Pisząc na Piasku: Być sobą

  Pisząc na Piasku: Być sobą

  Ks. Roman E. Rogowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ks. Roman E. Rogowski

  Ks. Roman E. Rogowski ©Polskapresse

  Odessa. Czekając na zaokrętowanie, by popłynąć przez Morze Czarne aż do Egiptu, spotykam w porcie Iwana. Iwan jest starym, pobożnym człowiekiem i niemal wszystkich rozmówców karmi swoimi aforyzmami.
  Ks. Roman E. Rogowski

  Ks. Roman E. Rogowski ©Polskapresse

  Jeden z nich zapamiętałem do dzisiaj: "Nic tak Boga nie obraża jak to, że nie jesteś sobą". I stary Iwan miał rację - być sobą, to być takim, jak Bóg, stwarzając mnie, chciał, bym był: bym był sobą, innym od innych, odmiennym, niepowtarzalnym wśród wszystkich ludzi. "Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię" (Jr 1,5) - powiada Bóg Jahwe, a Psalmista wyznaje: "Ty utkałeś mnie w łonie mej matki; dziękuję Ci, żeś mnie tak cudownie stworzył" (Ps 139. 13-14). Bóg jako Byt Nieskończony nie lubi i nie tworzy dubletów - stwarza tylko oryginały.

  Jak dziecko
  Jeżeli Jezus formułuje warunek: "jeśli się nie odmienicie i nie staniecie się jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego" (Mt 18,3), to tym samym wzywa, by być sobą i nie udawać kogoś innego, bo takie właśnie jest dziecko. Pewną formą udawania jest naśladowanie kogoś i dlatego Orygenes zobowiązuje: "Nie naśladujmy nikogo, a jeśli już chcemy kogoś naśladować, to na wzór do naśladowania postawiono nam Jezusa Chrystusa". Ta zasada poszanowania inności każdego człowieka obowiązuje w każdej sytuacji i dlatego Robert Silver w swojej książce "Umierając żyjemy" ostrzega: "Grzechem przeciw miłości jest próbować zmienić duszę ukochanej, nawet jeśli sądzisz, że kiedy już ją zmienisz, bardziej ją pokochasz".

  Izaak Babel, autor "Opowiadań odeskich", pisał, że "O tyle żyjemy, o ile jesteśmy sobą". I dlatego być sobą w życiu, na co dzień, to wierzyć tylko BoguTrudny warunek
  Żeby być sobą, żeby być takim, jakim Bóg mnie stworzył i zapragnął, bym był, trzeba poznać - a właściwie poznawać - samego siebie. Już starożytni zalecali: "poznaj samego siebie", a Psalmista wychwalał najwyższego: "Ukażesz mi ścieżkę życia, pełnię radości u Ciebie" (Ps 16,11). Ta "ścieżka życia" to także - a może przede wszystkim - zamiar Boga wobec mnie, wobec mojego życia i mojego działania. Bazyli Wielki, święty Wschodu, w swoim dziele "O Duchu Świętym" pisał: "na sprawy boskie spoglądaj najpierw poprzez sprawy małe i ludzkie". Poznanie siebie nie jest jednak sprawą małą, ale bardzo ludzką! Dlatego do pewnego stopnia można uznać za słuszną taką radę: "To, co wszyscy u ciebie krytykują, zachowaj, bo to jesteś ty!". Oczywiście - "po drodze" można się nabawić różnych wad i grzechów, ale właśnie znajomość siebie pozwala wyzwolić się z nich.

  Być sobą na co dzień
  Izaak Babel, autor "Opowiadań odeskich", pisał, że "O tyle żyjemy, o ile jesteśmy sobą". I dlatego być sobą w życiu, na co dzień, to wierzyć tylko Bogu, a ludziom o tyle, o ile wyrażają to, co Boże. Nie ulegać bożkom, zarówno w postaci pieniądza, jak również w postaci rzeczy materialnych, chociażby samochodu czy nowoczesnej "komóry". Nie poddawać się modzie, także "modzie pobożnej", jak - dla przykładu - przesadnemu kultowi świętych, a tym bardziej kultowi ich relikwii. Polityka to "sztuka udawania", a zatem tym bardziej trzeba zachować wobec niej dystans i postawę krytyczną. Nie wierzyć i nie ufać reklamom, bo - jak pisał kiedyś Paul Levroter - "w reklamie jest ukryte 75 procent nieprawdy". Romano Guardini wyjaśnia, że bycie sobą to "sfera, w której jestem ze sobą sam, w której zapadają życiowe decyzje, w której spotykam się z Bogiem, staję Mu naprzeciw przed Jego Obliczem". Czyli - "nie bądź nigdy kameleonem", jak to określiła kiedyś mała Jola.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama