Przybywa chorych na alzheimera

  Przybywa chorych na alzheimera

  Eliza Głowicka

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Neurolodzy biją na alarm: coraz więcej Polaków, w tym Dolnoślązaków zapada na choroby mózgu, zwłaszcza udary i demencję.
  Tylko na Dolnym Śląsku - w Ścinawie - jest jedyny ośrodek do leczenia pacjentów z chorobą Alzheimera. O tym dyskutowali lekarze z całego kraju w piątek, w ostatnim dniu XX Zjazdu Neurologicznego we Wrocławiu.

  Lekarze podkreślają, że jest się czym martwić. Już teraz szacuje się, że na demencję , czyli choroby związane z zaburzeniami pamięci lub myślenia choruje 10 proc. osób powyżej 65. roku życia. Daje to pół miliona Polaków.

  Wśród tych wszystkich osób prawie połowa choruje na alzheimera. Ta choroba to postępujący proces uszkadzający mózg. Objawia się zaburzeniami pamięci: pacjent gubi się w czasie, nie pamięta bieżących wydarzeń, a czynności codzienne go przerastają.

  - Ludzi z demencją i chorobą Alzheimera będzie niestety przybywać, bo to choroby wieku podeszłego. Nasze społeczeństwo zaś w szybkim tempie się starzeje, żyjemy dłużej o 10 lat - tłumaczy prof. Maria Barcikowska, szefowa oddziału neurologicznego i alzheimera w szpitalu MSWiA w Warszawie.

  W jakim regionie kraju przybywa najwięcej osób z demencją? Nie wiadomo, bo w kraju nikt nie prowadzi tego typu badań. Zdaniem neurologów tam, gdzie jest najwyższy poziom życia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama