolejki i czas oczekiwania były tak długie, że musiałam kupować bilety jednorazowe. Papierowych miesięcznych już nie było, a karta miejska nie była gotowa - skarży się Raduchowska.

  85-letnia Łucja Koszelniak jest zadowolona ze swojego miasta. Przeprowadziła się do Wrocławia w 1947 roku. Miasto było jeszcze wtedy w gruzach. - Teraz architektura zachwyca - mówi pani Łucja. Ale, jej zdaniem, w PRL-u żyło się lepiej. - Młodzi ludzie nie mają pracy po studiach i są sfrustrowani - dodaje emerytka.

  W Diagnozie Społecznej 2011 znajdziemy też ranking miast pod względem liczby mieszkańców z wyższym wykształceniem. Wrocław jest na 8. miejscu: ma niemal 40 procent osób z licencjatami i tytułami magistra.

  Piękny Rynek i wieczne korki na dziurawych drogach

  Włodzimierz Wróbel (Śródmieście)
  Podoba mi się to, że Wrocław jest otwartym miastem, chętnie odwiedzanym przez turystów. Panuje tu przyjazna atmosfera. Ludzie nie muszą się bać napiętnowania. Jesteśmy tolerancyjnym społeczeństwem lokalnym.

  Zdecydowaną wadą Wrocławia są kiepskie drogi, w których dziury są tylko łatane, a porządne remonty nawierzchni należą do rzadkości. Komunikacja miejska też nie działa idealnie. Ale nawet w tych sferach widzę postęp i rozwój. Jestem dobrej myśli.

  Magdalena Kiszka (Krzyki)
  Bardzo lubię Rynek, jego atmosferę i wygląd. Często przychodzę tu z 3-letnią Amelią, której jestem nianią. Dużym atutem Wrocławia są, moim zdaniem, parki. Moim ulubionym jest park Południowy.

  Wadą miasta są ceny mieszkań. Mam na myśli zarówno wynajem, jak i kupno. Długo wynajmowałam, a ostatnio kupiłam swoje własne, ale jest to dla mnie duże obciążenie finansowe. Poza tym od dwóch miesięcy szukam nowej pracy i jest z tym naprawdę trudno.

  Anna Mazur (Maślice)
  Wrocław nieustannie zmienia się na lepsze. Uwielbiam Ostrów Tumski, fontannę na pergoli i most na Rędzinie. W porównaniu z innymi miastami mamy dobrze rozwiniętą komu-nikację miejską. A w związku z Euro 2012 miasto będzie można oglądać w Google.

  W autobusach i tramwajach przydałaby się klimatyzacja. Wadą miasta są też duże korki i niezbyt wysoka kultura kierowców. Mam wrażenie, że wrocławianie wciąż nie nauczyli się nie śmiecić na ulicach. A przecież będziemy Europejską Stolicą Kultury.

  Czytaj także

   Komentarze (17)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wrocław to bida

   t (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Wrocław to bardzo brudne i zapuszczone miasto. "największy atut Wrocławia to jego tolerancja dla odmienności." hahaha, dobre. mam kolegów o innym kolorze skóry i mówią, że są ciągle tutaj zaczepiani.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   1,5 procent?

   marduk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

   chyba 3% przy typowych metodologiach badań statystycznych to uśredniony błąd wyniku, więc 1,5% to nie jest żadna różnica.

   Niestety odnoszę wrażenie, że włodarze miasta podejmując decyzje o...rozwiń całość

   chyba 3% przy typowych metodologiach badań statystycznych to uśredniony błąd wyniku, więc 1,5% to nie jest żadna różnica.

   Niestety odnoszę wrażenie, że włodarze miasta podejmując decyzje o jakichkolwiek inwestycjach jako główny czynnik wartościujący stosują zysk wizerunkowy (czyli ile da się tego wycisnąć do promocji), a nie rzeczywiste potrzeby mieszkańców.

   Dodatkowo, w bardzo wielu przypadkach postawę miasta do potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców dość dobrze charakteryzuje stary PRL-owski dowcip:
   "Partia nigdy nie kłamie. Jak mówi, że nie da, to nie da. A jak mówi, że da, to mówi."

   W tej sytuacji te 20% to faktycznie sukces...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie znam osoby, która była by zadowolona z mieszkania we Wrocławiu

   xXx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

   Wandalizm, zaszczane wszystkie kąty, pijackie burdy młodych dresiarzy, zasrane chodniki to jedno. A drugie to komunikacja po tym mieście, wszechobecne korki, brak pomysłu na poprawę sytuacji,...rozwiń całość

   Wandalizm, zaszczane wszystkie kąty, pijackie burdy młodych dresiarzy, zasrane chodniki to jedno. A drugie to komunikacja po tym mieście, wszechobecne korki, brak pomysłu na poprawę sytuacji, kulawa komunikacja zbiorowa, dziurawe drogi, durne ustawienie świateł. Ręce opadają!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Anna Tomickia (Środmieście)

   Wroclaw chyba coś nie tak z nim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 22

   We Wroclawiu może i jest ładnie ale tylko w samym centrum i w dodatku ścisłym.A co z reszta gdzie mieszka sama patologia, debilstwo totalne gdzie klatki są obsikane, popisane, młodzi ludzie robią...rozwiń całość

   We Wroclawiu może i jest ładnie ale tylko w samym centrum i w dodatku ścisłym.A co z reszta gdzie mieszka sama patologia, debilstwo totalne gdzie klatki są obsikane, popisane, młodzi ludzie robią sobie imprezy po 22 na klatkach, nie można normalnie i spokojnie przejść z dziećmi do mieszkania bo niewiadom co za element społeczny nie wyskoczy. A policja... coż nawet nie reaguje na to jak się do nich zadzwoni! Może czas pomyśleć o wyremontowaniu starych kamienic i jakimś monitoringu a za wandalizm konkretne kary to wtedy nauczyli by się może szacunku.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co myślą turyści?

   nibywrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 6

   Warto by było zrobić badania jak wielu spośród turystów odwiedzających Wrocław ma ochotę przyjechać do niego powtórnie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   k

   k (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 14

   Ja kocham Wrocław i nie długo kolejny raz tu przyjadę. Tutaj chce się żyć!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A skąd?

   nibywrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 16

   A skąd jesteś?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   z Sopotu

   k (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

   z Sopotu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nadzieja w wyborach do Senatu RP

   nibywrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

   Miejmy nadzieję, że pan Dutkiewicz wkrótce zostanie senatorem i wyjedzie z Wrocławia, a stanowisko prezydenta miasta przypadnie osobie, która będzie prawdziwym gospodarzem miasta.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rewelacyjny Wrocław!

   Iza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 8

   Idealna komunikacja,autobusy spóżniają się nawet jak są puste ulice(PEWNIE PRZEZ ZASPY NA DROGACH W ŚRODKU LATA).Ciągłe korki n drogach!Drogi dziurawe,że lepiej nic nie jeść przed jazdą samochodem...rozwiń całość

   Idealna komunikacja,autobusy spóżniają się nawet jak są puste ulice(PEWNIE PRZEZ ZASPY NA DROGACH W ŚRODKU LATA).Ciągłe korki n drogach!Drogi dziurawe,że lepiej nic nie jeść przed jazdą samochodem bo można zostawić cały obiad na szybie.Trudności że znalezieniem pracy!Gówniane zarobki a ceny z kosmosu!To tylko kilka przeciw.Więcej mi się nie chce wyliczać.Mieszkam tu od urodzenia.Kiedyś to było naprawdę fajne miasto,teraz to okropna dziura! Niestety nie stać mnie żeby się stąd wyprowadzić i muszę tkwić. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a tam

   mmm Wroclove... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 15

   Zamień się ze mną na Sopot. Ja bardzo chętnie zamieszkam we Wrocławiu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wrocław najbardziej cieszy Dutkiewicza jako jego drabinka do polityki gdzie nikt go nie chce i nie l

   CBA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

   ...powinny go też cieszyć długi i skandale jakie za chwilę wyjdą na jaw..:DD

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Syf

   abcadło (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 8

   malaryczne, śmierdzące, dziurawe

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w

   w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

   komunikacje miejska mamy rozwinieta? hahahahaa smiech ^ 2

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo