Wrocław: Nie ma pracy dla nauczycieli

  Wrocław: Nie ma pracy dla nauczycieli

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ubywa miejsc pracy w oświacie. Młodzi nauczyciele, głównie humaniści, miesiącami pukają od drzwi do drzwi szkół, by dostać etat albo choć część.
  Krzysztof Konat: Pracę nauczyciela wybrałem z przekonania

  Krzysztof Konat: Pracę nauczyciela wybrałem z przekonania ©fot. piotr warczak

  Ponad 150 nauczycieli historii, geografii, języka polskiego, a także muzyki, przyrody, matematyki i wychowania fizycznego szuka pracy we wrocławskich szkołach. Część z nich - od wielu miesięcy bezskutecznie - mimo że ogłaszają się na stronie internetowej miasta.

  - W branży jest ciężko - przyznaje Krzysztof Konat, który w 2009 r. skończył historię i - jak się zarzeka - zawód wybrał z przekonania, nie z przypadku. Doświadczenie zdobywał w liceum dla dorosłych, ale chciałby pracować w podstawówce czy gimnazjum. - Zgłosiłem się chyba do wszystkich placówek, ale ofert jest niewiele - dodaje. Nie ukrywa, że teraz widziałby siebie nawet w pracy we wrocławskich centrach handlowych.


  Oświatę musiał porzucić Jarosław Sikora, do tej pory nauczyciel języka polskiego. - Pracy szukałem od grudnia ubiegłego roku. Niestety, nie ma jej. Zaczął się niż demograficzny - zaznacza. Nie zdradza jednak, gdzie obecnie zarabia pieniądze.

  Jeszcze przed końcem roku szkolnego w środowisku nauczycielskim krążyła informacja, że od września pracę we Wrocławiu może stracić nawet kilkuset belfrów. Powodem zwolnień miało być łączenie klas z niewielką liczbą uczniów. Ale to tylko plotki. Nie potwierdza ich Mirosława Chodubska, prezes okręgu dolnośląskiego Związku Nau-czycielstwa Polskiego we Wrocławiu, ani Ewa Przegoń, wicedyrektor wydziału edukacji we wrocławskim magistracie.

  Ostatnio obiecuje nawet, że pracy będzie więcej. - W tym roku zatrudnimy 35 nauczycieli w przedszkolach, które otwieramy przy ul. Wietrznej i Pułaskiego - wskazuje. Ale dopiero po wakacjach będzie mogła podać dokładną liczbę wakatów. Na pewno będzie też zapotrzebowanie na nauczycieli przedmiotów zawodowych, tych od kształcenia zintegrowanego w klasach 1 - 3 i w świetlicach.
  Jednak im wyższy szczebel edukacji, tym gorzej. Młodzi absolwenci z wykształceniem pedagogicznym najczęściej "wskakują" na miejsce starszego kolegi po fachu, który poszedł np. na zwolnienie lekarskie, albo na urlop wychowawczy. Kiedy wraca - najczęściej zostają na lodzie. Zaskakujące jest to, że wrocławskie statystyki są optymistyczne. W 2009 r. na etatach pracowało u nas w oświacie 6613 osób. Rok później było ich więcej już o 132.

  Pensje rosną

  Od 1 września nauczycieli czeka 7-procentowa podwyżka pensji.
  Np. minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczyciela z tytułem magistra z przygotowaniem pedagogicznym wynosić będą:
  - dla stażysty 2 182 zł (143 zł więcej od stawki, która obowiązuje teraz),
  - dla kontraktowego: 2 246 zł (147 zł więcej),
  - dla mianowanego: 2 550 zł (167 zł więcej),
  - dla dyplomowanego: 2 995 zł (196 zł więcej niż obecnie).

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lap 1500 w garsc i idz przez zycie z podniesiona glowa

   vip (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 74 / 62

   a po co nauczyciel jak i tak po szkole nie znajdziesz prace a jak znajdziesz to za 1500na reke.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trzeba zwolnić jak najwięcej!

   noreaga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 89 / 80

   Bardzo dobrze, że tak się dzieje. Szkoły i nauczyciele to wstrętna sprawa! Szkoła naucza niepotrzebnych bzdur, kto lubi chodzić do szkoły?! Chyba nikt!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pieniadze biorą a niczego nie uczą

   mik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 65

   wiem to jak każdy z autopsji, jedna z najlepszych szkół średnich technicznych we Wrocławiu, na wszystkie przedmioty tylko 4 nauczycieli miało pasję i zaangażowanie, reszta przychodziła odbębnić...rozwiń całość

   wiem to jak każdy z autopsji, jedna z najlepszych szkół średnich technicznych we Wrocławiu, na wszystkie przedmioty tylko 4 nauczycieli miało pasję i zaangażowanie, reszta przychodziła odbębnić swoje godziny i ponarzekać jak to mało płacą i młodzież jaka zła( to było jeszcze przed gimnazjami)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   belfry

   piesek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 68

   zatrudnić ich do zbierania psich kup na ulicach miasta. Będzie czyściej, higieniczniej. Zostaną wykorzystane zasoby ludzkie, bo oni tylko do tego się nadają !!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To są tylko zasadnicze stawki. Prawdziwie to tyle:

   Pracownik szkoly (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 92 / 100

   Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że średnie wynagrodzenia od 1 września 2011 r. dla nauczycieli w grupach awansu zawodowego będą kształtowały się na następujących poziomach:
   - dla...rozwiń całość

   Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że średnie wynagrodzenia od 1 września 2011 r. dla nauczycieli w grupach awansu zawodowego będą kształtowały się na następujących poziomach:
   - dla nauczyciela stażysty: 2 618 zł (171 zł więcej od stawki aktualnie obowiązującej)
   - dla nauczyciela kontraktowego: 2 906 zł (190 zł więcej od stawki aktualnie obowiązującej)
   - dla nauczyciela mianowanego: 3 770 zł (247 zł więcej od stawki aktualnie obowiązującej)
   - dla nauczyciela dyplomowanego: 4 817 zł (315 zł więcej od stawki aktualnie obowiązującej).

   No i trzymają się stołków wyeksploatowane pańcie, które już mogłyby iść na emeryturę. Miód płacowy i multum przywilejów z Karty nauczyciela, tępi dyrektorzy uprawiający nepotyzm w szkolach- skutecznie blokują dostęp młodym.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama