Jeleniogórski sąd zabrał prawo jazdy trzeźwemu kierowcy

  Jeleniogórski sąd zabrał prawo jazdy trzeźwemu kierowcy

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W jeleniogórskim Sądzie Rejonowym za jazdę samochodem po alkoholu skazują kierowców, w których krwi nie stwierdzono żadnych promili.
  Marcin Zieliński jest zaskoczony wyrokiem sądu

  Marcin Zieliński jest zaskoczony wyrokiem sądu ©Rafał Święcki

  Doświadczył tego jeleniogórzanin Marcin Zieliński, którego na pół roku pozbawiono prawa jazdy. Sąd wymierzył mu też 350 zł grzywny

  Pan Marcin miał pecha, bo policja zatrzymała go 1 czerwca tego roku. Gdyby do zatrzymania doszło trzy tygodnie później, policjanci puściliby go wolno. Komenda główna w międzyczasie zmieniła bowiem wytyczne dotyczące badań trzeźwości .

  - W Dniu Dziecka jechałem do pracy. Zwykle zaczynam ją około 6.00. Pech chciał, że tego ranka przepaliła mi się jedna z żarówek w samochodzie. Zatrzymałem się i wtedy przejechał obok mnie patrol policji - tłumaczy Marcin Zieliński.

  Policjanci zatrzymali go kilkadziesiąt metrów dalej.
  Kierowca sądził, że powodem zatrzymania jest przepalona żarówka, poinformował więc funkcjonariuszy, że właśnie jedzie ją wymienić na stację benzynową. Policjanci postanowili jednak zbadać trzeźwość kierowcy.

  - Podali mi alkotest do auta. Dmuchnąłem i wyszło 0,32 promila. Policjanci stwierdzili, że musiałem wypić rano piwo. Tłumaczyłem, że pół butelki wypiłem o godzinie 20 dzień wcześniej. Rano jedynie przepłukałem usta płynem i przetarłem twarz wodą po goleniu - mówi kierowca.

  Policjanci postanowili powtórzyć test po 15 minutach. Badanie nie wykazało żadnej zawartości alkoholu. Ten sam wynik dał test krwi. Gdy Marcin Zieliński został wezwany do złożenia wyjaśnień na komisariacie, przesłuchująca go policjantka uspokajała, że sprawa skończy się najwyżej na 50-złotym mandacie.

  - Poszedłem do sądu wyluzowany. Wyrok kompletnie mnie zaskoczył - mówi skazany.
  Rzecznik sądu Andrzej Wieja zastanawia się, dlaczego policja w ogóle skierowała sprawę do sądu, skoro test krwi był korzystny dla kierowcy. To, według niego, najbardziej miarodajne badanie. O zapadłym wyroku nie jest w stanie nic jeszcze powiedzieć, bo jego uzasadnienie jest dopiero w przygotowaniu.

  Według mecenasa Andrzeja Graunitza, kierowca powinien absolutnie odwołać się od wyroku. Jego zdaniem, sąd odwrócił obowiązującą w prawie zasadę, że wszelkie wątpliwości działają na korzyść oskarżonego. Marcin Zieliński złożył takie odwołanie.

  Edyta Bagrowska z jeleniogórskiej policji wyjaśnia, że do niedawna najważniejszym dla nich wskazaniem było pierwsze badanie. Kolejne przeprowadzano po 15 minutach. Gdy różnice wskazań były duże, badano kierowcę na urządzeniu stacjonarnym. Komplet wyników kierowano pod osąd sądu. 21 czerwca komendant główny policji zmienił te zasady (szczegóły w ramce).

  Tak dmuchamy
  Nowe rozporządzenie KG Policji nakazuje: jeśli w pierwszym badaniu urządzenie wskaże równo lub więcej niż dopuszczalne 0,2 promila, policjant po 15 minutach musi dokonać drugiego pomiaru. Jeżeli to badanie nie wykaże zawartości alkoholu, niezwłocznie powinien wykonać trzeci test. Jeśli i ten wynik jest zerowy, sprawa nie jest kierowana do sądu. Policja uznaje bowiem, że nie ma podejrzenia, że kierujący pił alkohol. Pojawi się jednak ono, jeśli w drugim badaniu tester wykaże nawet minimalną zawartość alkoholu. Wówczas też niezwłocznie jest przeprowadzana trzecia próba. Sprawa jest kierowana do sądu, nawet jeśli jej wynik będzie zerowy.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nawalony

   gorzała (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   powiem tak: przestańcie chlać, skończą się wasze problemy!! i tyle.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   interpretacja prawa przez idiotów w policji i sądach

   Aloiz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Czyżby ważniejszy jest dowód na opary alkoholu w okolicach czujnika czy dowód na zdolność do bezpiecznego prowadzenia pojazdu?

   Brawo prawnicy z policji i sądów doprowadiliście prawo do absurdu....rozwiń całość

   Czyżby ważniejszy jest dowód na opary alkoholu w okolicach czujnika czy dowód na zdolność do bezpiecznego prowadzenia pojazdu?

   Brawo prawnicy z policji i sądów doprowadiliście prawo do absurdu.

   Wybitni prawnicy, (tylko tacy są w Polsce) pracujcie tak dalej, szybciej się to wszysto zawali. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić sądów nad owymi panami za szkody dla kraju. A jaka cudowna byłaby lustracja i pogoń za tymi kiedyś internowanymi a dziś władcami.

   Jak w dawnej piosence opozycyjnych kabaretów w PRL'u ...co by tu jeszcze spieprzyć panowie... Ci to wówczas zaśmiewali się z tego na tajnych kompletach na plebaniach, dzisiaj nami rządzą i robią dokładnie to samo.

   Co to wszyscy stracili pamięć?

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oto widmo sukcesu Tuska ! Brawo.

   Arek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Oto pierwszy kraj w Europie , gdzie wydano walke pijanym za kierownica
   I wlasnie o to chodzi. Po roku juz nikt nie bedzie jezdzil po drogach. Wszyscy beda chodzic na pieszo.
   Nie udalo sie za...rozwiń całość

   Oto pierwszy kraj w Europie , gdzie wydano walke pijanym za kierownica
   I wlasnie o to chodzi. Po roku juz nikt nie bedzie jezdzil po drogach. Wszyscy beda chodzic na pieszo.
   Nie udalo sie za komuny , udalo sie PO.
   Od jutra jak Sedzia powie : Pan pil , trzeba natychmiast odpowiedziec tak pilem.
   I w GUS zaraz komputery zarejestruja w procentach sukces PO.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dowiedz sie ktory....

   Weredyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   ....to sedzia, i skop mu d***. Hammurabi by tak zrobil.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama