Śpiewający Wrocław

  Śpiewający Wrocław

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Andrzejem Kosendiakiem, dyrektorem festiwalu Wratislavia Cantans.
  Wratislavia Cantans, festiwal organizowany już po raz 43., ma bogatą tradycję. Kiedyś był to festiwal oratoryjno-kantatowy, potem był prezentacją wielu sztuk. W jakim kierunku zmierza?

  W stronę wybitnych kreacji. Bliżej nam jest do formuły "Śpiewający Wrocław" nakreślonej przez Andrzeja Markowskiego - fundatora festiwalu. Od początku to był festiwal muzyki wokalnej i instrumentalnej. Celebrujemy głos ludzki, śpiew, prezentujemy oratoria, kantaty, msze. Jesteśmy bliscy pierwotnym założeniom wrocławskiej imprezy. Zderzamy dzieła z różnych epok, bo podczas jednego koncertu można usłyszeć utwory renesansowe, muzykę współczesną, barokową, z czasów romantyzmu. Ani szef artystyczny Paul McCreesh, ani ja, nie chcemy, żeby festiwal był prezentacją wielu sztuk.

  Spieracie się z Paulem McCreeshem o formułę festiwalu?

  To Paul jest kłótliwy (śmiech). Wciąż dyskutujemy. Szef artystyczny jest we Wrocławiu po to, by nadać festiwalowi kształt i przeprowadzać swoją wizję. Rzeczywiście, czasem mocno się spieramy. Jestem dyrektorem generalnym i zatwierdzam całość, ale nie wyobrażam sobie tak zwanych siłowych rozwiązań. Cenię bardzo zdanie Paula. Program ustalamy wspólnie.

  Czy musieliście z czegoś zrezygnować ze względu na koszty?

  Paul McCreesh zna ramy budżetowe, choć nie bierze udziału w rozmowach o podziale budżetu, nie rozmawia z agencjami i artystami. Nie zdarzyło się nam korygować całości, ze szczegółami różnie bywa. Paul ma tysiąc pomysłów w ciągu jednego dnia. Nic, o czym dziś powiedziałby, że jest ostateczne, nie jest pewne. Zdarzało się, że coś, co było ustalone i przyjęte, stawało się nieaktualne, bo wpadał na lepszy pomysł. Potem sprawdzamy, czy jest on realny do wykonania od strony finansowej. Jeśli tak, pracujemy nad nim dalej.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama