Odczaruj Czesława Miłosza. Komiksowo

  Odczaruj Czesława Miłosza. Komiksowo

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Odczaruj Czesława Miłosza. Komiksowo

  ©fot. Materiały Prasowe

  Wrocławski OKiS ogłosił konkurs na rysunki inspirowane postacią noblisty
  Odczaruj Czesława Miłosza. Komiksowo

  ©fot. Materiały Prasowe

  Autor "Doliny Issy" i "Zniewolonego umysłu" komiksu w swojej literackiej karierze nie popełnił, ale stworzyć go mogą Dolnoślązacy. A tym samym zilustrować jeden z utworów Czesława Miłosza - może to być poezja lub proza, albo zainspirować się życiem noblisty, stworzyć poświęcone mu dzieło.

  Opcji jest kilka, a konkurs jeden. Nazywa się "Miłosz komiksowy", a jego organizatorem jest wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki. Zwycięzca plastycznych zmagań wygra trzy tysiące złotych i zobaczy swoją pracę na okładce miesięcznika społeczno-kulturalnego "Odra".

  - Zależało nam na tym, żeby młodzi ludzie zechcieli Miłosza "odczarować". Wybraliśmy więc środek wyrazu, który może być dla nich atrakcyjny. W konkursie może jednak wziąć udział każdy i w każdym wieku - zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Akceptujemy także każdą komiksową technikę. Liczy się ciekawy pomysł. Inspiracją do stworzenia pracy może być wszystko, co związane jest z artystą i jego twórczością. Także jego biografia - tłumaczy Adam Piwek z Ośrodka Kultury i Sztuki.

  To kolejna, po Festiwalu Czesława Miłosza, który odbył się w stolicy Dolnego Śląska w maju, wrocławska inicjatywa poświęcona jubileuszowi 100-lecia urodzin prozaika, poety, eseisty, historyka literatury i tłumacza.

  - Pomysł narodził się dziewięć miesięcy temu. Pomyśleliśmy, że taka forma konkursu w oryginalny sposób uczci pamięć artysty podczas trwającego Roku Miłosza - dodaje Piwek. I zaznacza, że w konkursie nie chodzi o komiks o Miłoszu, a raczej o zbiór kilku krótkich, obrazowych historyjek, przedstawiających jego sylwetkę.

  Taki zbiór stworzy wystawa, która odbędzie się w OKiS-ie po ogłoszeniu wyników zmagań artystów. Teraz trwa ustalanie składu jury, ale wiadomo, że zasiądą w nim przedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych, OKiS--u i "Odry". W siedzibie OKiS-u odbędzie się wystawa z pracami wyróżnionych artystów.
  Konkurs realizowany jest w ramach projektu "Miłosz komiksowy i poetycki: Odra pełna Miłosza". Inicjatywę dofinansowały: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd województwa dolnośląskiego.

  Każdy uczestnik konkursu może zgłosić tylko jedną pracę, która nie była wcześniej publikowana ani w żadnej postaci nagradzana. Prace można zgłaszać do 11 października.

  REGULAMIN KONKURSU
  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama