Pracownicy kolei zdecydowali: będzie strajk

  Pracownicy kolei zdecydowali: będzie strajk

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Pracownicy kolei zdecydowali: będzie strajk

  ©Piotr Krzyżanowski

  680 dolnośląskich kolejarzy powiedziało "tak" strajkowi generalnemu w Przewozach Regionalnych. Tylko dziesięciu pracowników spółki biorących udział w pięciodniowym referendum było mu przeciwnych.
  Pracownicy kolei zdecydowali: będzie strajk

  ©Piotr Krzyżanowski

  W ubiegłym tygodniu odpowiadali na pytanie: "Czy jesteś za podjęciem strajku w sprawie podwyżek płac w 2011 roku dla pracowników spółki Przewozy Regionalne?".

  - W głosowaniu wzięło udział tylko 68 proc. uprawnionych. To dlatego, że jest czas urlopowy - mówi Roland Potoczny, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego "Kontra" we Wrocławiu.
  W całym zakładzie pracuje 1034 kolejarzy, którzy wspólnie z kolegami z innych regionów chcą walczyć o wyższe pensje. Liczą, że władze spółki dołożą do pensji zasadniczej 280 zł brutto. Dzisiaj zarabiają średnio 2,5-3 tys. zł brutto.

  - Właśnie mija czwarty rok, kiedy nie dostaliśmy podwyżek - wskazuje Potoczny i nie ukrywa, że liczy na jakieś porozumienie z władzami PR w Warszawie. Do tej pory jednak rozmowy między stronami niewiele przyniosły. Przewozy Regionalne zaproponowały związkom 130 zł brutto, na co zgody załogi nie było. Wczorajsze negocjacje z władzami PR, w których brali udział również przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, zakończyły się fiaskiem. Strajk generalny więc będzie? Na prośbę ministra wyznaczenie jego terminu odłożyli do 29 lipca.

  Kolejarze domagają się 280 zł podwyżek

  Pierwotnie zakładano, że pociągi staną po 22 lipca. Dzisiaj nie wiadomo, czy podróżni nie będą mogli skorzystać z połączeń Przewozów Regionalnych przez 6, 8, czy może 24 godziny. Na razie pewne jest to, że związki rozważają także inny scenariusz. Żaden skład nie wyjedzie na tory do skutku, czyli do czasu, aż prezes Przewozów nie zaoferuje większych pieniędzy.

  Pasażerowie muszą się liczyć z poważnymi kłopotami komunikacyjnymi. Janusz Berkowski, dyrektor Dolnośląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych, mówi, że miesięcznie spółka przewozi prawie milion osób.

  Dolnośląscy związkowcy nie są wyjątkiem. Determinacja pracowników, by walczyć o większe zarobki, jest wszędzie niemal identyczna. Spośród prawie 13 tys. ludzi zatrudnionych w zakładach spółki w całym kraju, kartki do urn wrzuciło ponad 9 tys. Ponad 98 proc. z nich było za strajkiem, a niecałe 1,5 proc. opowiedziało się przeciwko.

  Nad sytuacją w PR mają pochylić się też marszałkowie wszystkich województw, które są współwłaścicielami spółki. Udało nam się dowiedzieć, że takie spotkanie na szczycie planowane jest na przyszły tydzień. Prawdopodobnie jednak diagnozy łagodzące napiętą sytuację w PR będą spóźnione.

  Władze Dolnego Śląska, które na przewozy pasażerskie wydadzą w tym roku 100 mln zł, prawdopodobnie ukarają firmę za protest. Na początku tego roku podpisały z regionalnym zakładem umowę nakładającą finansowe zobowiązania za to m.in. że pociągi nie kursują punktualnie, i że w ogóle nie wyjechały na tory.

  Dzisiaj nikt nie potrafi policzyć, jakie koszty poniesie PR przez strajk pracowników. Nikt nie potrafi też powiedzieć podróżnym, do jakiej komunikacji zastępczej mają się przesiąść.

  Ostrzeżenie już było
  Na dwie godziny pociągi Przewozów Regionalnych stanęły 5 lipca.
  To był tylko strajk ostrzegawczy. Na całym Dolnym Śląsku w trasę nie wyjechało wówczas 26 składów, to niemal o 40 mniej, niż pierwotnie zakładano. Pracownicy PR protestowali wówczas w całym kraju, gdzie wstrzymane zostały 393 pociągi samorządowego przewoźnika. Każdego dnia kursuje nimi niemal 300 tys. pasażerów, którzy dojeżdżają do pracy i szkół.
  Przewozy Regionalne nie należą do grupy PKP. Zostały z niej wydzielone w 2008 r. i oddane w ręce zarządów 16 województw.

  Pracownicy Przewozów Regionalnych zarabiają dziś 2,5-3 tys. zł brutto. Czy powinni dostać podwyżkę, jakiej się domagają? Podyskutuj!

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .. milion pasazerów!?

   gal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 21

   prawie milion pasażerów x cena biletu = przecież to jest masa pieniedzy.. a kolej dalej kuleje :/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   spokojnie

   mik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 15

   Straj na razie w PKP Przewozy regionalne. Jest jeszcze PKP: Intercity, SKM, Polskie linie Kolejowe, tktelekom, pkp energetyka, pkp informatyka, pkap cargo, pkp lhs i jeszcze parę innych do których...rozwiń całość

   Straj na razie w PKP Przewozy regionalne. Jest jeszcze PKP: Intercity, SKM, Polskie linie Kolejowe, tktelekom, pkp energetyka, pkp informatyka, pkap cargo, pkp lhs i jeszcze parę innych do których są wyprowadzane pieniadze z budżetu państwa.... By kolesiom żyło sie lepiej...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wyp...ć!

   mściwy! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 20

   Z** mi dojeżdżających do pracy.Ale wszystkim nierobom z pkp się odwdzięczymy!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przecież strajk trwa już od dłuższego czasu !

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 33

   Rozgonić tę bandę nierobów, rozpisać przetarg na nowego wykonawcę usług może przyjdą Niemcy lub Francuzi?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Strajk

   pkp (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 20

   A ja myślałem, że od 30 lat strajkują

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Właściciele busów wspierają strajk w PR

   neron13 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 24

   Biznes się rozkręci :-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zrobiliby coś konstruktywnego wreszcie

   Czechy24 com pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 21

   np. zajęli się jak czeskie koleje wynajmowaniem rowerów http://www.czechy24.com.pl/o-czechach/na-rowerze/303-kolejowy-rower.html

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama