Wrocławski policjant walczy z przemocą w rodzinie

  Wrocławski policjant walczy z przemocą w rodzinie

  sierżant Bartłomiej Majchrzak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławski policjant walczy z przemocą w rodzinie

  ©Tomasz Hołod

  Z sierż. Bartłomiejem Majchrzakiem, dzielnicowym z komisariatu Wrocław Krzyki, rozmawia Hanna Wieczorek.
  Wrocławski policjant walczy z przemocą w rodzinie

  ©Tomasz Hołod

  Jest Pan jednym z pięciu laureatów konkursu "Policjant, który mi pomógł", organizowanego przez Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia". To wyróżnienie dla tych policjantów, którzy wspierają ofiary przemocy domowej. Co trzeba zrobić, by zdobyć takie wyróżnienie?
  O trzeba byłoby zapytać tych, którzy zgłosili moją kandydaturę. A zrobili to mieszkańcy osiedla, którym się opiekuję, ludzie, z którymi spotykam się w pracy.

  Czyli?
  Jestem dzielnicowym osiedli Ołtaszyn i Wojszyce. Postrzegane są one jako miejsce, w którym mieszkają zamożni. Mniej tam przemocy rodzinnej, siłowej. Więcej takiej, którą określiłbym przemocą w białych kołnierzykach. Może trudniej ją zauważyć, ale istnieje.

  Od kilku lat dużo mówi się o przemocy wobec dzieci, uczula wszystkich, by reagowali na każdy jej przejaw. Apele są skuteczne?
  Tak, to zauważalny trend. Otrzymujemy sygnały od ludzi o niepokojących ich sytuacjach. Procentuje też dobra współpraca ze szkołą i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i fakt, że możemy skorzystać z pomocy psychologów zatrudnionych przez wrocławski Urząd Miejski.

  Dzielnicowy zajmuje się przede wszystkim przemocą w rodzinie? Często ma Pan wezwania do tak zwanych awantur domowych?
  To istotna część mojej pracy, ale niejedyna. Teraz np. pokazuję, na czym polega moja praca policjantowi z Irlandii.

  Z Irlandii? A jak tutaj trafił?
  W ramach wymiany międzynarodowej. Wiosną, przez dziesięć dni, byłem w Irlandii i przyglądałem się pracy tamtejszej policji. Na osiedlach Ołtaszyn i Wojszyce mniej jest przemocy siłowej, a więcej takiej, którą nazywam przemocą w białych kołnierzykach

  Przeżył Pan szok? Polska policja ma gorsze warunki pracy?
  To mity. Przynajmniej jeśli chodzi o wyposażenie wrocławskiej policji. Dolnośląska policja nie ma się czego wstydzić. Kolega z Irlandii podkreśla, że różnice nie są duże. Największą jest fakt, że irlandzcy policjanci nie są wyposażeni w broń. Jak sami mówią, to duża odpowiedzialność.

  Jak wygląda taka wymiana?
  Policjant z Irlandii towarzyszy mi w pracy. Jeździ ze mną, towarzyszy mi, kiedy rozmawiam z ludźmi. Największym problemem jest fakt, że w Polsce stosunkowo mało ludzi zna język angielski.

  Czym się Pan zajmuje po pracy?
  - Nie mam za wiele wolnego czasu. Piszę właśnie doktorat w Zakładzie Badań Żydowskich na wrocławskiej filologii polskiej.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama