Turyści oblegają Śnieżkę. Dlatego szefowie karkonoskiego...

  Turyści oblegają Śnieżkę. Dlatego szefowie karkonoskiego parku wprowadzili ruch jednokierunkowy

  RS

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Przy wejściu na szczyt Śnieżki do końca wakacji będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy. Ograniczenie wprowadził Karkonoski Park Narodowy z powodu turystycznego oblężenia najwyższego szczytu Sudetów.
  Przy dobrej pogodzie w ciągu jednego dnia, wchodzi na niego czasami 10 tysięcy osób.
  Jeden kierunek ruchu (do góry) obowiązuje na Drodze Przyjaźni Polsko-Czeskiej (szlak czerwony, tzw. zakosy) od Domu Śląskiego. W obu kierunkach można poruszać się innym szlakiem wiodącym na szczyt - Drogą Jubileuszową (szlak niebieski).

  - Ograniczenia wprowadziliśmy przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo turystów. Mamy też na uwadze dobro przyrody, chcemy uniknąć zadeptywania roślin poza szlakiem - tłumaczy Marek Dobrowolski z Karkonoskiego Parku Narodowego.

  Według przyrodników zwierzęta żyjące w parku przystosowały się do obecności ludzi, ale chroniona roślinność ginie. Schodzący z wyznaczonych ścieżek ludzie, często nieświadomie, niszczą, np. w rejonie Domu Śląskiego, rzadko występującą w Polsce sasankę alpejską. Pracownicy parku apelują nie tylko o nieschodzenie ze szlaków, ale także o zabieranie ze sobą zużytych opakowań po produktach spożywczych. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać szczyt Śnieżki w czystości.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama