W Legnicy przemoc domowa to już plaga

  W Legnicy przemoc domowa to już plaga

  Marcin Romanowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Do legnickiego Sądu Rejonowego prokuratura skierowała właśnie akt oskarżenia przeciwko Mariuszowi Ł. (40 lat), który katował swoją konkubinę i dwójkę dzieci.
  Przemoc domowa to w Legnicy coraz większy problem

  Przemoc domowa to w Legnicy coraz większy problem ©Piotr Krzyżanowski

  Horror rozpoczął się w lipcu dwa lata temu. Mariusz Ł. zaczął ostro pić. Wszczynał w domu awantury. Katował swoją partnerkę, dusił ją, szarpał za włosy. Groził, że ją zabije. Znęcał się też nad jej 11-letnią córką i ich wspólną 8-miesięczną dziewczynką.

  Mariusz Ł. nie jest człowiekiem z marginesu. Skończył szkołę średnią. Pracował jako urzędnik w PZU. Jaki diabeł w niego wstąpił, że zaczął znęcać się nad rodziną? Być może narkotyki. Zażywał amfetaminę i palił marihuanę. Po zgłoszeniu przez konkubinę, że katuje rodzinę, policjanci znaleźli w mie-szkaniu narkotyki. A także broń, amunicję i 12 worków z dokumentami, które mężczyzna wyniósł z PZU. Miał je zniszczyć, ale tego nie zrobił.

  Oprawca przesiedział cztery miesiące w areszcie. Nie przyznał się do maltretowania rodziny ani pozostałych zarzutów. Odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu 10 lat więzienia.

  To tylko jeden z setek przykładów przemocy domowej. Od początku roku legniccy policjanci aż 195 razy interweniowali w związku z awanturami domowymi, podczas których dochodziło do przemocy fizycznej i psychicznej.

  - Nie ma dnia, by nie było zgłoszenia o przemocy domowej. Zresztą, jedna z mieszkanek okolic ul. Głogowskiej w Legnicy notorycznie zgłasza u nas fakt pobicia przez konkubenta. Młoda, trzydziestoparoletnia kobieta wycofuje się jednak, kiedy policjanci chcą wszcząć śledztwo wobec oprawcy - wyjaśnia Aneta Relig-Golema z legnickiej policji. Wyjaśnia ona, że nie każda ofiara domowej agresji jest skłonna zgodzić się, by policjan-ci założyli tzw. niebieską kartę. Wiąże się to bowiem z częstymi wizytami dzielnicowego, który monitoruje sytuację.

  Liliana Łukasiewicz z legnickiej Prokuratury Okręgowej informuje, że spraw związanych z przemocą w rodzinie jest bardzo dużo. Często ma z nimi do czynienia.

  - To zjawisko rozpowszechnione w Polsce. Do tego dochodzi mała ilość orzekanych kar bezwzględnych. Zdarzają się jednak nakazy opuszczenia mieszkania przez agresora. Dobrze się stało, że taka możliwość istnieje - wyjaśnia Liliana Łukasiewicz.

  W większości przypadków przemoc w rodzinie dotyka kobiet, ale także dzieci. Sprawcami są głównie mężczyźni. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wpływ na to ma też nadużywanie alkoholu.

  Współpraca: ZYG

  Już 152 ofiary od początku roku

  Od stycznia legniccy policjanci brali udział w 195 interwencjach związanych z awanturami i w konsekwencji z przemocą w ro-dzinie. W stu przypadkach interwencje kończyły się założeniem tzw. "niebieskiej karty". Dotyczyły one 85 mę-żczyzn, ale też 15 kobiet. Spośród tych osób, aż 45 było pod wpływem alkoholu. Ze 195 interwencji policja do grona osób pokrzywdzonych zakwalifikowała 152 osoby. Wśród nich 100 ko-biet, 7 mężczyzn i 45 dzieci. Codziennie legnicka policja odbiera co najmniej jedno zgłoszenie o przemocy.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zycietowiecej.com

   janek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 52

   ile jest warte to życie? zobacz str.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama