Oflagowany papier

  Oflagowany papier

  Edyta Golisz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Protest pracowników Unipapu w Legnicy.
  Flagi i transparenty pojawiły się na budynku filii Strzegomskich Zakładów Wyrobów Papierowych Unipap w Legnicy.
  Ponad sześćdziesięciu pracowników zakładu protestuje w ten sposób przeciwko likwidacji jednej z najstarszych w mieście fabryk. Unipap działa tu od lat 40. ubiegłego wieku.
  - A teraz pójdziemy na bruk - martwią się ludzie. Wielu z nich pracuje w tej fabryce nawet po 20 - 30 lat.

  - Ludzie boją się, że nie znajdą teraz nowej pracy. Niektórym brakuje zaledwie kilku lat do emerytury - opowiada Sylwester Maj, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w Unipapie. - Dlatego zdecydowaliśmy się na protest. Na razie polega on wyłącznie na oflagowaniu. Rozsyłamy też pisma do decydentów, którzy mogliby nam pomóc - dodaje.

  Jedno z pism trafiło do Tadeusza Krzakowskiego, prezydenta Legnicy.
  "Apelujemy do pana o pomoc. Pracodawca niepomny na naszą wieloletnią, solidną pracę podjął działania w celu wyrzucenia nas z pracy" - napisali do prezydenta związkowcy .
  - Postaram się jak najszybciej spotkać z właścicielem zakładu - powiedział nam Tadeusz Krzakowski. - I jeśli okaże się, że będę w stanie jakoś pomóc pracownikom Unipapu, to pomogę - zapewnił.

  Unipap ma od niedawna nowego właściciela. To firma ST. Majewski, która ma fabrykę ołówków w podwarszawskim Pruszkowie. Wytwórnię, która jest na rynku od 120 lat.
  - I to zobowiązuje. Dlatego chciałbym wytłumaczyć, że nie jesteśmy jakimś tam podejrzanym biznesmenem, który wszystko niszczy i zamyka - tłumaczy nam Michał Skolimowski, prezes firmy ST. Majewski. - Zależy nam, żeby Unipap działał. Nie likwidujemy fabryki, tylko przenosimy produkcję z Legnicy do Strzegomia. Tam zostaną przeniesione maszyny, jak również część załogi z Legnicy. W samym zakładzie w Strzegomiu, gdzie pracuje dziś około 180 osób, nie przewidujemy żadnej redukcji zatrudnienia - dodaje.

  Zwolnienia nie ominą jednak przynajmniej części załogi z Legnicy. Na razie nie wiadomo tylko, ilu osób będą one dotyczyć. Do dziś wypowiedzenia otrzymało dwanaście osób, a pięciu pracownikom zaproponowano przeniesienie do innego zakładu.
  - Zapewnimy im transport, żeby mogli łatwo dojeżdżać do pracy w nowym miejscu. A zwalnianym ludziom wypłacimy należne im odprawy - zapewnia prezes Skolimowski.

  Unipap sporą część swojej produkcji wysyła na eksport. Jednak drastyczny spadek kursu euro i funta szterlinga spowodował, że Unipap szybko popadł w poważne tarapaty finansowe.
  Wtedy większość jego akcji wykupiła firma ST. Majewski.
  - Unipap ma świetną markę. Dlatego robimy wszystko, żeby uratować zakład - tłumaczy Skolimowski. - Niestety, czasem trzeba zrobić dwa kroki w tył, żeby po chwili ruszyć do przodu - dodaje.

  Jak wyjaśnia, zorganizowanie produkcji w jednym miejscu znacznie ograniczy koszty produkcji, a to pomoże Unipapowi wyjść na prostą.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama