Urząd Kontroli Skarbowej sprawdza sklepy

  Urząd Kontroli Skarbowej sprawdza sklepy

  Marta Gołębiowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  130 mandatów na kwotę 22 tysiące złotych - tak wygląda rezultat tygodnia akcji Urzędu Kontroli Skarbowej we Wrocławiu pt. Weź paragon. Inspektorzy urzędu ukarali już 770 dolnośląskich właścicieli punktów handlowych, usługowych i gastronomicznych. W ciągu pięciu miesięcy tego roku na Dolnym Śląsku wręczyli dokładnie 1595 mandatów na sumę 275 tys. zł. Akcja powtarzana jest co roku w okresie ferii zimowych i wakacyjnym. Teraz potrwa do końca sierpnia.
  Iwona Domagała z cukierni S.R. Jaworscy przy ul. św. Antoniego zawsze podaje paragon

  Iwona Domagała z cukierni S.R. Jaworscy przy ul. św. Antoniego zawsze podaje paragon ©Janusz Wójtowicz

  Dlatego dla sprzedawców wakacje wcale nie są czasem relaksu. W każdej chwili mogą się spodziewać kontroli kas fiskalnych. Najchętniej inspektorzy zaglądają do miejscowości turystycznych Dolnego Śląska, oprócz Wrocławia to Kudowa-Zdrój, Polanica, Duszniki-Zdrój, Karpacz, Szklarska Poręba czy Kłodzko. Akcja ma zmobilizować kasjerów i kasjerki do wydawania rachunków.

  - Zachęcamy klientów do zabierania paragonu po zakupach. Inaczej nie będą mogli składać reklamacji - tłumaczy Michał Kaczmarek, rzecznik UKS.

  Inspektorzy skarbowi odwiedzają sklepy, kioski, stragany, bary, restauracje, gabinety kosmetyczne i wypożyczalnie sprzętu sportowego. Kontrole nie omijają także przewoźników. Urzędnicy pracują także w godzinach popołudniowych, wieczornych, a nawet nocnych. - Wtedy sprzedawcy najmniej się ich spodziewają - tłumaczy Kaczmarek.

  Inspektor podczas kontroli do pewnego momentu pozostaje anonimowy. Zachowuje się jak zwykły klient, kupuje coś i obserwuje, czy sprzedawca wydaje mu paragon. Jest to jego obowiązek, ale nie ponosi odpowiedzialności za to, że klient rachunek mu zostawia. - Sprzedający ma umożliwić klientowi wzięcie paragonu, podać mu go lub położyć w widocznym miejscu obok kasy - tłumaczy rzecznik Urzędu Kontroli Skarbowej. Odradza kasjerom odruchowe wyrzucanie rachunków do kosza. - Sprzedawcy, który nie wyda jednego paragonu, grozi mandat w wysokości prawie 140 zł - przestrzega Kaczmarek. Po wykonanej transakcji inspektor ujawnia się i wpisuje do rejestru skontrolowaną placówkę.

  Iwona Domagała, ekspedientka w cukierni S.R. Jaworscy przy ul. św. Antoniego we Wrocławiu, spodziewa się kontroli. - Co jakiś czas nas sprawdzają, więc raczej mnie nie zaskoczą. Paragony klientom daję odruchowo, dlatego się nie boję - mówi sprzedawczyni.

  Jeżeli ekspedient nie ma kasy fiskalnej, choć taki jest jego obowiązek, musi liczyć się z karami rzędu 2800 zł. Wysokie mandaty grożą też przedsiębiorcom, którzy nie nabijają cen sprzedawanych artykułów do kasy. Niektórzy próbują w ten sposób więcej zarobić. Urzędnicy podkreślają, że jest to niezgodne z zasadami uczciwej konkurencji.

  Maciej Mazur, 27-letni wrocławianin, mówi, że on zbiera paragony. Bierze je od sprzedawcy zwłaszcza wtedy, gdy kupuje jakieś urządzenie, które może się zepsuć i trzeba będzie to reklamować. Na przykład sprzęt elektroniczny. - Co jakiś czas przeglądam rachunki i wyrzucam te, których już nie potrzebuję, bo czas reklamacji się skończył. To dobry system - radzi pan Maciej.

  By reklamować
  Dlaczego warto brać paragon? Bo jest on podstawą reklamacji zakupionego towaru, jeśli jest wadliwy lub po prostu nam nie odpowiada. Jest dokumentem, na którym oprócz wykazu produktów, ich liczby i cen powinny znaleźć się dane firmy, która nam je sprzedaje (nazwa, adres i NIP). Warto też zwrócić uwagę na regulaminy sklepów znajdujące przy kasach. Niektóre z nich zastrzegają sobie, że zwrotu lub wymiany można dokonać tylko w określonym czasie od daty zakupu. Dotyczy to zwłaszcza odzieży. Na artykuły RTV, AGD, obuwie czy meble dostajemy dłuższą gwarancję. Przez ten czas należy przechowywać paragon. Najlepiej w… lodówce, bo wtedy tusz nie blaknie tak szybko. Zawsze zapytajmy o możliwość wystawienia faktury.
  MGO

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kontrole jak w panstwie policyjnym ,trzeci swiat ,zakaukazie ,bida nedze i uposledzone prawo...

   emigrant (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 25

   malych to łatwo i przyjemnie karac i kontrolowac a gdzie byly kontrole a amber goldzie a gdzie
   byli kontrolerzy jak bagsik i gasiorowski wagonami wywozili pieniadze z kraju,nie bylo prawych i...rozwiń całość

   malych to łatwo i przyjemnie karac i kontrolowac a gdzie byly kontrole a amber goldzie a gdzie
   byli kontrolerzy jak bagsik i gasiorowski wagonami wywozili pieniadze z kraju,nie bylo prawych i odwaznych kontrolerow.Obnizyc podatki i ulatwic rodzimym przediebiorcom rozwijanie sie i bogacenie sie a nie kontrolami i karami straszyc tych co maja rodziny na utrzymaniu .
   A jak nie to to tu tylko kontrolerzy politycy i emeryci zostna bo polska to nie jest raj na ziemi jak sie wydaje nadetym urzednikom i politykom.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie doktorze, panie mecenasie4 proszę o paragon

   Zdenek Glauba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 22

   Tak, tylko drobnicę potrafią ścigać te mendy skarbowe. Dlaczego nie sprawdzą czy lekarze albo mecenasi wydają paragony? Odpowiedź jest jedna, kucają przed nimi trzęsidupki czyli poprostu się ich...rozwiń całość

   Tak, tylko drobnicę potrafią ścigać te mendy skarbowe. Dlaczego nie sprawdzą czy lekarze albo mecenasi wydają paragony? Odpowiedź jest jedna, kucają przed nimi trzęsidupki czyli poprostu się ich boją. W tym pojebanym kraju prawo jest jak widać na przykładzie, który tu podałem dla normalnych ludzi, których można jebać dowoli oraz dla wybrańców, przed którymi się czapkuje.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Świeradów- Urzędzie Skarbowy- Świeradów

   Tadix (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 16

   Szanowny US do Świeradowa, do Świeradowa i Pobiednej. Ojjjjj byłoby co robić. W pewnym pensjonacie w Świeradowie i sklepie w centrum Pobiednej dopomnieć się o paragon, to obraza właściciela. Byłam,...rozwiń całość

   Szanowny US do Świeradowa, do Świeradowa i Pobiednej. Ojjjjj byłoby co robić. W pewnym pensjonacie w Świeradowie i sklepie w centrum Pobiednej dopomnieć się o paragon, to obraza właściciela. Byłam, widziałam i szok przeżyłam, jak właścicielka głupią ze mnie zrobiła, bo niby oszczędza prąd na kasie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pod Halą Ludową bez paragonu

   gi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 25

   Kupowałem parę razy kiełbaski z grila i napoje oraz frytki pod Halą Ludową we Wrocławiu - nogdy nie dostałem paragonu - pieniądze do szuflady.
   I w razie stwierdzenia takiego faktu przez US 140 zł...rozwiń całość

   Kupowałem parę razy kiełbaski z grila i napoje oraz frytki pod Halą Ludową we Wrocławiu - nogdy nie dostałem paragonu - pieniądze do szuflady.
   I w razie stwierdzenia takiego faktu przez US 140 zł mandatu - opłaca się oszukiwać!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Paragon z kasy

   alto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 32

   Sądzę że tylko tych malutkich się kontroluje. liczą na to że ci nie wiedzą jak się bronić i nie stać ich na prawnika.
   Niedawno oficjalnie zawiadomiłem US Krzyki że cieć na parkingu strzeżonym za...rozwiń całość

   Sądzę że tylko tych malutkich się kontroluje. liczą na to że ci nie wiedzą jak się bronić i nie stać ich na prawnika.
   Niedawno oficjalnie zawiadomiłem US Krzyki że cieć na parkingu strzeżonym za płotem u zbiegu ul. Pięknej i Armi Krajowej nie chciał mi wydać paragonu na 250 PLN za przymusowe scholowanie auta. W koncu wystawił mi KP co mogę sobie wsadzić w plecy. On też bloczek, po zapisaniu zrobi z nim to samo i wykaże stratę, a nie dochód.
   US stwierdził że informację przyjął, ale nie może mnie nic więcej poinformować, bo nie jestem stroną.
   Gościu ma kilka parkingów w mieście i jakieś układy z miastem i olewa wszystkich bo jak inaczej to nazwać.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   stacje paliw

   stie pan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 61

   Może niech się wezmą za stacje paliw, bo jak się tankuje ON , to prawie nigdy nie dają paragonów

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   deficyt kasy panstwowej widoczny i staranie us tylko dorazne

   długo_pis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 88 / 78

   jak widac zwiekszenie watu (czytaj wzrost kosztow utrzymania)spowodowało nastepny odpływ ludzi za miedze... plany ministrantow nie tylko w zakresie budowy drog okazaly sie na wyrost

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lekarzy i prawników

   mjz122 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 17

   skontrolujcie, a nie sklepikarzy, tam jest więcej kasy, ale się boicie cwaniaki z US...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   List półotwarty do Unii

   : (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 77 / 73

   Droga Unio Europejska, proszę, dobrze pilnujcie Kasy, bo teraz Mośki z Polski Wam prezydentują do końca roku, a to oznacza,że w styczniu może ch. bombki strzelić i zostaniecie goli i weseli, jak...rozwiń całość

   Droga Unio Europejska, proszę, dobrze pilnujcie Kasy, bo teraz Mośki z Polski Wam prezydentują do końca roku, a to oznacza,że w styczniu może ch. bombki strzelić i zostaniecie goli i weseli, jak Grecy, czy Portugalczycy...Polska to jedyne miejsce na świecie, gdzie tzw. popierd....enie żydowskie osiągnęło szczyt absurdu, tak k...y kradną w sposób niezwykle zakamuflowany, tej rasie ciągle brakuje forsy ale zamiast szukać jej u największych złodziei ( adwokaci, dentyści, inni lekarze ) , szukają jej tylko u sklepikarzy. I to wieczne granie wariata...nawet 2 przedostatnie zdanie tego artykułu , to ukryta kryptoreklama lodówek ! Jakoś dziwnym sposobem, nikt w chorym kraju nie mówi, ile wynosi kara za wydanie paragonu ledwo, ledwo czytelnego ! A "ichnie" super, hiper, duper Markety robią to cały czas....Dobrze ,że się w porę spostrzegłem i już dawno olałem Selgrosy, Macro Cashe i inne dziadostwa. Teraz mądrzy ludzie kupują sprzęt techniczny i narzędzia świetnej firmy Comparator właśnie w Biedronce !!! To dobre zjawisko , oznacza wojnę między mośkami, jest gitara .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podatki

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 21

   W Urzędach Skarbowych mają od kilku lat zamrożone pensje, o premiach nie ma mowy. To "wspaniały" rząd Tuska każe urzędnikom latać po sklepach i wlepiać mandaty szarakom, bo to jest medialne, a jak...rozwiń całość

   W Urzędach Skarbowych mają od kilku lat zamrożone pensje, o premiach nie ma mowy. To "wspaniały" rząd Tuska każe urzędnikom latać po sklepach i wlepiać mandaty szarakom, bo to jest medialne, a jak trzeba ścigać prawdziwych złodziei to rząd zabrania. Pozdrawiamzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama