Bł. Czesław obronił Wrocław przed najazdem Tatarów

  Bł. Czesław obronił Wrocław przed najazdem Tatarów

  Ojciec Jakub Kraska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  - Pomógł w obronie zamku podczas oblężenia tatarskiego w kwietniu 1241 roku. Legenda mówi, że mieszkańców w walce wspierał gorliwą modlitwą, kiedy szala zwycięstwa przechylała się na stronę Tatarów - o bł. Czesławie opowiada ojciec Jakub Kraska.
  Tak - według naukowców - wyglądał bł. Czesław

  Tak - według naukowców - wyglądał bł. Czesław ©Polskapresse

  Z ojcem Jakubem Kraską, przeorem zakonu Dominikanów we Wrocławiu, rozmawia Przemysław Wronecki

  20 lipca katolicy wspominają błogosławionego Czesława, patrona Wrocławia. Czym ten duchowny zasłużył sobie na taki tytuł?
  Pomógł w obronie zamku podczas oblężenia tatarskiego w kwietniu 1241 roku. Legenda mówi, że mieszkańców w walce wspierał gorliwą modlitwą, kiedy szala zwycięstwa przechylała się na stronę Tatarów. To za jego sprawą na niebie miała się pojawić ognista kula, która rozgromiła oddziały na-jeźdźców. Ślad tego przekazu można zobaczyć w kaplicy błogosławionego Czesława w kościele św. Wojciecha na placu Dominikańskim. Na jej zwieńczeniu znajduje się rzeźba ognistej kuli. W 1963 roku ustanowiono go głównym patronem miasta.

  Jak nasz patron znalazł się we Wrocławiu?
  Na początku XIII wieku Iwo Odrowąż, biskup krakowski, zabrał Czesława do Rzymu. Tam zobaczył, jak św. Dominik wskrzesił młodzieńca, który spadł z komina. Był pod tak dużym wrażeniem tego, co ujrzał, że postanowił wstąpić do jego zakonu. Po krótkiej formacji razem ze św. Jackiem przyjechał do Polski, gdzie zaczęli zakładać pierwsze klasztory Dominikanów.

  W środę o godzinie 11.30 w kościele św. Wojciecha na placu Dominikańskim uroczyste zamknięcie relikwiarza z czaszką błogosławionego. Po co go otwierano?
  Do celów naukowych. Specjaliści z Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Medycznej zrobili rekonstrukcję twarzy błogosławionego Czesława. Potem naukowcy sprawdzili pewną hipotezę historyczną. Zakładała ona, że patron Wrocławia miałby być bratem świętego Jacka z Krakowa - pierwszego dominikanina. Jednak porównanie ich DNA wykluczyło tę teorię. Badanie nie pozwoliło stwierdzić, czy mogli oni być ze sobą w jakikolwiek sposób spokrewnieni.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CZESŁAW Patron

   Czesław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 112 / 131

   Bł.Czesław obronił Wrocław a teraz broni nas

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Źle

   Podpisany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 135 / 150

   Tyle łgarstw, legend, polskich bajek na jednej kupie?
   Ot polski K.k.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama