Luftwaffe na lotnisku

  Luftwaffe na lotnisku

  Janusz Krzeszowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Hitlerowcy w 1939 r. na lotnisku we Wrocławiu. Do tej pory nikt w Polsce tego filmu nie widział.
  Studenci z Koła Przewodników Sudeckich z Wrocławia znaleźli na portalu YouTube kolorowy film z lata 1939 r. Został nakręcony na wrocławskim lotnisku w Strachowicach. Informację podało Polskie Radio Wrocław.

  Pokazuje szkolenie niemieckich lotników Luftwaffe, start messerschmittów i ceremonię odznaczania pilota. To część historii z życia jednostki IJG 77 ze Strachowic. Na filmie można zobaczyć też asów niemieckiego lotnictwa, m.in. Wernera Baumbacha. To późniejszy generał Luftwaffe i dowódca jednostki specjalnej KG 200.

  - Są to sceny na pewno z wrocławskiego lotniska, kiedyś zwanego Breslau-Schöngarten - opowiada Piotr Mrugalski z SKPS, krajoznawca i pasjonat lotnictwa.
  Miłośnicy historii z Wrocławia natrafili na dokument dzięki czeskim historykom. To oni wystawili film na międzynarodowym portalu YouTube. Za sprawą autorów strony SKPS unikatowy film mogą zobaczyć też Polacy.

  O ocenę wartości historycznej filmu poprosiliśmy Bogusława Wołoszańskiego, znawcę historii II wojny światowej.
  - To typowy film propagandowy. Jest dla mnie o tyle unikatowy, że pokazuje życie zwykłych żołnierzy - ocenia autor książek z serii "Sensacje XX wieku". Dla historyków pokazuje niektóre detale samolotów. Trzeba jednak mieć świadomość, że sytuację, które zobaczymy na filmie, są nieautentyczne. - Widać, że są zaaranżowane dla potrzeb kamery, niewiele wnoszą wiedzy o warunkach służby i walki - mówi Wołoszański.

  Trudno też znaleźć w nim szczegóły architektury czy obyczajów panujących wtedy w jednostce w Strachowicach. Jednak jest to doskonały przykład techniki tworzenia kronik filmowych przez Niemców w czasie II wojny Światowej.
  Film można obejrzeć na stronie internetowej www.SKPW.wroclaw.pl.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama