Trzeba zacisnąć pasa i poczekać, aż panika się skończy

  Trzeba zacisnąć pasa i poczekać, aż panika się skończy

  Krzysztof Rybiński

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Trzeba zacisnąć pasa i poczekać, aż panika się skończy

  ©Paweł Relikowski

  Z prof. Krzysztofem Rybińskim, rektorem Uczelni Vistula w Warszawie, rozmawia Paweł Kuś.
  Trzeba zacisnąć pasa i poczekać, aż panika się skończy

  ©Paweł Relikowski

  Wczorajszy kurs franka szwajcarskiego wyniósł aż 3,48 zł, a więc o 70 proc. więcej niż przed trzema laty. Skąd taka duża podwyżka?
  To efekt paniki, która rozpoczęła się na rynkach europejskich. Inwestorzy obawiają się, że kryzys, który doprowadził do olbrzymich problemów w Grecji, przeniesie się na nowe kraje w strefie euro. Ostatnio dużo się mówi o kłopotach z obsługą zadłużenia Włoch, które wkrótce mogą potrzebować wsparcia finansowego od innych państw.
  A to potężna gospodarka. Inwestorzy w takiej chwili wycofują się z ryzykownych rynków i przenoszą swoje pieniądze w bezpieczne miejsce, w tym wypadku to szwajcarska waluta. Stąd podwyżka kursu franka.

  W Polsce najwięcej na tym tracą ci, którzy postanowili wziąć kredyt w tej walucie. Co mają teraz zrobić? Przewalutować kredyt?
  Odradzałbym taki krok. Obecna sytuacja na rynkach europejskich ma niewiele wspólnego z realiami gospodarczymi. Takie epizody paniki zdarzają się od czasu do czasu, ale przecież nie trwają wiecznie. Dlatego radziłbym każdemu z takim kredytem uspokoić się i po prostu przeczekać sytuację. Wiąże się to oczywiście z chwilowym obniżeniem standardu życia, ale niestety, nie ma innego wyboru.

  Czy warto w takim razie brać kredyt we franku szwajcarskim?
  Tak, ale powinny się na niego decydować osoby, które mają spory zapas pieniężny i mogą sobie pozwolić na chwilowo wyższe raty lub zrezygnowanie z większych wydatków przez pewien czas.

  Jak długo utrzyma się taki kurs franka? Czy może być jeszcze wyższy?
  Trudno dziś stwierdzić, jak się dalej sprawy potoczą. Jeżeli w krajach typu Włochy i Hiszpania zostanie wprowadzony wiarygodny program reform, polegający na cięciu wydatków, to będzie dobrze. W innym przypadku kurs franka może dojść nawet do granicy 4 zł i utrzymywać się na tym poziomie przez nawet długi czas.

  Niektórzy posłowie zaproponowali ustalenie sztywnego kursu franka szwajcarskiego do złotego. Co Pan o tym myśli?
  Najchętniej zaprosiłbym ich do siebie na korepetycje z ekonomii i finansów. Wprowadzenie tego rozwiązania spowoduje, że jeszcze więcej rodzin znajdzie się w pułapce kredytowej. Poza tym jest to zwyczajnie niesprawiedliwe. Bo kto zapłaci część kredytu dłużników? Oczywiście podatnicy. Korzyść odniesie tylko osoba zadłużona, i to kosztem każdego z nas. Dlatego każdy, kto decyduje się na kredyt w obcej walucie, powinien być świadomy ewentualnych konsekwencji.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   frank

   po5zł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   frank jeszcze w tym roku będzie po 5 zł. Żadne przeczekanie paniki,co sugeruje Rybinski, nic tu nie da.
   w roku 2012 pójdzie jeszcze wyżej!! Sprzedawajcie apartamenty, zanim komornik tego nie...rozwiń całość

   frank jeszcze w tym roku będzie po 5 zł. Żadne przeczekanie paniki,co sugeruje Rybinski, nic tu nie da.
   w roku 2012 pójdzie jeszcze wyżej!! Sprzedawajcie apartamenty, zanim komornik tego nie zrobi. Przenoście się z powrotem do teściowej na kozetkę. Tam , niestety, bzykanie utrudnione, bo kozetka skrzypi. Trzeba czekać, az tesciowa pójdzie do kościoła na nieszpory.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama